Kişisel olarak websitelerinizin,bloglarınızın, e-posta adreslerinizde sahip olduğunuz güvenlik risklerini düşündüğünüzde, size yapılabilecek bir saldırının muhtemelen zararlı bir yazılımdan geleceğini aklınızdan geçirmişsinizdir. Fakat istatistiklere göre basit bir parola saldırısına uğrama şansınız da eşittir. Parolanız bir hacker'ın eline geçtiğinde ise bunu dilediği gibi kullanabilir.


Bu yazımızda hacker'ların paroları elde etmekte kullanıdığı bazı yöntemler bunlardan korunma yolları üzerinde duracağız.


Sık kullanılan parolaları denemeyin. 123456 gibi klişe olan paraloları artık hacklemek çok basit. Bir de doğum tarihinizi kesinlikle yapmayın.


Parolanızı kırmak isteyen her hacker, öncelikle herkesin kullandığı parolaları dener. "şifre", isminiz, "1234" gibi tahmin edilmesi çok kolay olan parolalar, hala sıkça kullanılıyorlar.


Korunmak için izlemeniz gereken yol ise kolay. Bu tür parolalar kullanmayın. Parolanız bir kelimeden, sıkça kullanılan cümlelerden ve basit birleşimlerden oluşmasın. "süpermen", "canavar" gibi parolalar kullanmayın.