Disket, CD, DVD, USB bellek, taşınabilir durağan sürücü, envai çeşit bellek kartı, HD DVD, Blu-Ray derken depolama için fizyolojik arabirimler kullanmayacağımız günler yaklaşmakta. Yakın gelecekte depolamayı saniyede 100MB data gönderip alabileceğiniz (upload/download) sunucular aracılığıyla dünyanın her yerinden gerçkeleştirbileceksiniz. Yakın geleceği beklemeye niyeti olmayanlara çevrimiçi şekilde erişebilecekleri 5 Internet üstünden web depolama servisini tanıtalım.


Mediafire: E-posta ile arkadaşlarınıza göndereceğiniz linklerle dosya paylaşımına imkan veren sınırsız dosya depolama alanı sunan mükemmel bir çevrimiçi depolama sistemi arıyorsanız Mediafire'a parasız biçimde aza olup denemenizi tavsiye ediyoruz. 100MB'dan büyük dosyalar yüklemek istediğinizde fiyatlı Mediapro şekilde bilinen ustalaşmış üyeliğe geçmeniz icap ettiğini de belirtelim.


SyncPlicity: 2GB'lık parasız çevrimiçi depolama alanı elde eden bir yedekleme ve senkronizasyon hizmeti sunuyor. Ayrıca ayda 10$ ödeyerek 40GB'lık depolama alanına haiz olabilmekte ve sizin davetinizle siteye aza olan arkadaşlarınız üstünden İlave depolama alanı kazanabilirsiniz.


Omnidrive: Depolama alanı kısıtlı olsa da; platformlar arası yapısı yardımı ile Zoho kullanarak belgelerinizi çevrimiçi şekilde düzenlemenize imkan veren işlevsel bir sistem.


Allmydata: Ücretsiz depolama alanı 1GB ile kısıtlı olsa da aylık $4.99 ödeyerek sınırsız depolama yapabileceğiniz bir servis sağlıyor. Bunun yanı sıra verilerinize 24 saat uzaktan erişim, otomatik yedeklemeve reklam görüntülememe benzeri ayrım yaratan özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.


Mozy: 2GB çevrimiçi depolama alanı veren bu oluşumda yalnız $4.99 ödeyerek bir aylık sınırsız yükleme yapabilirsiniz.


IDrive: Çevrimiçi yedekleme hakkında kökünden şirketlerden biri olan IDrive, 2GB parasız çevrimiçi depolama alanı sunuyor. Özellikleri içinde otomatik yedekleme, gerçek arşivleme, versiyonlama, süreğen yedekleme, sürücü şekilde tayin etme ve web tabanlı yedek idaresi benzeri özellikler de bulunuyor. Eğer ustalaşmış üyeliğe geçerseniz sınırsız sayıda hesap açma/yönetme ve 150 GB yedekleme yapma olanaklarına haiz oluyorsunuz. Yıllık 49.50 dolar.


Carbonite: İsmini The Empire Strikes Back filmindeki Han Solo'nun dondurulmasında kullanan maddeden alan Carbonite verilerinizin "imhâ edilemez"liğini güvence ediyor. Servis benzer vakitte çevrimiçi yedekleme işlemini kolaylaştırma ve kolaylaştırma üstüne yoğunlaşarak süreci olabildiğince otomatize etmeye çalışıyor. 15 gündelik tecrübe parasız senelik azalı 54.95 dolar.


Eğer Gmail benzeri yüksek depolama alanı sunan bir e-posta hesabına sahipseniz, üçüncü parti yazılımlar vasıtasıyla kullanılabilen çevrimiçi depolama hususi durumunu denemenizi de tavsiye ediyoruz.