Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Gezi Devrimi Devam Ediyor - Taksim Dayanışması: Her Yerdeyiz!

  Taksim Dayanışması'ndan 'Gezi'nin 2. Yılı' açıklaması: Her yerdeyiz


  Taksim Dayanışma platformu tarafından, Gezi Parkı protestolarının 2. yıldönümü nedeniyle yapılan 'Her Yerdeyiz' başlıklı açıklamada, "Gezi süreci bitmiş bir süreç değil, hala devam eden bir süreçtir" denildi.  Taksim Dayanışması, Gezi Parkı protestolarının 2. yıldönümü nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Karaköy'deki TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'ndeki basın açıklamasını Taksim Dayanışması adına Ali Çerkezoğlu ve Mücella Yapıcı yaptı.

  MÜCELLA YAPICI: GEZİ SÜRECİ BİTMİŞ DEĞİLDİR
  Mücella Yapıcı, Gezi Parkı direnişinin 2. yılında bütün dünyaya 'Her yerdeyiz' diye seslenmek istediklerini ifade etti. Yapıcı, "Taksim Meydanı ve Gezi Parkı başta olmak üzere yaşam ve yaşam alanlarımıza müdahale ederek topluma dayatılan projelerin gerçekleştirilmesi uğruna etik, bilim, teknik ve hukuk tanımaz iktidarın ısrarlı çabaları, 27 Mayıs 2013 tarihinde amansız ve hukuksuz bir şiddete dönüşmüştü. Gezi Parkından yükselen 'sağlıklı kentleşme ve yaşanılır kent' talebi, ülkenin milyonlarca yurttaşının daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi talebiyle birleşmiş; 31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren ülkenin dört bir yerine yayılarak yepyeni ve evrensel bir boyut kazanmıştır. Gezi Parkı'nın 2. yılını idrak ediyoruz. Gezi süreci bitmiş bir süreç değil, hala devam eden bir süreçtir" dedi.


  'HER YERDEYİZ'

  Mücella Yapıcı ve Ali Çerkezoğlu, Gezi Parkı olaylarının 2. yılı nedeniyle Taksim Dayanışması tarafından 'Her Yerdeyiz' sloganıyla hazırlanan bildiriyi okudular. Bildiride özetle şu ifadelere yer verildi:


  "Bu ülke Gezi'yi yaşadı. Haziran'ın sıcağını iliklerine akıttı. Milyonlar şarkılarını dillerinden düşürmeden kararlı ve direngen bir duruşu tarihin içinden geçerek yaşadılar. Cesur yürekli kadınların ve gençlerin büyük bir ağacın yapraklarına dönüşerek kara bir dumanı dağıttığı, nefes aldırdığı bir ülke artık burası… Bu ülkenin tarihinde ender rastlanacak halkın o kendi olduğu, kendini bulduğu, parkından, meydanlarından yola çıkarak bedenine, yaşamına, ülkesine, geleceğine sahip çıktığı o tarihi anların, Gezi'nin suretini tarihe aksettirdiği o takvim yaprağının yıldönümünde; bedenimizle, ruhumuzla; kaybettiklerimiz ve sonsuza kadar yaşatacaklarımızla; aşkımız ve direngenliğimizle her yerdeyiz… İstanbul'da ve ülkenin dört bir yanında şehirlerin parklarında ve meydanlarındayız. Gezi'yi yaşadığımız ve anımsadığımız yerde ve her yerdeyiz. Gezi Parkında ve Taksim Meydanı'ndayız. Gezi'den dört bir yana yayılan park forumlarındayız. Ankara 'nın, Adana'nın, Antakya'nın, Eskişehir'in, İzmir'in Edirne'nin, Samsun'un, Diyarbakır'ın, Antalya'nın… Her şehrin ve ilçenin Meydanlarında ve Parklarındayız, her yerdeyiz…"


  DAVİD HARVEY: GEZİ PROTESTOLARI KÜRESEL ANLAMDA EŞSİZDİR
  Öte yandan basın toplantısına dünyaca ünlü İngiliz coğrafyacı, siyasal iktisatçı, sosyal kuramcı ve aktivist David Harvey de katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Harvey Gezi Parkı olaylarının 2. yıldönümünde İstanbul'da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Harvey, "Gezi protestoları sırasında ilginç olan bir nokta İstanbul'da bir parkın korunması için başlayan protestoların Türkiye 'nin her yerinde başka bir şeye dönmüş olmasıdır. Sadece İstanbul içinde olan bir protestodan bahsetmiyor olmamız Gezi'nin önemli kavramlarından biridir" dedi. Dünyayı gezen bir kent bilimcisi olarak Gezi protestolarının küresel olarak gerçekleşen tüm protestolar arasında eşsiz olduğunu ifade eden Harvey, "Gezi Parkı protestolarının bulaşıcı etkileri olduğuna inanıyorum. Buradaki protestolar başladıktan sonra dalga dalga büyümesinin hemen ardından Sao Paulo protestoları başladı. Oradaki protestolar Brezilya'nın 50-60 şehrine sıçradı. Bu protestoların hepsi aynı değil, hepsinin farklı kökenleri vardı ancak hepsinin ortak noktası bulunuyordu. Bu ortak nokta, yeni bir demokratik karar alma mekanizması ortaya çıktı. Herkesin parçası olduğu, katılımcı bir demokrasi anlayışı bu protestoların ortak noktasıydı" diye konuştu.


  (Enver ALAS / DHA)

 2. #2
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart

  Gezi Devrimi
  Çözüm dayanışma.

  Dostlar hani diyorlar ya; "Gezi Devrimi sönümlendi, bir sonuç çıkmadı" işte ben bu söze katılmıyorum.


  Öncelikle ifade edeyim Gezi Devrimi bir sürecin sonucu idi ve yeni devrimleri besleyerek devam ediyor. Gezi Devrimi yaşamda sokaklarda değişik hal alarak devam ediyor.


  Bu topraklarda haklar, özgürlükler ve adalet arayışı yeni değil. Demokrasi arayışlarının ilk çabalarına kadar gitmeyeceğim ama son 100 – 150 yıllık mücadelenin birikimi ile gelinmiş bir noktadayız.


  Bu süreçte bu toplum; Sendika, emek ve onun mücadelesi, Çanakkale'de verilen anti emperyalist savaş, bütün ülke sathında verilen kurtuluş savaşı, haklar, özgürlükler ve adalet arayışı, demokrasi denemeleri hep sürmüş.


  Eğitim emekçileri; İkinci Meşrutiyet döneminde Encümen-i Muallimin, 1950'lerde Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu (TÖDMF), Köy Öğretmen Dernekleri, 1965'te Türkiye Öğretmenler Sendikası'nı (TÖS) ve Türkiye İlkokul Öğretmenleri Sendikası'nı (T.İLKSEN), 12 Mart 1971 tarihli askeri darbe sonrasında Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER), Eğitim İşkolu Kamu Görevlileri Sendikası'nı (EĞİTİM-İŞ), 13 Kasım 1990'da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nı (EĞİT-SEN), 23 Ocak 1995'te birleşerek EĞİTİM SEN ve diğer iş kolları ile birleşerek Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) olmuşuz. Yan kardeş derelerden Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) akmış gelmiş.


  Emperyalizm bu Devrimci süreci; kontrolündeki partiler, oluşturduğu derin devlet/çeteler, yaptırdığı darbeler, faili meçhul/belli cinayetler; Çorum, Maraş, Sivas, Reyhanlı ve pek çok katliamlar güncel durumda ise, bütün çirkinliği ortaya çıkan AKP Faşizmi ile boğmaya çalışıyor.


  İşte bu nedenle gönül rahatlığı ile diyorum ki kesintisiz devrim devam ediyor. Gezi Devrimi bir sürecin, içimizi ısıtan yüzümüzü güldüren çok zeki bir durağı idi. Devrim şimdi emperyalizm ve onun uşaklarına daha kalıcı darbe vurmak için güç biriktiriyor.


  İşte dostlar geçen hafta davet ettiğim 13 Mart 2015 tarihinde Çanakkale'de bir mahkemesinde veya diğer bir ifadesi ile tiyatrosunda ben yeni gezileri gördüm.


  Öncelikle bu mahkemede ne için yargılandığımızı hatırlatmaya ihtiyaç var. 17-25 Aralık 2013 sürecinde devletin polis, savcı ve yargıçları halkın vergilerinin çalındığı açıkladılar. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Çanakkale'de de binlerce halkımız ile alanlarda vergilerimizi çaldırmayacağız dedik. Şimdi ise yine devletin polis, savcı ve yargıçları hazırlık yapmış bizi "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçundan yargılıyor.


  Sahi kamu görevlilerinin kamu kaynaklarını çalmak (bu iddiayı devlet görevlileri gündeme getirdi) gibi bir görevi mi var?

  Bu komedi sürecinde Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile bağlı sendikalar hedef seçilmişti.
  Bu ilk mi?
  Hayır.


  Yıllardır KESK ve bileşeni sendikalara yıllardır yapılan saldırıları bu onurlu insanlar emek vererek, bedel ödeyerek ve mücadele ederek kazandılar. KESK pek çok yönü ile eleştirilebilir ama şu bir gerçek ki bu ülke halkının KESK’e ve ona emek verenlere bir teşekkür borcu vardır.


  Dostlar 13 Mart 2015 mahkemesinde (tiyatrosu demek daha yakışıyor aslında) KESK genel sekreteri, TÜM BEL-SEN ve BES genel başkanları, Eğitim Sen genel merkez eğitim sekreteri, KESK'e bağlı sendikaların Balıkesir, Bursa, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ yönetici ve üyeleri, Çanakkale’de KESK, DİSK, TMMOB, TTB üyeleri, milletvekilleri, belediye başkanları, değişik siyasi duruşlardan dostlar, arkadaşlar kısacası Gezi Devriminde sokaklarında birlikte yürüdüğümüz ÇANAKKALE HALKI vardı. Bu nedenledir ki dostlar, mahkeme ne karar verirse versin, haklı olduğumuz bu davayı da kazandık.


  Gezi Devrimi 13 Mart 2015 mahkemesinde de devam ediyordu.


  "KESK Halktır Halk Yargılanamaz" yaklaşımı ile "Hepimiz Oradaydık" diye haykırdık.

  Sağlık emekçileri G(Ö)REV'lerine yanımızda devam ettiler.


  Özetle dostlar Gezi Devrimi devam ediyor.

  Telat KOÇ - Sanal Basın

 3. #3
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Gezi'nin yıl dönümünde Taksim'e çıkan tüm yollar kapatılacak

  Gezi'nin yıl dönümünde Taksim'e çıkan tüm yollar kapatılacak

  Gezi Parkı direnişinin yıl dönümü öncesinde İstanbul Emniyet Müdürülüğü Taksim'e çıkan çok sayıda cadde, sokak ve kritik noktanın trafiğe kapatılacağını açıkladı.
  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Gezi Parkı direnişinin yıl dönümü nedeniyle yarın saat 09.00’dan itibaren Taksim'e çıkan çok sayıda cadde, sokak ve kritik noktanın trafiğe kapatılacağını açıkladı.


  Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:
  "Gezi Parkı olaylarının yıldönümü nedeniyle 31 Mayıs 2015 Pazar günü saat:09.00’dan itibaren etkinlikler bitene kadar kademeli olarak trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergâhlar aşağıya çıkartılmıştır."


  Saraçhane Parkı Ve Çevresinde Gerektiğinde Trafiğe Kapatılacak Yollar
  * Fevzipaşa Caddesi
  * Macar Kardeşler Caddesi
  * Atatürk Bulvarı


  Saraçhane Ve Çevre Tedbirleri İçinde Kullanılabilecek Alternatif Caddeler
  * Abdülezelpaşa Caddesi
  * Kadir Has Caddesi
  * Ragıp Gümüşpala Caddesi
  * Haliç Caddesi
  * Şehzadebaşı Caddesi


  Beyazıt Meydanı Ve Çevresinde Gerektiğinde Trafiğe Kapatılacak Yollar
  * Ordu Caddesi


  Beyazıt Meydan Ve Çevresinde Kullanılabilecek Alternatif Caddeler
  * Vatan Caddesi
  * Millet Caddesi
  * Türkeli Caddesi
  * Koska Caddesi
  * Hayriye Tüccarı Caddesi


  Saraçhane Parkı Ve Çevresinde Gerektiğinde Trafiğe Kapatılacak Yollar Ve Alternatif Güzergahlar
  * Fevzipaşa Caddesi, Kıztaşı Caddesi Kavşağı (Edirnekapı istikametinden gelen akım Kıztaşı Caddesi istikametine yönlendirilecek.)
  * Horhor Caddesi Medical Park önü (Macar Kardeşler Caddesine akım gönderilmeyecek.)
  * Atatürk Bulvarı Unkapanı Köprüsü (Balat’tan gelen akım Sirkeci istikametine yönlendirilecek.)
  * Kemer ışıklar (aradan çıkan araçlar Macar Kardeşler Caddesi istikametine gönderilmeyecek.)
  * Unkapanı Köprüsü Şişhane istikametinden gelen akım Balat ve Sirkeci istikametine yönlendirilecek.
  * Gazi Mustafa Kemal Paşa Caddesinden Atatürk Bulvarına gelen akım Mudurnu tünel girişinden kesilerek Vatan Caddesi istikametine yönlendirilecek.
  * Millet Caddesi Ender Mağazası karşısı Atatürk Bulvarına akım verilmeyecek.
  -İSKİ ışıklar Aksaray Varyant girişi akım, Vatan Caddesi istikametine verilecek. (Atatürk Bulvarına akım gönderilmeyecek.)
  * Ordu Caddesinden Atatürk Caddesine giriş yanyol girişi kapatılacak. (Atatürk Bulvarına akım verilmeyecek.)
  * Şehzadebaşı Caddesinden gelen akım Gençtürk Caddesine yönlendirilecek.
  * Atatürk Bulvarı Hacı Kadın Caddesi katılım (akım Hacı Kadın Caddesine yönlendirilecek.)
  * Ordu Caddesinden gelen akım Koska Caddesine yönlendirilecek.
  * Çarşıkapı Meydandan gelen akım Tiyatro Caddesine yönlendirilecek.


  B bölgesi trafiğe kapatılacak cadde, sokak ve noktalar ile kullanılabilecek alternatif güzergahlar
  *Şişli Mecidiyeköy Ortaklar Kavşağından Taksim istikametine kapatılacak, trafik akımı Ortaklar Caddesinden Esentepe istikametine yönlendirilecek.
  * Şişli Bomonti Tüneli Dolmabahçe istikametine kapatılacak, trafik akımı Akar Caddesinden Çağlayan ve Piyale Paşa Bulvarına yönlendirilecek.
  * Şişli Kuştepe kavşağından, Geçit Sokak istikametine gitmek isteyen akım, Kuştepe Kavşağından kapatılacak trafik Çağlayan istikametine yönlendirilecek.
  * Çağlayan Hürriyettepe Kavşağından Şişli istikametine gitmek isteyen akım Hürriyet Tepe Kavşağından Darülaceze istikametine yönlendirilecek.
  * Akar Caddesi istikametinden Hürriyet Tepe Kavşağında gelen akım, Hürriyet Tepe Kavşağından Çağlayan istikametine yönlendirilecek.
  * Darülaceze istikametinden Okmeydanı istikametine gitmek isteyen akım Okmeydanı Kavşağından kapatılacak Odesa Bulvarına yönlendirilecek.
  * Piyalepaşa Bulvarından gelen akım Okmeydanı istikametine kapatılacak, Sadabat Viyadüğü istikametine yönlendirilecek.
  * Piyalepaşa Bulvarından Dolapdere istikametine gelen akım Dolapdere Kavşağından Taksim Yedikuyular istikametine kapatılacak, trafik Dolapdere Kavşağından Piyalepaşa Bulvarından geri yönlendirilecek.
  * Kasımpaşa Tuz Ambarı ışıklardan Şişhane Tarlabaşı Bulvarı istikametine kapatılacak, trafik Tuz Ambarı ışıklardan Hasköy istikametine yönlendirilecek.
  * Unkapanı Köprüsünden Taksim istikametine giden akım köprüye girmeden Ragıp Gümüşpala ve Abdülezelpaşa Caddesine yönlendirilecek.
  * Sirkeciden Galataköprüsü Karaköy istikametine gelmek isteyen akım kapatılacak, Ragıp Gümüşpala Caddesine yönlendirilecek.
  * Ortaköyden Çırağan Caddesi Beşiktaş istikametine gitmek isteyen akım Ortaköyden kapatılacak Bebek istikametine yönlendirilecek.
  * Beşiktaş Eski Yıldız Caddesi, Barbaros Bulvarı, ara sokaklardan çıkan akım Zincirlikuyu istikametine yönlendirilecek.
  * Nişantaşı Kavşağı Rumeli Caddesi istikameti kapatılacak, Nişantaşı Kavşağından Fulya istikametine yönlendirilecek.
  * Teşvikiye Hüsrev Gerede Caddesi istikameti kapatılacak, Nişantaşı Kavşağı istikametine yönlendirilecek.
  * Ihlamur Kavşağından Şair Nedim Caddesi istikameti kapatılacak, Ihlamur Kavşağından Fulya istikametine yönlendirilecek.

  * Kadırgalar Caddesi Taksim ve Küçük Çiftlik Caddesi istikameti kapatılacak, trafik akımı Bomonti Tünel istikametine yönlendirilecek.
  * Barbaros Bulvarı Beşiktaş istikametine Balmumcu Kavşağına kapatılacak, Balmumcu Kavşağından Levent istikametine yönlendirilecek.
  * Boğaziçi Köprüsü Kuzey istikametine geliş (Sait Çiftçi) Beşiktaş Ortaköy ayrımından kapatılacak Haliç istikametine yönlendirilecek.
  * İhtiyaç halinde E-5 Kuzey yol Mecidiyeköy ayrımı kapatılacak, alternatif Çağlayan Haliç istikametine yönlendirilecek.
  *E-5 Güney yol Mecidiyeköy ayrımı ihtiyaç halinde kapatılacak, trafik akımı Zincirlikuyu Levent istikametine kapatılacak.

  İMC TV

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Taksim Otelleri
  Konu Sahibi mahmut Forum Site Ekle
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05.Nisan.2015, 20:33
 2. Zamanın aktığı her yerdeyiz
  Konu Sahibi osman75 Forum Site Ekle
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Kasım.2014, 13:05
 3. Mobil Satış Rakamları Artmaya Devam Ediyor
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Teknolojik Makaleler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 31.Mart.2014, 22:50
 4. Knight Online Turnuvası Devam Ediyor
  Konu Sahibi dangersercan Forum Oyunlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Mart.2014, 16:17
 5. Knight Online Turnuvası Devam Ediyor
  Konu Sahibi dangersercan Forum Oyunlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12.Mart.2014, 23:49

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya