1961 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi Galatasaray Lisesi, Üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde bitirdi.
Marmara Üniversitesi Yakın Çağ Bölümünde Yüksek Lisans yaptı.

1983 yılından bu yana Reklamcılık, Basım, Ambalaj ve Yayıncılık Sektöründe çeşitli firmalarda kurucu, ortak, yönetici ve danışman olarak çalışmalar yaptı.
Halen bu sektörde Erken Ambalaj LTD Şti ile ambalaj ve matbaa malzemesi ticareti yapıyor.

Aynı zamanda dijital yayıncılık alanında, üç dilde yayın yapan Dünya Bülteni, Son Devir ve Dünya Bizim adlı haber ve kültür portalları ve Püfterem isimli mizah sitesini hazırlayan Küresel İletişim A.Ş'nin Yönetim Kurulu Başkanı.

2010 Yılından itibaren Genel Koordinatörlüğünü yaptığı Kuzey Haber Ajansı ile çeşitli belgesel filmler, TRT TÜRK ve TRT ARAPÇA kanallarına TV programları yapıyor.

Eğitim alanında Elif Eğitim Hizmetleri ve Bayrampaşa Eğitim Hizmetleri adlı oluşumlarla, 1986 yılından bu yana okul öncesi eğitim ve 2005 yılından itibaren de ilaveten ilköğretim çağına hitap eden Bilgi Merkezi işletmeciliği yapıyor.
Çeşitli STK’larda kurucu, başkan ve yönetim kurulu üyeliğinin yanısıra 2005-2009 arasında İTO Yönetim Kurulu üyesi ve 2007-2013 arasında da TOBB bünyesinde Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş'nin Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

Hali hazırda İTO Meclis Üyeliği, TOBB Genel Kurul Üyeliği ve Türkiye İzcilik Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği vazifelerine devam etmekte.

2005 – 2013 yılları arasında Mütevelli Heyet Üyeliğini sürdürdüğü İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde 2009-2013 arasında Mütevelli Heyet Başkanlığı yapan Erhan Erken İngilizce ve Fransızca biliyor.

'Dünya Görüşü' ve 'Zaman Tünelinden Geçerken' adlarıyla Profil Yayınları tarafından yayınlanan iki kitabı bulunan Erken, evli ve 4 çocuk babası