Nokia'nın 2012 senesinde HERE isimiyle yenilediği ve o zamandan bu yana geliştirerek ayrıcalıklı platformlara da taşımayı muvaffak olduğu harita servisi Here'ın satılacağı dedikoduları Nokia yönünden yalanlanmamıştı. Potansiyel alıcıları içinde Facebook, Uber, Samsung, Baidu, Apple, Yahoo ve Alibaba benzeri dev adların de geçmiş olduğu HERE için Nokia'nın 2 milyar dolarlık bir değerlemeyle masaya oturacağı söyleniyordu. Belki satın alma hemen hemen gerçekleşmedi fakat o doğrultuda mühim bir gelişme yaşandı ve Facebook ile yeni bir anlaşmaya imza atıldı. Fakat bu bir satın alma anlaşması değil, Facebook'un mobil versiyonunda, Instagram ve Messenger benzeri uygulamalarında konum bazlı altyapıda Nokia HERE harita servisinin kullanımıyla ilgili bir antak kalma bulunduğu ortaya çıktı.


Nokia HERE sebep iştah kabartıyor?
Bu gelişme her ne kadar Facebook'un Nokia HERE'ı satın alacağı mananına gelmiyor olsa da, iki şirketi birbirine yakınlaştırdığı ve potansiyel bir satın almanın da mümkündür olabileceğine ve bunun ön hazırlığına işaret ediyor olabilir. Çünkü Facebook'un en oldukça gereksinim duyduğu alanlardan birisi de bugüne dek işlerin yolunda gitmediği harita altyapı servisini geliştirmek. Diğer potansiyel alıcılara baktığımızda Uber'in vasıta çağırma, Apple ve Samsung'un ise rakiplerinin mühim bir iş birimini satın almak için harekete geçebileceğini söylenebilir.


Facebook ve Nokia'dan mevzuyla alakalı resmi bir izahat gelmezken şirketlerdeki medya sözcüleri Facebook üstünde Nokia HERE haritalarını denediklerini ve kullanıcı deneyimini geliştirmek suretiyle bunu yaptıklarını belirtti. Messenger ile Instagram'ın Android versiyonlarında da Here harita altyapısının kontrol edilmeye başlandığı doğruladı. Bakalım HERE işi kimin olacak ya da Nokia, satıştan vazgeçebilir mi? Bunu birazcık da vakit gösterecek benzeri gözüküyor.