Bloğumuzda birçok kez insanların okuyup anlayabilmesi için dilimiz döndüğünce Seo çalışmaları hakkında bilgi vermekteyiz. Şimdi yazdığımız makale sayesinde eski ile yeni Seo arasında farkı görecek çalışmalarınızda yaptığınız hataları düzeltebilecek ve yeni algoritmalara uygun çalışma yapabileceksiniz.Eski Seo'da Çalışmalar Nasıl Yapılırdı ?

Çok fazla sayıda etiket, keywords kullanılırdı. Sitelerin başlık kısmında keywords bölümünde hatta açıklama bölümlerinde bile bir sektör ile alakalı aklınıza gelebilecek her türlü kelime eklenirdi. Bunlar yetmezmiş gibi bir de sitelerin alt kısımlarına ziyaretçilerin görmeyeceği şekilde dünya kadar kelime eklenirdi. İnsanların böyle yapmalarının nedeni arama sonuçlarında çıkmaların çok basit olmasıydı. Meta tagı bol olan arama sonuçlarında daha önde oluyordu.

Özgün içerik bulmak neredeyse imkansıza yakındı. Çünkü arama motorları özgün içerik kullanmaları için herhangi bir algoritma geliştirmemişti. Herkes başkalarının web sitesinden kopyala yapıştır yapıyor ve bu işlemde ne yazık ki işe yarıyordu.

Bir kaç yıl öncesine kadar insanlar zengin içerik diye bir terim belki duymamıştır. Aslında arama motorlarının gözünde farkında olmadan zengin içerik oluşturuyorlardı. Çünkü her yerden bir ton içerik kopyalandığı için içerik fazla ve zengin oluyordu. Zengin ama kopya içerik; kopya olması arama motorlarını pek ilgilendirmiyordu. Bu yüzden insanlar bir bilgi arama istediğinde çok az alternatif içerik bulabiliyordu. Çünkü her yerde aynı içerikler bulunmaktaydı. Eğer böyle devam etseydi internet tam bir çöplük olacaktı. Neyseki Google yıllar sonra bu duruma bir son verdi.

Linki nerden aldığınızın çok fazla bir önemi yoktu. Sitenin pagerankı yüksek olması büyük ölçüde yeterli oluyordu. Google cezaları vardı fakat çok genişti. Genişlikten kastımız kolay kolay kimse ceza almıyordu. İnsanlar web siteleri Google�da çıksın diye deli gibi link alıyorlardı. Zaten o gün ki algoritma bunun yapılmasını gerektiriyordu. Pagerankı yüksek sitelerden, kaliteli sitelerden çokça link alınarak zirveye yükselebiliyordunuz. Bu durumda ne yazık ki haksız rekabete neden oluyordu. Pagerankı yüksek sitelerden link elde edemeyenlerin ne yazık ki eli kolu bağlanıyordu. Bu kadar fazla link ihtiyacı hacklink olayını doğurdu. İnsanlar daha kaliteli sitelerden link alıp yükselebilmek için hacklink alıyorlardı. Hacklinkin etkisi hala günümüzde de devam etmektedir.

Yeni Seo İle Çalışmalar Nasıl Yapılıyor ?

Yeni nesil Seo ile artık abartılı şekilde anahtar kelime kullanımına sınır getirildi. Sitelerin başlıkları altmış, açıklama bölümleri yüzaltmış karakteri geçmeyecek şekilde sınır getirildi. Ayrıca anahtar kelimelerin sitenin altına abartılı şekilde eklenmesi durumunda spam cezası verilmektedir. Artık cezalar daha net ve caydırıcı oldu. Google arama sonuçlarında ziyaretçiye en mükemmel sonuçları sunabilmek için ilk olarak işe metalardan başladı.

Kopya içeriğin her bir değeri kalmadı. Hatta artık kopya içerik yayınladığınız için kopya içerik cezası alıyorsunuz. Bu cezayı aldığınızda sitenizdeki içerikleri özgünleştirmeden kurtulamıyorsunuz. Google ziyaretçilere en kaliteli bilgileri sunabilmek için böyle bir algoritma geliştirdi. Kopya içerikler tamamen ortadan kalktı. Arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmak isteyen artık kesinlikle özgün içerikler oluşturmak zorunda kaldı. Durumun böyle olması insanların yararına oldu. Artık çok fazla birbirinden benzersiz içerikle karşılabiliyor, daha fazla bilgi sahibi olabiliyoruz. Google'ın web spamlarla ve kalitesiz içerikle başa çıkmak için çıkarttığı Penguen güncellemesi kopya ve kalitesiz içerik sunanlara ağır bir darbe oldu.

Arama sonuçlarında rakiplerini geçmek isteyen insanlar zengin içerikler oluşturmaya başladı. Zengin içeriklerin arama motoru tarafından değerini yükselten Google bu işe ön ayak oldu. Zengin içerik sayısı bu sayede arttı. Zengin içerik sayesinde insanlar sıkıcı uzun makaleler okumak yerine resimlerle ve videolarla bilgi sahibi oldular.

Link kavramı yeni nesil Seo ile tamamen değişti desek yeridir. Artık size fayda sağlayacak link sizin sektörünüzden aldığınız linktir. Eğer sektörden alım yapamıyorsanız sektörünüze yakın sektörlerden alım yapmak zorundasınız. Şunu unutmayın ki yeni algoritmalar ile birlikte 10 tane farklı sektörden link alacağınıza bir tane kendi sektörünüzden link almanız size daha fazla yarar sağlayacaktır. Son zamanlarda Google pagerank güncellemelerini yapmayacağını da belli etti. Pagerank olayı da ortadan kalkınca backlink çalışmasının rengi değişti. Artık zengin içeriği olan, ziyaretçileri bol olan, Google'da da değeri olan sitelerden link almak gerekti.

Yeni Seo'ya Yeni Çalışmalar

Birkaç öncesine kadar sosyal medya bugünki kadar insanların hayatlarının içinde değildi. Çünkü akıllı telefonlar da bu kadar yaygın değildi ve akıllı telefon sayısı çok azdı. Birkaç yıl öncesini daha düşündüğünüzde akıllı telefonlar bile yoktu. Bu nedenle sosyal medyanın Seo üzerine herhangi bir etkisi yok gibi desek yeridir. Yeni nesil Seo ile sosyal medya Seo'nun vazgeçilmez parçalarından biri oldu. Milyonlarca insanın sürekli aktif kullandığı sosyal medya Seo'nun ayrılmaz bir parçası oldu.

KaynakSM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi