Merhaba arkadaşlar;

Siz değerli forumdaşlarımıza klavyeleri üstünde bulunan tuşların ne işe yaradığını açıklamak istedim.


Klavyenin üzerindeki bazı tuşlar yazı yazmaya yaramaz. Yani ekrana bir karakterin yazılmasına neden olmazlar. Bu tuşlar bir yazı tuşundan daha öte bir etki oluştururlar. Ancak bu tuşların işleyişi kullanıldığı programa göre de değişir. Bu tuşlar ve görevleri aşağıda belirttiğim gibidir.


Enter Tuşu : Bilgisayarda tamamlanan işin komutunu vermek amacı ile kullanılır. Kelime bazlı programlarda ise yeni bir paragraf ve ya alt satıra geçmeyi sağlar.


ESC (Escape) Tuşu : Yapılan işlemi yarıda kesmek ve ya geri dönmek amacı ile kullanılır. Close düğmesini temsil eder.


Fonksiyon (F) Tuşları : F1 den F12’ye kadar olan tuşlardır. Bu tuşlar genellikle yapılan işlemi çabuklaştırmak için kullanılır.


Tab Tuşu : DOS ortamında bu tuşa basıldığı zaman imleç veya ekleme noktası 5 karakter genişliği kadar sağa gitmektedir. Başka bir deyişle DOS ortamında 5 kez boşluk tuşuna basmak yerine bir kez tab tuşuna basmak aynı etkiye sahiptir. Kelime işlem programlarına paragraf girintisi için, windows’ta iletişim kutusu pencerelerinde ise düğmeler arası geçişte kullanılır.


Caps Lock Tuşu : Caps Lock tuşu harflerin büyük ve küçük olmasını sağlayan tuştur. Genellikle klavye de caps lock tuşuna basınca yanan bir ışık bulunur. Tuş fonksiyonunun açık olup olmadığını oradan takip edebilirsiniz.


Shift Tuşu : Shift tuşu pratik yazmada kullanılan bir tuştur. Shift’e basılı tutarak bir harf tuşuna basarsanız (caps lock kapalı iken) büyük harfle yazmanızı sağlar. Aynı şekilde shift tuşuna basarken bir say tuşuna basarsanız sayının üstündeki özel karakteri girmenizi sağlar.


Ctrl ve Alt Tuşları : Başka tuşlarla beraber kullanıldığında çeşitli işlemlerin yapılmasını sağlayan tuşlardır.


Alt Gr tuşu : Q dizilişine sahip klavyelerde Türkçe’ye özgü ç,ş,ü ve ö gibi harflere yer bulabilmek için bazı tuşlara 3. bir görev verilmektedir. Bu 3. görevi kullanabilmek Alt Gr tuşu basılı iken söz konusudur.


Windows Tuşu : Adından da anlaşıldığı gibi windows işletim sistemlerinde kullanılan bir tuştur. Başlat menüsünü açar.


Sağ fare Tuşu : Şimdi diyeceksiniz ki bu tuş ne ? Boşluk tuşunun sağ tarafında olan ctrl’nin solunda kalan tuş. Faredeki sağ tuş ile aynı görevi görmekle mükelleftir.


Back Space (Geriye Silme) Tuşu : Silme tuşudur. Yazılan bir yazı da düzenleme yapmak ve ya tamamen silmek için kullanılır.


Del (Delete) Tuşu : Del tuşu ise imlecin sağındaki karakteri ve ya seçtiğiniz nesneleri siler.


İns (İnsert) Tuşu : İnsert tuşu açık/kapalı mantığıyla çalışır. İnsert açıkken yazılan karakterler sağdaki karakteri ileri doğru iterek araya yerleşir. İnsert kapalı iken ise yazdığımız karakterler daha önceki karakterlerin üstüne yazılır.


Home Tuşu : Home tuşu satırın başına gitmemizi sağlar.


End Tuşu : Bu tuş satırın sonuna gitmemizi sağlar.


Page Up tuşu : Bu tuş bir sayfa yukarı çıkmamızı sağlar.


Page Down tuşu : Bu tuş bir sayfa (bir ekran görüntüsü kadar) aşağı inmemizi sağlar.


Pause tuşu : Bu tuş yapılan işlemin bir tuşa basana kadar durdurulmasını sağlar. Bir tuşa basınca işlem kaldığı yerden devam eder.


Print Screen tuşu : DOS ortamında çalışırken bu tuşa basmanız halinde o sırada ekranda ne görülüyorsa yazıcıya gönderilir. Windows ortamında bu tuşa bastığınızda yine ekranın resmi çekilir. Ancak ekranın resmi yazıcı yerine, geçici bilgi saklama ortamı olan ve Pano adı verilen ortama aktarılır. Daha sonra panoda saklanan resmi Paint gibi bir boyama programına aktarıp istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.


İmleç tuşları : Bu tuşlarla imleci ekranda istediğiniz yere götürebilirsiniz.


Nümerik klavye : Num Lock ışığına bağlı olarak, buradan rakamları girebilir veya imleci kontrol edebilirsiniz. Num Lock ışığını “Num Lock” tuşu yakar veya söndürür.
Bunlardan başka yeni tip klavyelerde Sleep(Stand-by/Bekleme uyuma modu), Power (açma-kapama) gibi bazı tuşlar da vardır.