Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Mit Tırlarındaki Silahlar, Erdoğan Hakkında 'Vatana İhanet' Suç Duyurusu

  Can DÜNDAR'ın Genel Yayın Yönetmeni Olarak İmza Attığı Mit Tırlarındaki Silahlara İlişkin Haber

  "İlaç taşıyordu" dediler. "Türkmenler'e yardım götürüyordu" dediler. Silah iddiasını ısrarla reddettiler. TIR'ı durduran savcıyı, arayan jandarma komutanını gözaltına aldılar. Ama sonunda MİT'e ait TIR içinde Suriye'ye götürülen silahların görüntüleri ortaya çıktı.

  Cumhuriyet Gazetesi'nde Can DÜNDAR ve ekibinin cesur ve sansürsüz habercilik farkı ile ortaya çıkarılan görüntüler.  19 Ocak 2014 tarihinde Adana'da ihbar üzerine çevrilen ve içinde Suriye'ye götürülen silahlar olduğu söylenen TIR'ın savcılık dosyasındaki görüntülerine Cumhuriyet ulaştı.

  MİT'e ait olduğu söylenen TIR'larda, iktidarın ısrarla yalanladığı silahların ve mühimmatın bulunduğu ve üç kamera tarafından görüntülendiği ortaya çıktı.  Jandarma görevlileri eşliğinde, savcının nezaretinde kapakları açılan çelik kasalardaki havan, top mermisi ve ağır makineli tüfek mermilerinin üstünün, antibiyotik dolu kutularla kapatıldığı anlaşıldı.


  Nasıl durdurulmuştu?
  Hatırlanacağı gibi, 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı'da bomba yüklü iki aracın patlaması sonucu 52 kişi ölmüş, bu olay, "Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör eylemi" olarak kayda geçmişti. O günden sonra bomba yüklü araçların sınırdan geçebileceği kaygısıyla gümrüklerde teyakkuza geçirilmiş ve ihbarlar başlamıştı.


  1 Ocak'ta Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde benzer bir ihbar üzerine bir TIR polis ekiplerince durdurulmuş, valiliğin devreye girmesiyle arama yapılması engellenmişti. TIR'ın yükü, tutanağa "insani yardım malzemesi" olarak geçerken, CHP'liler TIR'da silah bulunduğunu iddia etmiş, MİT ve hükümet kontrolünde Suriye'ye silah ve mühimmat sevk ettiğini söylemişlerdi.


  Herkes işini bilecek
  Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, "Suriye'ye giden her şeyi x-ray'den geçiriyoruz. Bu durumun bizimle ilgisi yok" derken, o gün göreve başlayan ve Meclis'te yemin eden İçişleri Bakanı Efkan Ala, TIR'da Türkmenler'e giden yardımlar olduğunu iddia etmiş ve gazetecileri tehdit etmişti:

  "Herkes işini bilecek. Siz TIR'ın içini biliyor musunuz?"


  Silah çekmişlerdi
  Bu olaydan 18 gün sonra, bu kez 3 TIR yine ihbar üzerine Adana Ceyhan Sirkeci gişelerinde, jandarma tarafından durdurulmuştu. TIR'lara eşlik eden MİT görevlileri, sonradan gelen çevik kuvvet polisleri ve Adana İl Jandarma Komutanı'nın emrindeki 250 kişilik jandarma görevlileri arasında büyük gerginlik ve restleşme yaşanmış, karşılıklı silahlar çekilmişti.


  TIR'ların aranması için izin veren Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, daha sonra mahkemede verdiği ifadede, olay yerine gittiğinde MİT görevlisi olduklarını iddia eden, hırpani tipli ve kirli sakallı birkaç kişinin bağırıp çağırdığını, küfür ettiklerini söylemişti.


  İldeki mülki makamların, MİT bölge başkanının ve kolluk birimlerinin bilgisi dışında seyahat ettiği ortaya çıkan TIR'lar, savcının talimatı doğrultusunda Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı'na çekilmek istenmiş, bu sırada MİT personeli, araçlarını TIR'ların önüne kırarak bunu engellemeye yeltenmiş, şoförlerden anahtarları alarak araziye atmış ve TIR'ların hareketine engel olmuşlardı.


  'Ağzına kadar silah'

  Savcı Takçı, yaşananları şöyle aktarmıştı:
  "Gidip malzemelere baktım. Ağzına kadar çakılı silah ve mühimmatı ben de gördüm. Olay yerine gelen jandarmaya, bunları tespit etmelerini, görüntülerini ve numaralarını almalarını söyledim. Bu esnada Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve Emniyet Müdürü, yaklaşık 300-400 kişilik özel harekât ve çevik kuvvet polis ekibi ile olay yerine geldi. Konuyu çözmek için Adana Valisi ile görüştük. Bana bu TIR'ların MİT'e ait olduğunu, bırakılmaları için ölümüne her şeyi yapacağını, Sayın Başbakan'ın (Erdoğan'ın) arayıp 'Bu konuda yasa çıkaracağız, savcı bunları bıraksın' mealinde sözler söylediğini, aynı şekilde İçişleri Bakanı'nın da kendisini aradığını söyledi."


  Bu uyarılar üzerine TIR'lardaki malzemeler hakkında bir işlem yapılamamıştı.


  Devlet sırrıydı

  Olaydan sonra önce hükümet cephesi, TIR'lardaki malzemenin "devlet sırrı" olduğunu söylemiş, Başbakan Erdoğan malzemenin Türkmenler'e gittiğini iddia etmiş, ancak Türkmenler, kendilerine bir şey gelmediğini açıklamıştı.

  Ahmet Davutoğlu ise "birileri"nin, Milli İstihbarat Teşkilatı'na "kumpas" kurmaya kalkıştığını, "Bunun hesabının sorulacağını" söylemişti.


  Buna karşın, AKP'nin Siirt milletvekili adayı Yasin Aktay, geçenlerde, TIR'ların içinde silah bulunduğu iddialarını doğrulamış, "Onlar Özgür Suriye Ordusu'na gidiyordu" demişti.


  GÖRÜNTÜLERDE NE VAR?
  Cumhuriyet'in ulaştığı görüntüler, MİT'e, jandarmaya ve polise ait olduğu tahmin edilen üç ayrı kamera tarafından tespit edilmiş.


  TIR'ların durdurulmasından sonra, askeri araçların ve jandarmanın, çevreyi kontrol altına aldığı görülüyor. Olay yerine getirilen patlayıcı eğitimi almış köpeklerin havlamaları duyuluyor.


  Savcılığın talimatıyla TIR'lara el koyan görevliler, ellerinde eldivenler olduğu halde 3 TIR'daki toplam 6 ayrı çelik konteynırın vidalarını kerpetenlerle sökmeye başlıyor.


  Savcının nezaretinde çelik kapaklar açıldığında, altından karton kutular çıkıyor. Üzerinde "Dikkat kırılır" damgası bulunan kutulardaki kolilerde ilaç paketleri olduğu görülüyor. Çoğu antibiyotik olan bu ilaçlar da kameralarca tespit ediliyor.


  Ancak asıl sürprizin, ilaç paketlerinin altında gizlendiği anlaşılıyor.
  Kutular kaldırılınca, altına dizilmiş havanlar ortaya çıkıyor.


  Görevliler çelik kasaları açıp saymaya başlıyor:
  3 TIR'daki 6 kasadan, toplam 1000 adet 100mm'lik top mermisi, 50 bin adet makineli tüfek mermisi, 30 bin adet ağır makineli tüfek mermisi (12.7 mm) ve 1000 adet havan mühimmatı çıkıyor ve bunlar kayıt altına alınıyor.


  Bazı mühimmatın üzerindeki tahta kutularda "Tripoli" yazdığı görülüyor.


  Savcılık talimatı ile alınan numuneler, jandarma kriminal laboratuvarında inceleniyor ve mühimmatın Rus menşeli olduğu ve eski Doğu Bloku ülkelerinden temin edildiği ve herhangi bir çarpışma anında infilak etme riski taşıdığı ortaya çıkıyor.


  Herhangi bir kaza anında bir şehri uçurabilecek malzemenin, hükümetin gizli bir operasyonuyla, devletin ilgili birimlerinden habersiz sınırdan geçirilmeye çalışıldığı böylece anlaşılıyor.


  SONRA NE OLDU?
  Olaydan sonra hükümet, TIR'larla Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD'e) yardım için silah ve mühimmat taşındığı iddialarını ısrarla reddetti. Bu konunun soruşturulması taleplerini reddederken, skandalın ortaya çıkarılmasını sağlayan kamu görevlileri hakkında soruşturma açtırdı.


  Bu çerçevede Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, başsavcı vekili Ahmet Karaca, savcılar Aziz Takçı ve Özcan Şişman ile eski Adana İl Jandarma Komutanı Albay Özkan Çokay görevden alınarak "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan tutuklandılar.


  TIR'ları Adana'da durdurmakla suçlanan 13 askeri personel için de müebbet hapis istemiyle dava açıldı.  Can DÜNDAR - Cumhuriyet

 2. #2
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart MİT TIR'ları Dünya Medyasında

  MİT TIR'ları Dünya Medyasında

  Cumhuriyet Gazetesi'nin yayınladığı MİT tırlarındaki silahların fotoğrafları Avrupa Medya'sında da günün en çok tartışılan haberi oldu.  Dünyaca ünlü Fransız gazetesi Le Monde, "Türk Cumhuriyet gazetesi Türkiye'nin Suriye'deki Esad karşıtı muhalif Cihddistler'e gönderdiği silahların görüntülerini yayınladı AKP Hükümet'inin yalanları ortaya çıktı. Gazete hakkında Istanbul savcılığınca soruşturma başlatıldı." diye duyurdu.

  Le Monde gazetesinin Enternet sitesinden duyurduğu haberi aynen şöyle; Ocak 2014 tarihinde Türkiye istihbaratı MIT tarafından Suriye'deki Esad karşıtı Cihadist muhaliflere TIRl'larla silah gönderilirken Suriye sınırı yakınlarında jandarma tarafından durdurulup aranmıştı. TIR'larda yapılan aramalarda silahların olduğu ortaya çıkmıştı. Jandarmanın TIR'lara el koymasının ardından devreye Başbakan Erdoğan girerek TIR'ların serbest bırakılmasını sağlanmıştı.

  Konuyla ilgili olarak Türk Hükümet'i yapmış olduğu açıklamasında TIR'larda insani yardım için Tıbbi malzeme olduğunu söylemişti. Erdoğan ise yapmış olduğu açıklamalarında paralel bir çetenin complosu olduğunu belirterek, TIR'ları durdutürarak arama yapan devlet yetkilileri hakkında soruşturma yapılacağını söylemişti. Cumhuriyet gazetesinin bugün yayınladığı fotoğraflarda Hükümet'in açıklamalarının aksine Türkiye'den Suriye'ye giden TIR'larda 80 bin adet çeşitli silah ve mühimmatların olduğu görüntüleri ortaya çıktı. Gazetenin bu yayınına Savcılık tarafından soruşturma açıldı. Süriyedeki muhalif Cihadist'lere Gönderilen bu Silahlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan sorumlu tutuluyor.

  Süleyman Tosunoğlu / Cumhuriyet Paris

 3. #3
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart MİT TIR'ları olayında savcılar ve AKP'liler ne demişti?

  MİT TIR'ları olayında savcılar ve AKP'liler bakın ne demişti!

  Adana'da MİT'e ait silah yüklü TIR'ları durdurarak arama yaptıkları için "hükümeti devirmeye teşebbüs" iddiasıyla tutuklanan 4 savcının mahkeme ifadesinde çarpıcı bilgiler yer aldı.  Dönemin Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, ifadesinde, TIR'ların durdurulması üzerine dönemin Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek'in kendisine, "TIR'larda arama yapılırsa, aramayı yapanlar ve ben dahil hepimiz üzüleceğiz" dediğini aktardı.


  Adana Savcısı Özcan Şişman "Bana olay yerindekilerin MİT görevlisi olduğuna yönelik beyanları dışında bir delil bulunmadığı, görünüşleri itibarıyla da El Kaide militanlarını andırır şekilde bulunduklarını söylediler" dedi. Şişman, bir TIR'da füze başlığı ve roketatar başlığı bulunduğuna dikket çekti.


  3 TIR'da arama yaptırdığı için önce sürgüne gönderilen, ardından da hakkında soruşturma başlatılan Adana Cumhuriyet Savcısı Aziz Takçı, gazetemizden Ahmet Şık'a verdiği röportajda "Bu olayda ben ve kolluk, kanunların verdiği görev ve yetkiyi kullandık. Yaptığı iş yasal zeminde olmayan MİT'ti. Zaten bu suçluluk nedeniyle suçlarının kapatılması için sadece yasaların verdiği görevlerini yapan savcıları açığa alıyorlar, kolluk görevlilerini hukuka aykırı olarak yargılıyorlar."


  AKP'liler: 'İhanet'

  RECEP TAYYİP ERDOĞAN: "Ey paralel yapının savcısı, iznim olmadan MİT'e müdahale edemezsin. Bu ne cesarettir? Bu millet, bunu affetmez. Bu ihanetin, ajanlık faaliyetinin, hesabını hepsinden soracağız."


  AHMET DAVUTOĞLU: "Birileri, Brüksel'e, Cenevre'ye suçlu olarak gitmemizi istedi. Suriye'deki mazlumlara yardım için giden MİT tırlarına operasyon yapma zilleti gösteren herkes hesap verecek."


  EFKAN ALA: "Orada Türkmenler var. Onlara götürülen yardım. Herkes işini bilecek. Türkiye'yi Suriye'ye çevirmek istediler, ama elimizin tersiyle vurarak bertaraf ettik. MIT tırlarını durdurarak Türkiye'yi dünyaya terörist ilan etmeye çalıştılar."


  HAYATİ YAZICI: "Türkiye'den Suriye'ye silah gönderilmedi. Sadece spor amaçlı yivsiz av tüfekleri ve kurusıkı ses tabancaları gönderildi."


  'Yarın hükümet düşer'

  Selam Tevhid soruşturmasında usulsüzlük iddiasıyla 10 Nisan'da 17 subay "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs ve silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklanmıştı. Tutuklanan Binbaşı Mehmet Fırat, MİT TIR'ları için konuşmuş ve MİT mensuplarının kendisine, "Bu TIR ağzına kadar silah dolu. Eğer açılırsa yarın hükümet düşer. Yer yerinden oynar. Dünya ayağa kalkar dediler. Altında kalırsınız, açmayın" dediklerini söylemişti. Tutuklanan Üsteğmen B.A. ise, "İncelediğimiz Mühimmat tapası ve bir adet fişek idi. İncelediğimiz malzemenin Adana'daki MİT TIR'ları ile bağlantılı olduğunu malzemeler ile ilgili raporlamadan sonraki günlerde öğrendik" demişti.  Cumhuriyet

 4. #4
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart MİT TIR'ları görüntülerine engelleme, Cumhuriyet'e casusluk soruşturması

  Silahları MİT taşıdı, soruşturma Cumhuriyet'e açıldı

  Adana'da 19 Ocak 2014'te durdurulan Suriye'ye insani yardım taşıdığı iddia edilen MİT'e ait TIR'lardaki kasa kasa silah görüntülerinin gazetemizde yayınlanmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti.  Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar hakkında Türk Ceza Kanunu 326. ve devam maddeleri kapsamında “devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk” iddiasıyla soruşturma başlattı.


  Dündar hakkında başlatılan soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan'ın yürüttüğü öğrenildi. Fidan'ın soruşturmayı Adana ve Hatay'da MİT TIR'larını durduran ve TIR'ların içindeki mühimmatla ilgili rapor hazırlayan askerlerin tutuklu bulunduğu soruşturmaya eklediği iddia edildi. Fidan'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında “Selam Tevhid” soruşturmasında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Jandarma Kriminal görevlileri ve muvazzaf askerlerin de bulunduğu 17 subay tutuklanmıştı. Tutuklu bulunan askerler ise silah taşıyan TIR'ları durduran, ihbar eden ve mühimmatlarla ilgili rapor hazırlayan subaylardı.


  Fidan'ın Selam Tevhid soruşturmasında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla 22 Temmuz 2014'ten itibaren yürüttüğü soruşturma kapsamında eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün'ün de aralarında bulunduğu 11 emniyet görevlisi tutuklanmıştı. Şubat 2015’de düzenlenen ikinci operasyonda, “terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “kurulan örgüte üye olmak”, “terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” suçlarından 17 kişi tutuklanmıştı. Operasyon kapsamında Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı. Son olarak 10 Nisan'da aynı soruşturma kapsamında MİT TIR'larını durduran askerlerin de aralarında bulunduğu 17 subay tutuklanmıştı.


  Başsavcılık açıklaması
  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konuya ilişkin açıklamasında ise, İstanbul'da yürütülen ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yetkisizlik kararı ile İstanbul'daki dosyayla birleşen dosya kapsamında yardım faaliyetinin herhangi bir terör örgütüne ya da yasal olmayan herhangi bir oluşuma yönelik yapıldığına dair bilgi, belge, delil ve emare olmadığı öne sürüldü. Soruşturmanın şüphelileri tarafından MİT mensuplarının telefonlarının sahte isimle dinlenildiği belirtilerek, “Öğrenilen yardım faaliyetinin planlanan kurgu çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terör örgütlerine yardım ettiği algısı oluşturmak amacıyla tertibat alınmakta, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kurularak gerçeğe aykırı biçimde oluşturulan kurgu doğrultusunda arama kararına yazılan sahte ibare ile yardım TIR’ları durdurulmakta ve aranmaya çalışılmaktadır” denildi.


  Bilgi belge yok
  İstanbul'da yürütülen ve Adana'dan yetkisizlikle İstanbul'a gelen soruşturma kapsamında söz konusu görüntülere ilişkin hiçbir bilgi ve belge olmadığını öne süren savcılık, “Bütün bu sebeplerle TCK’nın 327-328 ve 330’uncu maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’nun 6 ve 7’inci maddeleri uyarınca devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapma suçlarından söz konusu yayınları yapanlar hakkında Cumhuriyet başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır” denildi.


  Savcı “kurgu” dedi
  Soruşturmayı yürüten Fidan, Sulh Ceza Hakimliği'nden gazetenin internet sitesinde yer alan MİT TIR'larındaki silah görüntülerine ve fotoğraflarına erişimin engellenmesini talep etti. Fidan, internet sitelerinde yer alan fotoğraf ve görüntülerin “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ulusal ve uluslararası yararları, milli güvenliği” bakımından sakınca doğuracak mahiyette bulunduğunu kaydetti. Fidan, Türkiye Cumhuriyeti Devletini sahte ihbar ve sahte delillerle tuzak kuran tutuklu şüpheliler tarafından gerçeğe aykırı olarak oluşturulan “kurgu” doğrultusunda yapıldığını savundu. Fidan, Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi bakımından gecikmesinden sakınca bulunan acil yayınlar kapsamında, içeriğinin erişimine engellenmesinin, aynı mahiyetteki yayınların içeriklerinin engellenmesine ve içeriğinin yayından çıkarılmaması halinde ilgili sitelere erişimin tamamen engellenmesini istedi. Talep İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.


  Gün boyu toplantı
  Soruşturmayı başlatan Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili Orhan Kapıcı ve soruşturma savcısı İrfan Fidan gün boyu savcılarla toplantı halindeydi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da operasyonlar kapsamında açıklama yapan Fuat Avni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhuriyet'e ve Can Dündar'a kin kustuğunu kaydederek, Erdoğan'ın Ankara savcılarından Serdar Coşkun'a 'Bunlara casusluk soruşturması da açılsın' dediğini öne sürdü. Fuat Avni, “Serdar Coşkun, 'casusluk soruşturması açılsın' diye İstanbul Başsavcısıyla görüştü. Her şey hazır, Yezid'in onayı bekleniyor” dedi.  Cumhuriyet

 5. #5
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Can DÜNDAR: Neden Yayımlıyoruz

  Neden yayımlıyoruz?

  Patlaması halinde bir şehri yok edecek kadar çok silah,

  bu ülkenin hava limanına gizlice indiriliyorsa,

  O silahlar TIR'lara yüklenip bu ülkenin şehirlerinden, topraklarından, sınırlarından geçiriliyorsa,

  O silahlar, o ülkenin bütün denetim kurumlarından, idari yetkililerinden, halkından habersizce, komşudaki bir savaşın taraflarından birine destek olmak için gönderiliyorsa,

  Gönderilen taraf, bu ülkenin sınırları içinde silahlı eylem yapmış, bu ülkeyi sık sık tehdit etmiş, vahşi bir terör örgütüyse,

  Gönderen hükümet, bu silahların mevcudiyetini ısrarla reddediyor, bu silahları durduran askeri yetkilileri görevden aldırıyor, bu silahlar hakkında soruşturma açan savcıları tutuklatıyor, yargılatıyorsa,

  Bu ülkenin halkı, bu silahlar dolayısıyla karşı karşıya olduğu riskleri bilmiyor, bu sevkiyatın hayati, siyasi, hukuki, diplomatik sonuçlarından haberdar olamıyorsa,

  Yapılan örtülü operasyon başlı başına bir suçsa ve hiçbir yasa, bir suç eylemini meşrulaştırmaya kifayet etmiyorsa,

  Bir gazetenin, bir gazetecinin görevi okurunu bilgilendirmek, halkı bu tehlikeden, bu tehditlerden haberdar etmek, bu maceraya kalkışan yetkilileri ikaz etmektir.

  Cumhuriyet, bu sorumluluğun bilinciyle bu görüntüleri yayınlıyor.

  Can DÜNDAR

 6. #6
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Can Dündar'dan 'MİT Tırları' açıklaması

  Can Dündar'dan 'MİT Tırları' açıklaması

  Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar MİT Tırları'nın silah taşıdığı görüntülerin gazete manşetinden yayınlanması sonrasında gelen tebrik telefonları için Twitter'dan açıklama yaptı.  "Patlaması halinde bir şehri yok edecek kadar çok silah, bu ülkenin hava limanına gizlice indiriliyorsa,

  O silahlar TIR'lara yüklenip bu ülkenin şehirlerinden, topraklarından, sınırlarından geçiriliyorsa,

  O silahlar, o ülkenin bütün denetim kurumlarından, idari yetkililerinden, halkından habersizce, komşudaki bir savaşın taraflarından birine destek olmak için gönderiliyorsa, Arayıp tebrik eden gazeteci,politikacı,yönetici dostlardan,aynı sözleri sayfalarında,ekranlarında, kürsülerinde tekrarlamalarını bekliyoruz."

  Diyerek köşe yazısından MİT TIR'ları haberini neden yayımladığını açıklayan Can Dündar, gelen tebrik telefonları sonrasında Twitter'da şu istekte bulundu;

  Cumhuriyet

 7. #7
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart CHP ve HDP'den Cumhuriyet'e destek

  CHP ve HDP'den Cumhuriyet'e destek... Hükümet savaş suçu işledi

  CHP milletvekili Mahmut Tanal ve HDP milletvekili Tuncel, MİT tırlarındaki silahların görüntülerinin ortaya çıkması üzerine hükümetin Lahey'de yargılanması gerektiğini savundu.

  Demirtaş'tan MİT TIR'ları açıklaması

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cumhuriyet Gazetesi'nin yayımladığı "MİT TIR'ları ile silah taşıma görüntülerini değerlendirdi. Demirtaş parlamentonun onayı olmadan böyle bir şeyin yapılmasının suç teşkil ettiğini söyleyerek, "Bunu gizli yapıyorsanız demek ki suç işliyorsunuz. Baştan beri bunu söylüyorduk. Ama şimdi kanıtlanmış oldu." dedi.  Tanal, "Hükümet suçüstü yakalanmış durumda" dedi Tuncel ise, "Erdoğan bütün bunların hesabını verecek" diye konuştu.

  CHP ve HDP'li vekiller KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara'nın yayınında konuyla ilgili soruları yanıtladılar ve hükümetin uluslararası alanda yargılanması gerektiğini söylediler.
  Hükümetin suçüstü yakalandığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, "MİT'in silah taşıma ve silah sevkiyatı yapma gibi görevi yok, MİT sadece istihbarat ve bilgi toplayabilir, burada hükümet suçüstü yakalanmış durumda. Burada devlet hukuk dışına çıkmış, adeta aşiret ve çadır devletlerinin durumuna düşmüştür. Silahlar kime giderse gitsin suçtur. ÖSO'ya da gitse suçtur. Hükümetin yüce divan ve Lahey'de yargılanması gerekir" dedi.

  "Tırları durdurmasalar suç işlemiş olurlardı"

  Tanal, tırlarda arama yapan savcıların ve askerlerin cezaevinde olduğunu hatırlatarak, "Cumhuriyet savcıları haklı olarak bu suçu araştırmakla yükümlüdür, suçu araştırmasalar, tırları durdurmasalar suç işlemiş olurlardı. Bu savcılar görevlerini yaptıkları için cezaevine atıldılar" şeklinde konuştu.

  "Hükümet savaş suçu işledi"

  HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ise hükümetin savaş suçu işlediğini söyledi, Cumhuriyet'e açılan soruşturmaya da tepki gösterdi. Tuncel, "Bu görüntüler, AKP hükümetinin savaştan yana tavır gösterdiğini, Ortadoğu ve Kürt halkına düşmanlık yaptığını göstermiş oldu. Görüntüleri yayımlayan gazete hakkında soruşturma başlatıldı, bu da gerçeği gizlemeye çalıştıklarını gösteriyor. Türkiye toplumu AKP'nin gerçek yüzünü gördü. Savaş suçu işleniyor, silahları gönderdiği kişiler Ortadoğu'da insanlık suçu işliyor. AKP'nin ve bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanlarda partimizi hedef alması yargılanmasını engellemesi içindir, çünkü AKP tek başına iktidar olamayınca Erdoğan Başkan olamayacak ve yargılanacak, bütün bunların hesabını vermek zorunda kalacak."

  "İktidarın suçlarını ortaya çıkaran tutuklanıyor"

  Tuncel tırlarda arama yapan savcı ve askerlerin cezaevinde olmasını, "Kim iktidara laf söylüyorsa, kim AKP'nin halka karşı işlediği suçlarını ortaya çıkarıyorsa tutuklanıyor" diye konuştu.

  CHP'li Gök: Cumhuriyet gazetesine soruşturma açmasını kabul etmiyoruz

  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhuriyet gazetesine soruşturma açılmasını kabul etmediklerini söyledi.

  Gök, Meclis'te gazetecilere Adana'da durdurulan MİT'e ait TIR'lar ve ardından yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Geçen yıl yaşanan olaya ilişkin görüntülerin yayınlanmasının ardından Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında açılan soruşturmaya değinen Gök, iktidarın, halkın haber alma özgürlüğünü engellediğini öne sürdü.

  Gök, "Bu olayı bir habercilik anlayışı ile dile getiren Cumhuriyet gazetesine alelacele soruşturma açılması iktidarın geldiği faşist anlayışın tipik göstergesidir. Böylesine önemli bir olayın görüntülerini yayınlamak elbette bir gazetecilik görevidir" görüşünü savundu.

  TIR'lara ilişkin geçmişte hükümet yetkililerince yapılan açıklamaları da hatırlatan Gök, "Bir devlet, topluma ve uluslararası kamuoyuna yalan söylüyor. Bu yalan ortaya çıkmıştır" dedi.

  Gök, Türkiye'nin tüm dış itibarının sıfırlandığını ileri sürerek, "Sorumlu gazetecilik anlayışı içinde olayı yurttaşlarına duyuran Cumhuriyet gazetesine soruşturma açmasını kabul etmiyoruz. O soruşturmayı yürüten savcılar da görevlerini kötüye kullanıyorlar" iddiasında bulundu.

  Savcıların adresi yanlış yerde aramaması gerektiğini ifade eden Gök, adresin Cumhuriyet gazetesi değil, suçu ortaya çıkan iktidar olduğunu iddia etti.


  Cumhuriyet

 8. #8
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart CHP'li Aygün'den Erdoğan'a vatana ihanetten suç duyurusu

  CHP'li Aygün'den Erdoğan'a vatana ihanetten suç duyurusu

  CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında "vatana ihanet" suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.  CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, Cumhuriyet gazetesinin yayınladığı MİT TIR'larındaki mühimmat görüntüleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında "vatana ihanet" suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na avukatı İnan Yılmaz aracılığıyla başvuran CHP'li Hüseyin Aygün, "Şüpheli, terörist unsurlara silah sağlamakla finansal açıdan destek sağlamış ve Türkiye'nin dünyada teröre destek veren ülke gibi görünmesine sebebiyet vermiştir" dedi.


  'YAPTIĞI YARDIMLARI GİZLEMEYE ÇALIŞMIŞTIR'
  Suriye'de 2011 yılından beri silahlı gruplar ile ülkenin yasal güçleri arasında bir iç savaş devam ettiğini hatırlatan Aygün, "19 Ocak 2014 tarihinde Adana ilinde İhbar üzerine birkaç TIR durdurulmuş olup yapılan aramada 'insani yardım malzemesi' adı altında Suriye'deki terörist gruplara gönderilen silahlar ele geçirilmiştir. Son olarak Cumhuriyet Gazetesinde ve internet sitesinde 29.05.2015 günü yayınlanan haber ve görüntülerde şüphelinin 'Türkmenler'e giden insani yardım' ve 'devlet sırrı' dediği şeylerin, 1000 adet havan, 1000 top mermisi, 50 bin makineli tüfek mermisi ve 30 bin ağır makineli tüfek mermisi olduğu ortaya çıkmıştır" açıklamasında bulundu.


  CHP'li, Aygün, "Şüpheli açık bir biçimde halka yalan söylemiş ve teröristlere yaptığı yardımları gizlemeye çalışmıştır" ifadelerini kullandı.


  'VATANA İHANET SUÇUNU İŞLEMİŞTİR'
  BM güvenlik konseyinin 15 Ağustos 2014 tarih ve 2170 sayılı kararı ile Suriye'de faaliyet gösteren örgütlere yönelik her türlü desteğe yaptırım uygulanacağı kararını hatırlatan Aygün, şöyle devam etti: "Şüpheli, terörist unsurlara silah sağlamakla finansal açıdan destek sağlamış ve Türkiye'nin dünyada teröre destek veren ülke gibi görünmesine sebebiyet vermiştir. Şüpheli açık bir biçimde teröre destek vermek ve BM güvenlik konseyi kararlarını ihlal etmekle hem başbakanlığı hem de Cumhurbaşkanlığı döneminde vatana ihanet suçunu işlemiştir. Şüphelinin Örtülü Ödeneği nerelere harcadığı bu şekilde açıklığa kavuşmuştur. Milletimizin alın terlerinden toplanan vergilerin bu şekilde teröre harcanması, yıllarca terör belasından muzdarip olmuş vatana ve milletimize karşı bir ihanettir."

  Cumhuriyet

 9. #9
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart MİT TIR'ları haberine yasak geldi

  MİT TIR'ları haberine yasak geldi

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan gönderilen yazı üzerine haber kaldırılmıştır.

  İçeriğin kaldırılmasıyla ilgili bildirim şöyle:


  Sayın Yetkili,
  Bilindiği üzere, 5651 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun" 23/05/2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Türkiye'de İnternet içerik düzenlemeleri konusunda yetkili kamu kurumudur.
  6639 sayılı Kanunun 29.maddesi ile 5651 sayılı Kanuna eklenen, 15/04/2015 tarih ve 29327 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren 8/A maddesi uyarınca; Başkanlığımıza, aşağıda yer verilen internet adresindeki içeriğin çıkarılmasına ve erişimin engellenmesine yönelik Hâkimlik kararı gönderilmiştir.
  5651 sayılı Kanunun 8/A. maddesinin 1.fıkrasını son cümlesi gereğince kararın gereği, tarafınızca derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren dört saat içinde yerine getirilmesi gerekmektedir.
  Bu nedenlerle; aşağıda belirtilen internet adresindeki içeriğin derhal ve en geç dört saat içinde çıkarılması, aksi takdirde erişimi engelleme işlemi tesis edilerek 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesindeki hükümler gereğince hakkınızda adli ve idari işlem başlatılacağı hususları ihtar olunur.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

  Dear Sir/Madam,
  As it is known, Law numbered5651 and dated 4 May 2007 Law On Regulation of Publications On The Internet and Combating Crimes Committed by Means of Such Publications came into force on 23/05/2007.
  Telecommunications Presidency is the government authority responsible for content regulations in Turkey.
  According to the Article 8/A of Law numbered 6639 and dated 15/04/2015 amending Law numbered 5651, Court Decision on removing and access blocking of below mentioned content has been sent to our Presidency.
  According to the Article 8/A, paragraph 1, the decision must be implemented immediately, at the latest within 4 hours as of sending moment of the notification.
  Therefore, removing the below mentioned content immediately, at the latest within 4 hours as of notification; otherwise access to your web site will be blocked and legal and administrative proceedings will be initiated.

  Information and Communication Technologies Authority Telecommunications Presidency

  Related URL: https://cumhuriyet.com.tr/haber/turk..._silahlar.html
  Related domain: cumhuriyet.com.tr
  Court Name: İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği Court Order Number : 2015/1330 Court Date : 2015-05-29 00:00:00.0 Investigation Number:

 10. #10
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,098
  Aldığı Teşekkür
  55
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Can Dündar'dan soruşturma için ilk yorum

  Can Dündar'dan soruşturma için ilk yorum

  Can Dündar Cumhuriyet'in MİT TIR'larının silah taşıdığı görüntüleri manşete taşımasıyla ilgili kendisine açılan soruturma için şahsi Twitter hesabından açıklama yaptı.


  Dündar yaptığı açıklamada, "Savcılık hakkımda "gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" tan soruşturma başlatmış. Kimin için gizli kalması gerekiyordu? Halk? İŞID? MİT?" dedi.

  Cumhuriyet

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 29.Temmuz.2015, 23:38
 2. 4 eski bakan hakkında suç duyurusu
  Konu Sahibi erkolay Forum Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Haziran.2015, 19:52
 3. Hacklendiniz Mi? Suç Duyurusu Dilekçe Örneği
  Konu Sahibi megatron Forum Bilişim Hukuku
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Ocak.2015, 23:01
 4. Apple iOS 8.0.2 Duyurusu
  Konu Sahibi deniz Forum Apple Destek Forumu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 25.Eylül.2014, 20:28
 5. The Order 1886: Yeni Silahlar Tanıtıldı
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Oyunlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Eylül.2014, 19:07

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya