Windows 10, Microsoft'un Son Versiyonu

Firma yetkililerinden yapılan açıklamaya göre, Windows bilgisayar işletim programının devamı gelmeyecek.
Microsoft firması yetkililerinden Jerry Nixon, Windows 10 programından sonra Windows'un yeni bir versiyonunun çıkarılmayacağını söyledi. Bunun yerine, Windows 10 düzenli aralıklarla güncellenecek.

Nixon’ın geçen hafta Microsoft'un Chicago’daki konferansında söylediği bu sözler firma tarafından da doğrulandı.

Microsoft yazılı bir açıklama yaparak, "Windows artık sürekli olarak yenilikler ve güncellemeler sunan bir sisteme dönüşecek" dedi.

'Onuncu ve sonuncu' Windows işletim sistemi Windows 10'un halen deneme amaçlı sürümleri kullanılıyor. Programın yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Windows 9 özellikle atlandı

Microsoft'un çalışmalarını değerlendiren Gartner şirketinin yetkililerinden Steve Kleynhans, daha önce Windows sürümlerini birbirini izleyen rakamlarla piyasaya çıkaran şirketin Windows 9'u özellikle atladığını belirtti. Kleynhans'a göre firmanın doğrudan Windows 10'a geçmesi "geçmiş uygulama ile bağını kestiğini" göstermeyi amaçlıyor.

Kleynhans "Yaklaşık olarak her üç yılda bir Microsoft bir sonraki işletim sistemini hazırlamaya koyulurdu. Bunun sonucunda ortaya çıkan ürün ise ancak o üç yıl öncesindeki talepleri karşılardı. Artık bu döngü kırılıyor" dedi.

"Windows'un dondurulduğu anlamına gelmiyor"

Steve Kleynhans, BBC'ye yaptığı açıklamada "Bu, Windows’un dondurulduğu anlamına gelmiyor, tersine Windows güncellemelerinin hızlı vitese takılacağı bir dönem geliyor" şeklinde konuştu.

Computerworld