Hamilelikte anne ve bebeğin sıhhati ile olumsuz durumların bertaraf edilmesi için bazı testlerin yapılması zaruridir.


Bu testlerden biri de bebekte ortaya çıkma ihtimali bulunan kalıtsal risklerle ilgili yapılan amniyosentez testidir.
Amniyosentez, anne karnından ince ve uzun bir iğne ile amniyon sıvısının alınması işlemidir. Genelde 16-22. hamilelik haftaları arasında ve riskli gebeliklerde uygulanır. Bu işlem sonunda elde edilen hücreler özel bir kültür ortamına taşınarak yaklaşık 20 gün bekletilerek üretilir. Üreyen bu hücreler daha sonra belli bir safhada toplanarak kromozomlar ayrıştırılır ve mikroskop altında kromozom analizi yapılır. Kromozom analizinde, bebeğin kromozom yayılımı gözükür ve bu görüntüde bebeğe ait genetik problemler rahatlıkla tespit edilir.


Amniyosentez yapılırken hamileler bazı riskli durumlarla karşılaşabilirler. Bu riskli durumların 200 de 1 oranında meydana geldiği gözlemlenmiştir.Başlıca riskler; Bebek amniyosentez iğnesinden zarar görebilir, ve enfeksiyon oluşabilir. Anne adayı bu işlem sonucunda düşük yapabilir veya bu işlem erken doğuma yol açabilir. Annede sıvı sızıntısı ortaya çıkabilir ve bu durum 1-2 gün kadar sürebilir. Eşler arasında kan uyuşmazlığı da varsa bu durumda 72 saat içinde ayrıca Anti D immunglobulin iğnesi yapılmalıdır.


Sağlık sektöründe de gelişen teknolojinin faydalarından yararlanılarak yeni nesil tarama testi diye de ifade edilen Harmony Testi ortaya çıkmış, bu testle yine down sendromu ya da X ve Y kromozom bozukluklarını test etmek amacıyla gebeliğin 10.haftasından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Harmony testi amniyosentez işlemi ile kıyaslandığında daha güvenlidir. Çünkü bu işlemde anneden sadece kan örneği alınır. Özellikle bebeğin bulunduğu anne karnının dış tarafında ciltten vücüt içine enjekte edilen herhangi bir işlem olmadığı için bebeğin ve içinde bulunduğu sıvıda meydana gelme ihtimali bulunan enfeksiyon riski ortadan kalkar. Ölçümleri de bir o kadar doğru ve hassastır. Yalancı pozitiflik oranı çok düşüktür. Testtte gebelik haftası ve anne yaşının eklendiği risk hesaplaması da mevcuttur. Ayrıca bireysel risk skorlaması da yapılmaktadır. Trizomilerde her hasta için ayrı hazırlanan kişiye özgü raporlar üretilmektedir.


Harmony testini nerede yaptırabiliriz ve harmony test fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum diyorsanız testlerin yapıldığı en güvenilir laboratuvarlardan biri olan Gelab'a ulaşabilirsiniz.