Merhaba Arkadaşlar Bugün size Meta Taglar ve Seo*ilişkisini anlatmaya çalışacağım.Öncelikle Meta taglar nedir onu tanımlayalım… Meta taglar sitenizin <head> bölümüne yerleştirilmiş ve sitenizi daha anlaşılır hale getirmeye yönelik bilgi etiketleridir.İşte bugün ben size nasıl meta kullanılmasını anlatmaya çalışacağım. Öncelikle meta taglar nedir öğrendik.Artık nasıl kullanılmaları gerektiğine geçelim.

 • Öncelik olarak meta taglarınızı kısa bir iki kelime ile geçiştirmeyin.Mesela

  scription">Kod:
  <meta name="description" content="Berat K." />
  *
  şeklinde kullanılması yanlıştır.Bu meta tag kullanımı ile siteniz çok rahat spam siteler arasına katılabilir.Doğru kullanım örneklersek
  Kod:
  <meta name="description" content="Bir Garip Webmaster Olarak Blog Yazmakla Meşgul" />
  *
  Gördüğünüz üzere herhangi bir kısa açıklama yok…
 • Meta tagları mümkün ise tüm site için kullanmayın.Yani A sayfasının meta tagları ile B sayfasının meta taglarını farklı olmasını ve sadece o sayfaları kapsadığından emin olun
 • Meta taglarınızı insanlar için hazırlayın.Çünkü arama motorları daha iyi sonuç vermek için botlarını insan gibi düşünmeye programlar… Yani meta taglarınızı okuyan bir insan reklam,gereksiz anahtar sözcüklerden, hatalı kelimeler ve her harfi büyük olan kelimelerden rahatsız oluyorsa arama motoru botlarıda rahatsız olacağından emin olabilirsiniz.
 • Meta taglarınız sayfanızı tam olarak yansıtmalı.Yani bir meta tagı sadece herkesin sitesinde var benim sitemde de olsun diye kullanıyorsanız kendinize spam *kategorisinde bilin.
 • Meta taglarınızı güncel şekilde eklemeye çalışın.Mesela eski ve geçerliğini yitirmiş içerikleri meta taglarınıza eklemeyin.Güncel içerikli meta tag hazırlayın.
 • Meta taglarınızı sayfanın kodlama diline uygun bir şekilde yerleştirin.Yani İSO karakter kodlamasıyla kodlanmış bir siteye *UTF-8 karakter kodlamasına uygun meta tag eklerseniz sıkıntı çıkaracaktır.

Gördüğünüz gibi bazı kişiler tarafından gereksiz görünen Meta taglar için arama motorlarının nasıl kurallar koyduğunu gördük.İnşallah yararlı olmuştur.Sorularınızı buradan sorabilirisiniz…


Hayırlı Günler