Uzun yıllardır 'hikmet burcu'ndan seslenen şair Gülten Akın 82 yaşında, uzun süredir tedavi görmekte olduğu hastanede yaşama veda etti.

Uzun yıllardır 'hikmet burcu'ndan seslenen şair Gülten Akın 82 yaşında, uzun süredir tedavi görmekte olduğu hastanede yaşama veda etti. Akın'ın cenazesi cuma günü, öğle namazından sonra Ankara Kocatepe Camii'nden kalkacak.

Milliyet Gazetesi'nin yaptığı bir ankette Dağlarca'nın ölümünden sonra yaşayan en büyük şair seçilen Akın'ın son kitabı 2013 yılında şiirinde bir doruk noktası olarak nitelenen Beni Sorarsan'ı (YKY) 2013'te yayımlanmıştı. Deli Kızın Türküsü'nün Sezen Aksu tarafından seslendirilmesiyle geniş kitlelerce tanınan Akın, son olarak Mayıs 2015'te yayımlanan kitap-lık dergisine, kendi deyişiyle 'karaladığı' sözleri vermişti.

Derginin mayıs-haziran sayısına şiir sayfasına koyulmaması koşuluyla yolladığı sözler, Akın'ın üretimini sürdürdüğünün ispatı niteliğindeydi.

Oyunlar da kaleme alan Akın şiirinde, kırılmaları, gücenmeleri, saklanmaları, bağışlamaları, hoşgörüleri yazar, ama isyanıyla birlikte dile getirir. Diğer kitaplarında karşımıza çıktığı gibi bu kitabındaki kadınlar da öğretmen, doktor, Anadolu'da tanıdığı bacı, anadırlar; hepsi çaresiz biraz. Gülten Akın onların çaresizliğini dile getirirken isyan eder. Ama bu isyan illâ bağırmak değildir. Her ne kadar 'kabullenme' gibi görünse de aslında kabullenemediği için bu dizeleri yazar şair.

Akın'ın şiir kitaplarından bazıları: Rüzgâr Saati (1956), Kestim Kara Saçlarımı (1960), Sığda (1964), Kırmızı Karanfil (1971), Maraş'ın ve Ökkeş'in Destanı (1972), Ağıtlar ve Türküler (1976), Seyran Destanı (1979), İlahiler (1983), Sevda Kalıcıdır (1991), Sonra İşte Yaşlandım (1995), Sessiz Arka Bahçeler (1998), Uzak Bir Kıyıda (2003), Beni Sorarsan (2013).

NOT: 5 Kasım 2015 tarihli kayıp indeksimizin yeniden kaydıdır. İlk paylaşım: [MENTION=1]WeBMasteR[/MENTION]