Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  05.Ekim.2013
  Mesajlar
  4,393
  Aldığı Teşekkür
  34
  Ticaret Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart Seo Çalışmaları İçin 34 Ücretsiz Araç

  SEO Çalışmasında Kullanılabilecek 34 Ücretsiz Araç  Backlink Analizi

  Sitenizin backlink profili arama motorlarında sıralamanız için çoğu zaman en önemli etkenlerden birisi oldu. Panda ve Penguen Google güncellemesinden sonra backlink profilinize daha fazla özen göstermelisiniz. Aşağıdaki araçlar size bu konuda detaylı bilgi verecektir.

  1- Open Site Explorer  2011 yılında Yahoo! site explorer kapandıktan sonra SEOmoz.org’un geliştirdiği Open Site Explorer (OSE) en popüler backlink profil analiz servislerinden birisi oldu. OSE freemium modeli üzerine çalışır ve login olmadan günde 3 rapor çalıştırmanızı sağlar.


  Rapordan bir ekran görüntüsü  Eğer ücretsiz kayıt olursanız, analiz ettiğiniz domainin 1.000 backlinkini, ilk 15 backlinkin anchor text, sayfa ve domain değerlerini görebilirsiniz.


  2- Majestic SEO Site Explorer  Majestic SEO Site Explorer
  , üstteki Open Site Explorer (OSE) gibi popüler backlink analiz servislerinden biridir. OSE gibi freemium modeli üzerine çalışır. Üye olmadan sorguladığınız domain ile ilgili özet bilgilere ulaşabilirsiniz. (size yönlendirme yapan domain sayısı, external backlink sayınızı, kaç farklı IP’den link aldığınız vb)

  Eğer ücretsiz üye olursanız, ek olarak backlink raporları ve en çok backlink aldığınız 5 site ve 100 sayfayı görme şansı yakalıyorsunuz. Daha fazla bilgi için: Majestic SEO

  3- Ahrefs Site Explorer

  Ahrefs
  yeni bir backlink analiz aracı olmasına rağmen büyük bir database’e sahip. Majestic ve OSE gibi freemium modeli üzerine çalışıyor. Üye olmadan günde 5 analiz yapabiliyorsunuz. Eğer ücretsiz üye olursanız bu rakam günde 15'e çıkıyor. Her sorgunuz genel bir backlink profilinizi ve bazı spesifik bilgileri içeriyor. Bunlar; toplam backlink sayınız, hangi domainlerden backlink aldığınız, backlink tipiniz (text, görsel, nofollow vb)

  Ücretsiz hesap ilk 500 backlink analizini raporluyor. İlk 5 backlink Ahrefs değerini, kaynak adresi, title, link, anchor text, link tipi ve indexlenme tarihini içeriyor. Daha detaylı bilgi için: Ahrefs Site Explorer

  4- Link Diagnosis
  Link Diagnosis
  , tamamen ücretsiz bir backlink analiz aracı. Ancak Firefox eklentisini yüklemediğiniz zaman sadece ilk 250 backlink’inizi görebiliyorsunuz. Bu backlinklerin anchor text, mozRank, sayfa değeri, domain değeri gibi kriterlerini de gösteriyor.

  Eklentiyi yüklediğiniz zaman, 250 backlink sınırı ortadan kalkıyor ve sunduğu tüm detaylara ulaşabiliyorsunuz. Link aldığınız sayfanın title değeri, link tipi (text, image, nofollow vb) PR değeri, outbound link sayısı gibi değerlere ulaşabiliyorsunuz.

  Site & Server Analizi


  Herhangi bir SEO problemiyle karşılaştığınız zaman bazı durumlarda web server üzerinde analizler yapmak gerekebilir. Performans darboğazlarını çözme, HTTP header bilgilerini doğru analiz etme, sunucu teknolojisinde SEO’yu olumsuz etkileyecek etkenleri tespit etmek için aşağıdaki servisler işinize yarayacaktır.

  5- BuiltWith
  BuiltWith
  , analiz edilmek istenen sitenin teknoloji profilini çıkartır. Analiz içerisinde, sitenin serverı, framework yapısı, reklam sunucu analizi, analytics yapısı, javascript kütüphaneleri ve çok daha fazlası. Girdiğiniz adresin SEO çalışmalarınız için gerekli tüm detaylarını x-ray gibi size raporluyor.


  Rapordan bir ekran görüntüsü  Araç ayrıca basit SEO profilinizi, title, description, H1, içerik anahtar kelimeleri, sayfaların hız oranı ve sosyal paylaşım değerlerini de göstermektedir.


  6- Pingdom Full Page Test  Pingdom
  , analiz etmek istediğiniz sitenin yüklenme süresini gösterir. Siz sadece analiz etmek istediğiniz sitenin adresini girip sonrasında yüklenme sürelerini ve ihtiyacınız olacak tüm detayları sizinle paylaşır. Ayrıca HTTP isteklerini de raporlar.


  Rapordan bir ekran görüntüsü  Ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere load time için her unsuru görsel bar çubuklarıyla raporlandırıyor.


  7- Google PageSpeed


  Google’ın web geliştiriciler için kullanımına açtığı PageSpeed servisi sayesinde analiz etmek istediğiniz sitenin performans sonuçlarını görebilirsiniz. Rapor sonuçlarında sitenizin hızını arttırmak için yüksek öncelikli, normal ve düşük seviyelerde öneriler sunuyor. (resimleri optimize etmek, JS dosyalarınızı sıkıştırmak gibi)

  8- URI Valet  URI Valet
  , tamamen ücretsiz olan HTTP header bilgisi sorgulamanızı sağlayan bir servis. Sorguladığınız sayfayla ilgili size head bilgisinin dışında script, image vb detayları da sunuyor.


  9- SpyOnWeb  SpyOnWeb
  ile hangi IP altında kaç sitenin bulunduğunu, bu sitelerin neler olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca kullanıyorsanız Google AdSense ID, Google Analytics ID, Yahoo! Publisher Network ID ya da Yandex.Direct ID bilgisine ulaşabiliyorsunuz.


  Website Indexleme & Link Kontrolü

  Sitenizle ilgili SEO problemlerini tanımlamanın en güzel yolu ilgili sayfaları crawl edip (tarayıp), sonrasında çözümlere bakmaktır. Bu sorunlar kimi zaman duplicate içerikler, site üzerinde bulunan kırık linkler, yanlış yönlendirilmiş sayfalar olabilir.

  10- Screaming Frog SEO Spider Tool  The Screaming Frog SEO Spider
  Tool, freemium modeli üzerinde çalışan bir masaüstü uygulamasıdır. Bu program sayesinde sitenizi ve sayfalarınızı crawl edebilirsiniz. Ücretsiz olarak 500 sayfa analizi bulunan servisin sınırsız sürümü ise £99.

  Her bir analizinizle birlikte sayfanızın title, description, h etiketleri, image analizi, link profil analizi (nofollow linkler, kırık linkler vb) ve dahasını sunuyor. Aşağıdaki video programı daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Fullscreen modunda daha net görünüyor.

  11- Xenu’s Link Sleuth  Xenu’s Link Sleuth
  siteniz üzerinde bulunan kırık linkleri tespit edip size raporlayan bir masaüstü uygulamasıdır. Uygulama hızlı bir şekilde sitenizi analiz edip sayfanın title değerini, HTTP durum kodu gibi detayları size sunuyor.


  12- W3C Link Checker  W3C Link Checker
  , tamamen ücretsiz olan bir web servisidir. Analiz etmek istediğiniz sayfa ile ilgili şema, yönlendirme ve hata kodlarını size raporlar. Sitenizi yenilediğiniz dönemlerde özellikle kullanabileceğiniz bir servistir.


  İçerik Analizi

  SEO için önemli adımlardan birisi olan on-page analiz kısmında değerlendirilen içerik analizi sitenizin ve sayfalarınızın içeriklerinin kalitesini arttırmak için optimize etmenize ve var olan hataları tespit etmenize yarayacak servisleri aşağıda bulabilirsiniz.

  13- SEO Browser  SEO Browser
  , en eski ücretsiz SEO araçlarından biridir. Aynı zamanda halen kullanışlılığını korumaktadır. Araç iki mod önerisinde bulunuyor: Basit ve gelişmiş. Basit mod; analiz etmek istediğiniz sayfanın text tabanlı versiyonunu (lynx gibi) size sunuyor. Gelişmiş mod ise; yine size analiz etmek istediğiniz sayfanın text tabanlı versiyonunu veriyor ve ayrıca sayfanın title, meta etiketleri, sayfanın boyutu, kelime sayısı, IP adresi gibi detayları raporluyor.


  14- Copyscape  Copyscape
  , online duplicate content analizi eden freemium modeliyle çalışan bir araçtır. Analiz etmek istediğiniz sayfanın adresini girdikten sonra servis size duplicate content olarak algılanabilecek diğer URL’leri raporlar. Ücretsiz hesapta sadece 10 sonuç listeleniyor.


  15- W3C Markup Validation Service  The Markup Validation Service ücretsiz bir online araç. Analiz etmek istediğiniz sitenin web standartlarına göre uyumlu olup olmadığını test edip size hataları ve uyarıları raporluyor.


  Rapordan bir ekran görüntüsü  Anahtar Kelime Araştırma Analizi (Keyword Research)


  SEO çalışmalarının en önemli aşamalarından birisi olan anahtar kelime analizi ile hedefleyeceğiniz kelimeleri rekabet durumuna, aylık aranma hacmine, size sağlayacağı getiriye göre gruplandırabileceğiniz aşağıdaki servisler kullanmayanların işine yarayacaktır.

  16- Google AdWords Keyword Tool  Google Adwords Keyword Tool
  en çok kullanılan ücretsiz keyword research araçlarından birisidir. Servis size 3 seçenek sunar: 1. Analiz etmek istediğiniz anahtar kelimeleri girebiliyorsunuz. 2. Herhangi bir adres girip oradaki kelimeleri kullanabiliyorsunuz 3. Sitenizle ilgili kategori seçip onunla ilgili kelimelere göz atabiliyorsunuz. Bu kelimeleri tam, geniş eşleme gibi seçeneklere göre filtreleyebilirsiniz.


  17- Wordtracker  Wordtracker
  , en eski keyword research araçlarından birisidir. Freemium modeline göre çalışıyor. Ücretsiz versiyonunda girdiğiniz kelimeyle ilgili olacağını düşündüğü 100 alakalı kelime öneriyor.


  18- Ubersuggest  Ubersuggest
  , ücretsiz kelime öneri araçlarından bir diğeri. Alt yapısında Google Suggest ve diğer öneri servislerini kullanıyor. Bu analizlerle size analiz etmek istediğiniz keyword ile ilgili sonuçlar getiriyor ve belirli kriterlere göre export alabiliyorsunuz.


  19- Latent Dirichlet Allocation Content Optimizer  LDA Content Optimizer
  , verdiğiniz adreste bulunan içeriği analiz edip size keyword önerilerinde bulunan ücretsiz bir online servis.

  Servisi kullanmak için; adres (veya içerik) girip sonrasında hedeflediğiniz kelimeleri giriyorsunuz. Ardından girdiğiniz URL için LDA alaka skoru ve anahtar kelime hesaplayıp size raporluyor.

  Rakip Anahtar Kelime Analizi

  Anahtar kelime analizi yaparken, rakiplerinizin hangi kelimeleri hedeflediğini tam olarak tespit etmek zordur. Sizin hedeflediğiniz kelimeler ile onların hedeflediği kelimelerin ne kadarı uyuşuyordur sizce? Onlar sizin hedeflemediğiniz kelimeleri hedefliyor mu? Aşağıdaki SEO araçları bu sorularınıza cevap verecektir.

  20- SpyFu  SpyFu
  , freemium modeliyle çalışan rakip analiz araçlarından birisidir. Bir domain girdiğinizde o domainle ilgili genel bilgilerin dışında günlük PPC reklam bütçesi, tahmini günlük SEO trafiği, ve domainin tarihsel olarak bütçe kullanımını göstermektedir. İlgili domainin en çok harcama yaptıpı 10 anahtar kelimeyi, rakip analizini, organic kelimeleri ve organic rakip kelimeleri de göstermektedir.


  21- SEMRush  SEMRush
  , bu listede bulunan en eski SEO araçlarından birisidir. Bu araçla rakip kelime analizi ve keyword research yapabilirsiniz.. Herhangi bir URL girdiğinizde size alakalı organic kelimeleri, reklam kelimelerini, rakip kelimeleri ve daha fazlasını raporluyor.


  Sosyal Keşifler

  Sosyal Medya insan hayatında daha fazla yer almaya başladıkça günlük SEO aktivitelerinde de orantılı olarak önemini arttırıyor. Aşağıdaki araçlar SEO çalışmalarında sosyal sinyalleri, popüler sosyal içeriklerini ve çalışmalarınızda faydalanmanız için size faydalı raporlar sunacaklardır.

  22- Shared Count  Shared Count, analiz etmek istediğiniz sitenin sosyal değerlerini sunan, üstelik ücretsiz bir API desteği de olan servistir. Bu liste dahilinde Facebook (beğeniler, paylaşımlar, yorumlar), Twitter (tweetler), Google (+1'ler) Pinterest, Linkedin, Delicious gibi kaynakları analiz etmektedir.


  23- SocialMention  SocialMention
  , 100'den fazla sosyal medya (Twitter, Facebook, FriendFeed, YouTube, Digg vb) kaynağını analiz eden bu ücretsiz sosyal medya arama motoru, aradığınız kelime ile ilgili size en yeni ve popüler istatistikleri raporlamaktadır.


  Rapordan bir ekran görüntüsü  24- Follower Wonk
  Follower Wonk
  , freemium modeliyle çalışan detaylı bir Twitter analiz aracıdır. Bu araç sayesinde SEO için yaptığınız Twitter çalışmalarının faydalarını ölçebilirsiniz.


  PR & Tanıtım

  SEO çalışmalarınızda kullanmak için kimi zaman PR, tanıtım çalışmaları yüksek maliyetlere ulaşabilmektedir. Buradaki araçlar size bu konuda yardımcı olacaktır.

  25- HARO – Help a Reporter Out  HARO
  , uzman kişilere kolayca ulaşmanızı sağlayacak ücretsiz bir platformdur.


  26- Blogger LinkUp  Blogger LinkUp (BLU)
  , konuk yazısı, ürün görüş yazıları gibi hizmetler alabileceğiniz tamamen ücretsiz olan bir oluşumdur.


  27- MyBlogGuest


  MyBlogGuest, konuk olarak makalelerinizi yazıp yayınlamanıza yardımcı olan ücretsiz bir platformdur.


  28- DoubleClick Ad Planner  Ad Planner
  , medya planlama yapmanıza yardımcı olacak ücretsiz bir araçtır. Özellikle hedef kitlenize uygun siteler bulmak için kullanabileceğiniz bu servis ile bir çok kategoride filtreleme yaparak daha niche siteler bulabilirsiniz.

  Aşağıda Ad Planner ile ilgili bir video bulabilirsiniz.

  Ölçümleme

  SEO çalışmalarının belkide en önemli noktalarından birisi, ölçümlemedir. Hangi anahtar kelimelerden sitenize daha fazla trafik geliyor, hangileri size daha fazla ciro getiriyor, marka isminiz dışıda sitenize hangi kelimelerden trafik geliyor vb çok daha fazla detayı bu ölçümleme araçlarıyla öğrenebilirsiniz.

  29- Google Analytics  Google Analytics
  , en çok kullanılan ve en popüler olan ölçümleme servislerinden birisidir. Ücretsiz olarak oluşturacağınız hesap sonrasında sitenize koymanız için verilen kodu sitenize koyduktan sonra sitenizle ilgili tüm detaylara kolayca ulaşabilirsiniz.

  Google Analytics ile ilgili detaylı bilgi bulabilir ya da bir diğer ölçümleme aracı omniture‘ı ve ya Piwik‘i deneyebilirsiniz.

  Arama Motoru Araçları

  Sitenizle ilgili arama motorlarının verdiği bilgileri bulabileceğiniz araçlardan bazıları.

  30- Google Webmaster Tools  Google, dünyanın en popüler arama motorudur. Google Webmaster Tools (GWT) sitemizle ilgili detaylı bilgilere sahip olabileceğimiz yine Google’ın sunduğu ücretsiz bir servistir. Detaylı bilgi: Google Webmaster Tools


  31- Bing Webmaster Tools
  Bing, Google kadar popüler bir arama motoru değil. Ancak Bing Webmaster Tools sitenizle ilgili SEO detaylarına farklı bir arama motoru gözüyle bakmanıza olanak sağlayacaktır. Detaylı bilgi: Bing Webmaster Tools


  32- blekko


  blekko, popülerliğini giderek arttıran bir diğer servis. Google ve Bing kadar büyük olmasa da kendisine ait kullanışlı SEO bilgileri sunuyor. Backlinkler, duplicate contentler, indexleme analizleri vb.

  blekko’dan bir ekran görüntüsü  SEO Analiz Araçları


  Bu son kategoride analiz etmek istediğiniz siteyle ilgili temel SEO detaylarını hakkında size bilgi verecek servisleri bulabilirsiniz.

  33- WooRank  WooRank
  , freemium modeli üzerine çalışan, sitenizle ilgili SEO detaylarına kolayca ulaşmanızı sağlayan bir servis. Ücretsiz hesaplarda haftada sadece bir rapor çekebilirsiniz.


  WooRank’tan bir ekran görüntüsü  34- Lipperhey
  Lipperhey
  , WooRank gibi analiz etmek istediğiniz siteyle ilgili çeşitli SEO kriterlerini size raporlayan hoş bir servis.


  Alıntı: https://www.webtroloji.com/seo-calism...ucretsiz-arac/


  Kaynak

 2. #2
  Üyelik tarihi
  05.Ekim.2013
  Mesajlar
  4,393
  Aldığı Teşekkür
  34
  Ticaret Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Bu arş,v gözönünde olmalı. Arada bir güncellenmeli.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ücretsiz Logo ve Banner Çalışmaları
  Konu Sahibi Sir.Vanity Forum Grafik Arşivleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Mart.2015, 09:15
 2. Seo Çalışmaları ıçin 34 Ücretsiz Araç
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Seo Arşivleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Temmuz.2014, 23:56
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Temmuz.2014, 00:08
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2014, 11:31
 5. Seo Çalışmaları ıçin 34 Ücretsiz Araç
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Seo Arşivleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2014, 22:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya