Standart Java platformunun açık ve özgür bir gerçekleştirimi olan OpenJDK'yi (Open Java Development Kit) kullanmak veya Oracle'ın sunduğu Oracle Java SE JDK'yi kullanmak. Oracle JDK, özellikle yeni tümleşik geliştirme ortamı Android Studio'yu tercih edenler için IDE'nin geliştiricisi (Google) tarafından öneriliyor. Onun dışında Android uygulaması geliştirirken standart Java kütüphanelerinden faydalandığınız için bu iki JDK'den istediğinizi seçebilirsiniz.

OpenJDK'yi çoğu Linux dağıtımında paket yöneticisiyle kurmak kolayken Oracle'ın sunduğu JDK'yi kurmak için ek birkaç adım atmak gerekiyor. Lisans durumları, dağıtım şeklini biraz etkiliyor. Şuradaki aşamaları takip ederek istediğinizi kurabilirsiniz.

OpenJDK kurulumu

Paket yöneticiniz, kullandığınız Linux dağıtımına göre değişmekle beraber, kurmanız gereken paket genellikle openjdk-7-jdk ismini alır. Bu paketi Ubuntu Linux'ta Terminal aracılığıyla şu sırayla kurabilirsiniz:
Öncelikle şu komutu yazarak paket listenizi güncelleyin:
sudo apt-get update
Ardından aşağıdaki komut ile openjdk-7-jdk ve openjdk-7-jre'yi kurun:
sudo apt-get install openjdk-7-jdk openjdk-7-jre
Bağımlılıkları kurmak için onayınızı "E" tuşuyla evet olarak verdikten sonra OpenJDK sisteminize kurulmuş olacaktır. Konsola
java -version
komutunu verdiğinizde OpenJDK'nin son sürümünü kullanıyor olduğunuzu görebilirsiniz.

Oracle JDK kurulumu

Oracle JDK, bazı lisans nedenlerinden dolayı resmi Ubuntu depolarında yer almıyor. Ancak yine de paket yöneticisiyle kurmak mümkün. Bunun için gönüllülerin oluşturduğu depodan ve oradaki bir paketten faydalanacağız. Dünya çapında büyük Ubuntu kullanıcı kitlesinin takip ettiği WebUpd8 takımı, bizler için bir depo oluşturmuş.
Öncelikle bu paketi depomuza ekleyeceğiz. Terminal'i açıp şu komutu verin:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
Ardından bu yeni depodaki paketlerin de ulaşabilir olması için paket listenizi şu komutla güncelleyin:
sudo apt-get update
Şimdi de bize Oracle JDK'i indirip hazır edecek olan paketi şu komut ile kurun:
sudo apt-get install oracle-java7-set-default oracle-java7-installer oracle-jdk7-installer
Bu komuttan sonra Oracle'ın sunucularından sisteminize uygun JDK paketi indirilecek ve kurulacaktır. Bunun süresi bağlantı hızınıza göre değişebilir.

JDK kurulumunu yaptıktan sonra tekrardan konsola:
java -version
komutunu vererek hangi Java sürümünü kullandığınızı görebilirsiniz.