Kazan'dan 28 Şubat yorumu;
"İç Güvenlik Paketi, darbenin modernize hali"

Sakarya Barosu Başkanı Av. Zafer Kazan, 28 Şubat'ın yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, yargının diz çöktüğünü, bugün meclisten geçirilmeye çalışılan İç Güvenlik Paketi ile darbenin modern halinin yaşandığını öne sürerek, "Bağımız ve gerçek yargı hepimizin özlemi" yorumunu yaptı.

Kazan'ın, 28 Şubat ile ilgili açıklaması aynen şöyle:

"POSTUNU ATIP, MODERN DARBE YAPTIK"
Bugün 28 Şubat. Post modern bir darbe deniliyor. Ama Hamdolsun 2015 yılının Türkiye'sinde postunu da atıp modern bir darbe yaptık. Yani bir gelişim(!) var! 2015 yılının 28 Şubat'ında mecliste kabul edilen iç güvenlik paketi maddeleri ile darbenin modern olanını yapıyoruz. Tanklar yürümeyecek tomalar yürüyecek, asker değil polis Meydanları saracak, fark bu!

"YARGI DİZ ÇÖKMÜŞ"
28 Şubat'ın benim için en utanç verici yanlarından biri de, yargı mensuplarının brifing almasıydı! Hakimler savcılar sıraya girmiş askerden brifing alıyordu. Peki sözde bağımsız yargımız bugün ne durumda? Bugün malesef yargı bir kez daha diz çökmüştür.
Sıradan insanlara karşı aslan kesilen ve fakat halk karşısında bütün güvenilirliğini yitiren yargı, egemen güç karşısında tıpkı 1980'de olduğu gibi, 1996 28 Şubat'ında olduğu gibi diz çökmekte ve egemen gücü alkışlamaktadır. Yargı, kendi varlığına kast eden güçlere teslim olmaya devam ettiği sürece hiçbir zaman gerçek bir yargı olmayı başaramayacaktır.
Benim için 28 Şubat'ın brifing alan yargısı ile bugünün yargısı arasında hiçbir fark yoktur! O gün brifing alan, güce boyun eğip diz çöken bir yargıca nasıl yargıç denilemezse, bugün de aynı şekilde böyle bir kişiye yargıç denilemeyecek, savcı denilemeyecektir!

"BAĞIMSIZ VE GERÇEK YARGI ÖZLEMİMİZ"
Bu itibarla 28 Şubat benim için olmayan, olamayan, diz çöken bir yargıdır! Umarım birgün bu ülkeye de hukuk gelir ve umarım birgün bu ülkenin de bağımsız ve gerçek bir yargısı olur. Kimsenin emrinde olmayan, hiçbir yerden talimat almayan, işinin görevinin ehli, hukuku içselleştirmiş, kompleksiz, halka tepeden bakmayan, onun adına karar verdiğini unutmadan, keyfine ve kahyasına göre değil, kanuna ve hukuka uygun olarak kararlar veren bir yargı umuyor ve umut ediyorum ki, birgün bu güzel ülkemizde de kurulur... "
(Haber Hülya Sürücü)

Hepsi ve daha fazlası için sakaryadan haber hendek medya sitemizi ziyaret ediniz.