Dünya Medya, Evren Medya, Bilmem ne Medya... Hediye Çeki Kazandınız Tuzağı

Bugün telefonuna gelen bir mesaj sonrası, yeni yaygınlaşmaya başlayan bir dolandırıcılık konusu ortaya çıktı.

Bir kaç gündür blogumda istatistiklerimi kontrol ederken fark ettim; "Dünya Medya Hediye Kazandınız" Google araması ile bloguma ziyaretçi geliyordu. Daha önce yazdığım ama bu konu ile alakalı olmayan bir yazım aramalarda çıkıyordu. Nedir bu "dünya medya hediye kazandınız" diye araştırdım.

Bazı dolandırıcılar, şahısları arayıp, bankaların adını vererek düzenli ödeme yaptıkları için sağlık sigortası, tablet vb. ürünler kazandıklarını söylüyorlar. Bunun için de banka bilgileri, şifre gibi kart bilgilerini öğrenip insanları dolandırıyorlarmış.

Dolandırılan bir vatandaş(konya): "Kendilerini banka müşteri temsilcisi olarak tanıttılar. Düzenli ödeme yaptığım için hediye kazandınız dediler. Gerekli bilgileri bana kartımdan okuttular. Verdikleri numaraları arayınca başka kişiler çıktı. Sonra bankayı aradım, 180 tl para çekilmiş kartımdan dediler. Kartımı iptal ettirdim."

Başka bir örnek(gaziantep): "Bin tl hediye çeki kazandınız dediler. Adresinize gelen evrakı teslim almanız gerek dediler. Evrakı 100 tl karşılığında aldım. Zarfı açınca dolandırıldığımı anladım."

Başka bir dolandırıcılıkta Teknosa'nın adı kullanılarak yapılmış. Facebook kullanıcı hesaplarını ele geçirerek hattın faturalı olduğunu teyit ediyorlar. Sonra arkadaşlarıymış gibi mesaj Facebook üzerinden mesaj gönderiyorlar. Mesaja "evet" veya "onay" yazdıklarında 200 tl kadar faturalarına borç yansıyor. teknosa açıklama yapmış, herhangi bir şekilde telefon mesajı göndererek hediye çekilişi dağıtmadıklarını belirtmişler. Bu dolandırıcılığı önlemek için hattınızı mobil ödemelere kapattırmanız öneriliyor.

Şikayetvar, böyle şikayetlerin arttığı ve dolandırılan vatandaşların mağduriyeti fazlalaştığı için, konuyu yargıya taşımış. Teşekkürler şikayetvar.

Vatandaşı kandırmak için her türlü hileyi deniyor şeref yoksunları. Zaten vatandaş kıt kanaat geçiniyor, çoluğuna çocuğuna ekmek götüremiyor yeri geliyor. Bir takım şarlatanlar çıkıp insanları kandırıyor. Nasıl bir millet olduk artık biz anlamakta güçlük çekiyorum. Başkaları sanatla bilimle uğraşır, biz de birilerini nasıl kandırırız diye kafa yoruyoruz.

Böyle konularda halk bir şekilde bilgilendirilmeli. Yayın-basım araçları kullanılmalı. Boş yere vatandaşların canı yanmasın. Güncelleme: Bugün bana da mesaj geldi. Ne zaman gönderecekler diye bekliyordum. "Sayın musa Özsarı, 04.04.2015 tarihinde çekiliş sonucu firmamız tarafından 1750 tl değerinde hediye paketi kazandınız. Onay için..." 'Bir kaç kere de farklı numaralardan arandım.' 'word bilim çekilişi', 'Dem Hukuk' gibi ad altında da mesaj gönderebiliyorlar. Farklı isim ile size mesaj gelirse yorum kısmına yazar mısınız?

Kaynak1:www.radikal.com.tr/ekonomi/dikkat_teknosa_sanip_dolandirilmayin-1212173
Kaynak2:www.olaymedya.com/Haber/bin-tl-hediye-ceki-kazandin-dediler_1391004730.html
Kaynak3:www.sabah.com.tr/ekonomi/2013/05/13/hediye-kazanmadiniz-dolandirildiniz
Görsel: bartinolay.com

Makale: https://musaozsari.wordpress.com