Türkiye Yerli Tablet Fabrikasına Kavuşuyor

Millî Eğitim Bakanlığı, gelecek yıl öğrencilere dağıtılacak tabletlerin, Türkiye'de kurulacak bir tesiste yerli üretiminin yapılması için son hazırlıklarını yaptığını açıkladı.

Millî Eğitim Bakanlığı
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Dinçer Ateş, FATİH Projesi'nin eğitim ve donanım olmak üzere iki boyutunun bulunduğunu söyledi.

Genel Müdür Ateş, projede bir yandan dijital dünyanın olanaklarından yararlanarak derslerde verimliliği arttıracak içerik ve yazılım geliştirme çalışmaları yaptıklarını, öbür yandan da tablet bilgisayarlar, etkileşimli tahta, internet altyapısının sağlanmasına ilişkin faaliyetlerde bulunduklarını belirtti.

İhale sonucunda Türkiye'ye "tablet üretim tesisi"nin kazandırılacağını, tesisin aynı zamanda Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya'ya üretim yapacağını belirten Genel Müdür Ateş, "Dünyaya Türkiye'den tablet gönderecek bir tesisimiz olacak. Bu gelişme, ülkeyi bilişim teknolojilerinde başka bir yere taşıyacak. Dünya genelindeki tablet üreticilerinin sayısı düşünüldüğünde, Türkiye'de böyle bir tesisin olması başta bölge olmak üzere bütün dünyada ciddi bir etki uyandırabilir" değerlendirmesini yaptı.

SDN