Anne ve bebeklerinin ilk günü

Anneler bebeklerini aylarca karınlarında taşıyorlar, tüm ihtiyaçlarını gideriyor ve onları koruyorlar. Peki ya bebekler doğduktan sonra? Bebekleriyle ilk tanıştıkları anda yüzlerine hem bir mutluluk, hem de büyük bir panik ifadesi yerleşiyor. Akıllarında tek bir soru oluyor: Şimdi ne olacak?

İşte Jenny Lewis adlı ABD’li fotoğrafçı da bu anları görüntüledi. Fotoğrafçı, 5 yıldır, yeni doğum yapmış ve 24 saat içinde bebeklerini teslim almış anneleri, bebekleriyle birlikte fotoğraflıyor. Lewis’in yeni piyasaya sürülen ‘Genç Bir Gün’ adlı eseri, 40’ın üzerinde portreden oluşuyor. Jenny, fotoğrafları, “anne ve çocuk arasındaki olağanüstü bağlılık, güç ve sıcaklık” olarak tanımlıyor. İşte minik bebekleriyle poz veren 11 yepyeni anne… Xanthe ve Louie

Theresa ve Thomas

Kim ve Perseus
Buzzfeed sitesinin haberine göre Jenny, çektiği fotoğrafların doğum yapmaktan korkanların tüm fikrini değiştireceğine; anne adaylarına anne-çocuk duygusunu en derin şekilde geçireceğine inanıyor.

Clementine ve Imogen
Jenny, Buzzfeed’e verdiği röportajda, bir anne olarak projenin kendisini ne kadar etkilediğinden bahsediyor ve ekliyor: “Anne olduğumda, hamilelere karşı bir sorumluluğum olduğunu hissetmeye başladım ve onlara iyi olacakları fikrini geçirmeye çalıştım. Bu tecrübeyi iki kere yaşadım. Doğumlar sorunsuz geçti ve bu tecrübe beni daha sakin ve güçlü hale getirdi.”

Rebecca ve Osiris
“Bu şekilde hisseden tek kişinin ben olmayacağımı biliyordum” diyen Jenny, “sanki bir mesaj yayınlamam gerekiyor gibi hissettim. Fotoğrafçı olduğumdan, benim için en doğal yol bir fotoğraf dizisi yapmaktı.”

Mairead ve Fia
Jenny, fotoğrafların içeriğinin neden böyle olduğunu ise, “doğumdan sonraki o anı yakalamak ve annelere doğumdan sonraki hallerini göstermek istedim” şekilde açıklıyor.

Shenelle ve Arissa
“Bir fotoğrafın, söylenecek güçlü birkaç cümleden daha güçlü olduğunu düşünüyorum.”

Kyle ve Winona
“Fotoğraflar ve hikayelerin her biri bireysel fakat sonradan fark ettim ki bu aşama her anne için aynı. Onlar çocuklarını korumak için içsel bir güce sahip ve bu gücü fotoğraflarda görebilirsiniz.”

Laure ve Tyrick
“Fotoğraftaki annelerin her biri savaştaki bir asker, veya maç bittikten sonra bile adrenalin salgılamaya devam eden futbolcular gibiler.”

Joti ve Kiran

Karla ve River

Radikal