ABD vizeleri süresiz durdurdu!
ABD Büyükelçiliği, Türkiye'den yapılan başvuruların süresiz durdurulduğunu açıkladı. Gerekçe olarak 'personel güvenliği' gösterildi.

ABD Büyükelçiliği, "Türkiye'den başvurular süresiz durduruldu" açıklamasında bulundu.

ABD Büyükelçiliği'nden, "Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır" açıklaması yapıldı.

'ABD KONRESİNDE ANKARA'YA YÖNELİK ÖFKE GÖRDÜM'

Türkiye'deki ABD Diplomatik Misyonu tarafından yapılan açıklama:

"Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümet'nin ABD misyonu nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahütlerinin yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecine, Büyükelçiliğimiz ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır."

ASKIYA ALINAN VİZE HİZMETLERİNDEN KİMLER ETKİLENECEK

ABD Büyükelçiliği'nin açıklamasında belirtilen 'Göçmen olmayan vize türleri'nin kapsamı da belli oldu karara göre,

(A, G, NATO) Diplomatik ve Resmi Vizeler

(B) İş, Turizm, Tıbbi Tedavi

(C) ABD’den Transit Geçiş

(D) Mürettebat Vizesi

(E1/E2/E3) Tüccar / Yatırımcı Vizesi

(F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi / Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri

(J) Değişim Programı

(H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi

(I) Basın Mensubu ve Gazeteciler

ABD'nin vize başvurusunu durdurduğu ülkelerin arasında İran, Libya, Suriye, Yemen ve Kamboçya bulunuyor.

AÇIKLAMA, ÇAVUŞOĞLU İLE TILLERSON GÖRÜŞMESİNİN ARDINDAN GELDİ

Türkiye ile ABD arasında, ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nda çalışan M.T., casusluk suçlamasıyla gözaltına alınıp, ardından tutuklanmasıyla gerilim yaşanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişler Bakanı Rex Tillerson arasında dün akşam yapılan telefon görüşmesinde bu sorunun Tillerson tarafından gündeme getirildiği belirtiliyor.

AKP'DEN 'Olum BASS GİT' TEPKİSİ GELDİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise ABD'nin Türkiye'den vize başvurularını askıya alması kararına ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ı kastederek "Olum 'BASS' git" mesajı paylaştı.

Artigercek.com