Güneş'i hiç böyle görmediniz!

Güneş'in pek çok fotoğrafını görmüş olabilirsiniz ama bu görüntüyü ilk kez göreceksiniz...

Görünür ışık spektrumunda çekilen fotoğraflarda Güneş'in manyetik alanı görünmüyor. Ancak çekilen bu fotoğraf, bizim tanıdığımız ve gördüğümüz dalga boyutlarında çekilmedi ve bu yüzden de Güneş'in manyetik alanı hem belirgin, hem de güzel bir görüntü sunuyor.
Bu fotoğrafta gözüken parlak beyazlar "coronal loops" olarak tanımlanmaktalar ve bu çizgiler, Güneş'in manyetik alanının "korona"dan (taç küre - Güneş'in çevresindeki gazın dış katmanı) geçişi sırasında gözüküyorlar. Mavi ve sarı renkler ise manyetik alanın iki kutbunu göstermekte.


NASA, Solar Dynamics Observatory'de bulunan gelişmiş iki aracın verilerini birleştirerek bu resmi ortaya çıkarmış ve renklendirerek resmi daha iyi bir hale getirmiş. Her 10 saniyede bir güneş atmosferinin 10 farklı dalga boyutunda fotoğraflarını çeken Atmospheric Imaging Assembly, coronal loops fotoğrafını sunarken, mavi ve sarı manyetik alan fotoğrafları Helioseismic and Magnetic Imager'dan alınmış durumda. Bunların birleşimi ile de Güneş'in görünmez manyetik alanının görkemini izleyebilmemizi sağlamakta...

CHIP