iFrame asıl HTML sayfası içerisinde bulunan ve kaynağını, yani içeriğini asıl sayfa dışında başka bir siteden alan çerçevelerdir. Bu çerçevelerde zaman zaman kaydırma çubukları görebiliriz ama bu çubukların olması şart değildir tabi..

Ne işe yarar iFrame? diyecek olursanız, pek çok farklı kullanımı olmasının yanında sitenin hızını arttırdığını ilk önce söylemeliyim. Çünkü iFrame kullanılmadığında sunucu bütün sayfayı baştan aşağı tekrar yükler. Bu da zaman kaybı demektir. Fakat iFrame kullanıldığı zaman sadece gerekli alanlar değiştiğinden sayfa yüklenmesi daha hızlı gerçekleşir.

Şimdi gelelim nasıl kullanıldığına.. iFrame kullanımı için en az iki sayfaya ihtiyacımız vardır:

1- Asıl sayfa (iFrame'in üzerinde bulunduğu sayfa),
2- iFrame'in asıl sayfa üzerinde göstereceği sayfa..

Bunun için sadece asıl sayfaya iFrame'imimizi eklemek ve özelliklerini belirtmek için şu kodu ekliyoruz:

scription">HTML-Kodu:
<iframe name="iFrameadi" width=1024 height=5500 src="https://warwitness.rt.com/episode3/" scrolling="yes" frameborder="0"></iframe>
Siz burada sadece iFrameadi ve src içindeki adresi değiştireceksiniz. src içine sienizde göstermek istediğiniz sayfanın adresini yazmalısınız. Tabi widt ve height değerlerini de kendinize göre ayarlamayı unutmayın. scrolling de sayfada kaydırma yapılmasını ayarlar. Biz burada yes yazarak izin verdik, siz izin vermezseniz no yazın.

Bu arada örnekteki kodu web sayfanıza eklerseniz, 2. Dünya Savaşı'nda yer alan Rus askerleri "Partizanlar" 'ın İngilizce alt yazılı Rusça hikayelerini izleyebilirsiniz.