TİB İnternette Kısaltmaya da Engel Koydu
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı link kısaltma hizmeti veren bit.ly'a erişimi engelledi. Site içerik barındırmıyor; sitenin neden engellendiği bilinmiyor.Site adreslerini kısaltma hizmeti veren sitelerden bit.ly'e Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından idari tedbir uygulaması getirildi. bit.ly ile kısaltılmış url adreslerine tıklandığında kullanıcılar şu uyarıyla karşılaşıyor:

"5651 sayılı kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (bit.ly) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 17/04/2015 tarih ve 490.05.01.2015.-1188889 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır."

bit.ly sitesi bir içerik barındırmıyor; sadece verilen adresleri kısaltarak yönlendirme yapıyor. Genellikle sosyal medyada uzun adresleri kısaltmak için kullanılan bu hizmet nedeniyle bir çok adrese ulaşılamıyor.

bit.ly gibi https://goo.gl/, tr.rs | ooohhh... k TinyURL.com - shorten that long URL into a tiny URL gibi bir çok site bu hizmeti veriyor.

TİB en son Twitter, YouTube ve Facebook Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığı görüntülerin paylaşıldığı gerekçesiyle 1. Sulh Ceza Hakimi Bekir Altun tarafından sansürlemişti.

Bianet