Bu ipucu konusunda sizlere aynı üyeleri kullanan 2 tane phpnuke sitesi nasıl kurulur onu anlatacağım. Şu sıralar hazırladığım bir sitede kullanacağım için ihtiyacı olanlar olabilir diyerek sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Yalnız bu yazımı phpnuke konusunda biraz deneyimli olanların uygulamasını öneririm. Çünkü detaya girmeyecek ve teknik yazacağım.

Gelelim örneğimize; Aynı üyeleri kullanan 2 web sitesi için ben phpnuke6.5 ve phpnuke6.9'u kullanacağım. İki farklı site olacak ancak aynı üyeleri kullanacaklar, birine üye olan diğerine de üye olacak (Dikkat edilmesi gereken nokta phpnuke6.0 ile phpnuke6.5 ve üzeri sürümler için bu işlemi uygulayamazsınız. Veritabanındaki nuke_users tabloları birbirinden farklı olduğu için.). İlk önce 2 tane klasör oluşturuyorum. Birinin adı nuke65, diğerinin adı nuke69. nuke65 klasörü içerisine PHPNuke 6.5 sürümüne ait dosyaları atıyorum. nuke69 klasörüne ise PHPNuke 6.9 sürümüne ait dosyaları atıyorum. phpMyAdmin'i açarak nuke adında yeni bir veritabanı oluşturuyorum. Öncelikle phpnuke 6.5 sürümünün veritabanını oluşturuyorum. Yalnız sql dosyasındaki nuke_ öntakılarını nuke65_ olarak değiştiriyorum. Sadece nuke_users ve nuke_users_temp tablolarının ön takısına dokunmuyorum. Daha sonra veritabanına bu editlediğim sql dosyasını nuke veritabanına dump ediyorum. Bu işlemin ardından phpnuke 6.9 sürümüne ait sql dosyasını açıyorum. Buradan aynı tabloları daha önce oluşturduğumuz için Create table nuke_users... ve create table nuke_users_temp... yazan yerleri kaldırarak nuke_users ve nuke_users_temp tablolarının oluşturulmasını engelliyoruz. Bu dosyada da nuke_ ön takısını nuke69_ olarak değiştiriyorum. Ardından bu editlemiş olduğum sql dosyasını yine nuke veritabanına dump ediyorum. Sıra geldi config.php dosyalarına. Öncelikle nuke65 klasöründeki config.php dosyasını açıyorum.

$dbhost = "localhost"; //veritabanı sunucu adresi
$dbuname = "root"; //veritabanı kullanıcı adı
$dbpass = ""; //veritabanı kullanıcı şifresi
$dbname = "nuke"; //veritabanı adı
$prefix = "nuke65"; //Ön takı. Burayı nuke65 olarak değiştiriyorum.
$user_prefix = "nuke"; //üyeler ön takısı. Burasını sabit bırakıyorum.
$dbtype = "MySQL"; //Veritabanı tipi
$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; //burayı kafama göre editliyorum. aynı olmamasına dikkat edin.

Sonra nuke69 klasöründeki config.php dosyasını açıyorum.

$dbhost = "localhost";//veritabanı sunucu adresi
$dbuname = "root";//veritabanı kullanıcı adı
$dbpass = "";//veritabanı kullanıcı şifresi
$dbname = "nuke";//veritabanı adı
$prefix = "nuke69";//Ön takı. Burayı nuke69 olarak değiştiriyorum.
$user_prefix = "nuke";//üyler ön takısı. Burasını yine sabit bırakıyorum.
$dbtype = "MySQL"; //Veritabanı tipi
$sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; //burayı yine kafama göre değiştiriyorum.

config.php ayarları bu kadar. Bu işlemler sonucunda karşımıza aynı üyeleri kullanan, farklı klasörlerde phpnuke6.5 ve phpnuke6.9 sürümleri kurulu iki tane site çıkıyor.

Uygulanan tekniği kısaca anlatayım. $prefix değişkeni veritabanındaki tabloların ön takısını belirler. $user_prefix değişkeni ise _users_temp ve _users tablolarının ön takısını belirler. Sadece $prefix değişkeninin değerini değiştirerek aynı üyeleri kullanan siteler hazırlayabiliyoruz. Bu ön takı aynı veritabanında birden fazla site kurulmasını sağlar. Bu yaptığımız işlemlerde dikkat ederseniz aynı veritabanını kullandık. Farklı veritabanlarında bu işlemi uygulayamazsınız.

kaynak:
https://eski.netopsiyon.com/ipucu-4.html