Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Richard Stallman Türkiye'de

  Richard Stallman Türkiye'de

  Hatırlanacağı gibi, bu ayın başında yayımladığımız "Richard Stallman Dünyanın Neresinde?" başlıklı yazıda, Özgür Yazılım Vakfı'nın kurucusu ve başkanı Richard Matthew Stallman'ın 27 Şubat 2015'te İstanbul'da olacağını ve 27-28 Şubat tarihlerinde İstanbul'da, Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü'nde ve Sabancı Üniversitesi Orhanlı Yerleşkesi'nde dijital toplumda özgürlüğü tehdit eden pek çok şey olduğunu değerlendireceğini belirtmiştik.  Büyük gözetim, sansür, dijital kelepçe ve özgür olmayan yazılımlar konularına değinecek olan Stallman ayrıca, telif hakkı sistemini ele alacak. Teknolojiye halkın erişimini engellemek ve telif hakkı güçlerini artırmak için küresel şirketlerin nasıl lobi yaptıklarını değerlendirecek. İstanbul'daki etkinliğe katılmak için iletişim formunu doldurabilirsiniz. 2 Mart 2015'te Ankara'ya geçecek olan Stallman, 6 Mart 2015'e kadar Ankara'da bulunacak. Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi'nde toplum, telif hakları, gözetim ve benzeri konular üzerinde duracak olan Stallman; Özgür Yazılım hareketinin felsefesi, GNU işletim sisteminin durumu ve geçmişi hakkında konuşacak. Ankara'daki etkinliğe katılmak için iletişim formunu doldurabilirsiniz.

  Richard Stallman (RMS) ile görüşmek isterseniz, [email protected] üzerinden bağlantı kurabilirsiniz. Etkinlikler ile ilgili ayrıntılara Richard Stallman'ın etkinlikler sayfasından ulaşabilirsiniz. Özgür Yazılım Vakfı başkan yardımcısı Jeanne Rasata, 27-28 Şubat 2015'te İstanbul'da, 2-6 Mart 2015'te ise Ankara'da olacak Richard Matthew Stallman'ın konuşmalarını dinlemek üzere tüm özgür yazılım destekçilerinin gerekli ilgiyi göstereceklerine inandığını belirtti. Rasata; dileyenlerin kendilerini GNU social üzerinden takip edebileceğini belirtirken, özgür yazılım destekçilerini Özgür Yazılım Vakfı'na üye olmaya çağırdı.

  getgnu.org

 2. #2
  Üyelik tarihi
  11.Ocak.2014
  Mesajlar
  1,706
  Aldığı Teşekkür
  42
  Ticaret Puanı
  0
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  İzmir'e de gelse ne güzel olurdu. İstanbul ve Ankara'daki Özgür Yazılım kullanıcıları ve destekçileri yoğun bir katılım gerçekleştirir umarım.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Richard Stallman - Telif Hakları Sunumu

  Richard Stallman - Telif Hakları Sunumu


  Bu sene Stallman Türkiye'ye geldi. İstanbul'da iki sunum yaptı ve Bilmök'te bir sunum daha yapacak. Etkinlik hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz.

  Ben Sabancı Üniversitesi'nde yapılan Telif Hakları konuşmasına katıldım. İlk defa bu kadar büyük bir insanın yaptığı konuşmaya katıldım, çok mutluyum. İstanbul Avrupa tarafında oturmam ve etkinliğin Tuzla'da olması nedeniyle 09:30da yola çıktım ama olsun. Sabah Kadıköy'de Gülçin ile buluşup servisle etkinliğe gittim. Bu kadar zaman sadece sosyal ağlardan konuşma fırsatı bulduğum insanlarla yüz yüze görüşmek de heyecanlı oluyor.

  Etkinliğe muhtemelen kapılar kırılır, ortalık yıkılır düşüncesi ve Necdet hocayla (ve ekibiyle) daha fazla vakit geçirmek için bir saat erken gittim. Necdet hocayı ve arkadaşlarımı görme kısmı tamamdı ancak böyle bir etkinlikte dolup taşıp oturmaya yer olmaması gibi bir durum beklerdim, olmadı. Salon doluydu ancak yine de beklediğim hararet yoktu.

  Stallman konuşurken içimden "bu konuda en mantıklı böyle düşünebilirdi" düşüncesi aklımda oluştu. Aslında Necdet hoca da bize okulda yıllardan beri Stallman'ın felsefesinden, görüşlerinden bahsediyor. Stallman konuşurken "Necdet hoca da bize bunlardan bahsetmişti" şeklinde hatırladım. Stallman'ın bize bahsettiği noktalar:

  - Özgürlük nedir? Özgürlük yazılım açısından nedir?
  - Özgürlük kod içeriği şöyle olmalıdır, böyle güvenli olmalıdır, gibi şeyleri göz önüne almaz, kullanıcının onu değiştirebilmesi, dağıtabilmesi anlamına gelir
  - Özgür olmayan yazılımlar oluşturulmamalıdır
  - İnsanların sahip olduğu yazılımları paylaşma hakları ellerinden alınmamalıdır
  - Eğer bir sistem içerisinde özgür olmayan başka yazılımlar da varsa o sistem özgürlüğünü kaybeder

  Bunun dışında tersine mühendislik hakkında da güzel şeyler söyledi. Üniversitelerde ders olarak verilmesi gerektiğinden bahsetti. Bir de Torvalds hakkında da ... Bu ara Linux Vakfı'nda staj yaptığımdan yine de öyle demesek mi şirinliğinde dinledim. Torvalds'ın Gnu projesini de kullanarak bir çekirdek oluşturduğunu ve Gnu içerisinde bir boşluk oluşup Linux'un geliştirildiğinden bahsetti.

  Etkinlik başlarında Gnu is not unix şakası oldukça döndü. Bu cümleyi ilk okuduğum zamanı dün gibi hatırlıyorum. 2. sınıftayken Gnu ne acaba diyip What is gnu yazdığımda gördüğüm ilk cevap Gnu is not unix olmuştu. O zamanlar çok yeni olduğumdan "hmmm .. Pek anlamadım, bir daha okuyalım, Gnu is not unix .. hmm ..". O halim de pek şirindi.

  Etkinliğin sonlarına doğru Gnu peluş oyuncak açık artırmaya sunuldu ve sahibi elbette ki Necdet hoca oldu. Aslında yedi kişi bir Gnu'ya girsek de olabilirdi ama ...

  Açık artırmadan sonra dinleyicilerin sorularına yer verildi ve soranların bir kısmı Stallman'ın aslında iddia etmediği şeyleri sanki Stallman öyle düşünüyormuş gibi sordu. Düşünceler hakkında böyle düşünmek de yanlış olmaz mı, ya da şöyle düşünebilir mi şeklinde sorulmasını anlarım ama salonda ben haklıyım şeklinde yapılan konuşmalar vardı. Stallman'ın buna verdiği cevap beni dinlemeye gelenler bana katılmayabilir ne yapabilirim oldu.

  Etkinlik çıkışında Necdet hoca ve öğrenci/mezun grup birlikte vakit geçirdik. Dün Kaan'ın da söylediği gibi ben biraz neşe saçmış olsam da çok güzel bir gündü. Aşağıda etkinlikten fotoğraflar, Stallman ile topluca fotoğraf çektirdik.

  ebruakagunduz.com

 4. #4
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Richard Stallman Ankara'da

  Richard Stallman Ankara'da

  Bu yıl Ankara Üniversitesi'nde gerçekleşecek olan 11. Bilgisayar Mühendisleri Öğrenci Kongresi'ne davet edilen Richard Stallman, 6 Mart'ta Özgür Yazılım Hareketi'nin geçmişi, amaçları ve felsefesi hakkında konuşacak.  Konuşma Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası, Abdülkadir Noyan Konferans Salonu'nda, saat 16:30'da yapılacak.

  Etkinlik kaydı için, Kay
  BİLMÖK duyurusu, Richard M. Stallman 11. B
  FSF duyurusu, https://www.fsf.org/events/rms-20150306-ankara

  linux.org.tr

 5. #5
  Üyelik tarihi
  03.Ekim.2014
  Mesajlar
  3,101
  Aldığı Teşekkür
  54
  Ticaret Puanı
  0

  Standart Özgür Yazılımı Richard Stallman'dan Dinlemek

  Özgür Yazılımı Richard Stallman'dan Dinlemek  28 Şubatta Richard Stallman Sabancı Üniversitesine geldi. Biz de kalabalık bir grupla dinlemeye gittik. Elbette bişeylere ikna olmak için orada değildik. Bu konuyu çok kez Necdet Yücel'den dinledik. Ama bunu özgür yazılım akımını başlatan adamdan dinlemekte ayrı güzeldi. O konuşurken bi o kadar rahat biz ise acayip heyecanlıydık.

  Stallman önce yazılımların neden özgür olması gerektiğine, özgürlük kavramının hükümet dahil çok kişiyi rahatsız etmesine değindi. Aslında sadece yazılım tarafında değil sanatta, düşünceyi ifade etmede, hayatta özgürlükten bahsetti. Bunun nasıl sağlanabileceğinden bahsetti. Onu dinlerken insan böyle bir dünyayı hayal edemiyor tabi. Çıkışta Necdet hocayla aramızda geçen diyalog şöyleydi:

  - Stallmanın hayalindeki dünya çok güzel ama insan böyle bir dünyayı hayal edemiyor.
  + Bundan 30 yıl öncede özgür yazılım diye bir şeyi de hayal edemiyordu insanlar.

  (İç ses : Umut var)

  Bir de Linus'a gönderme yapmayı ihmal etmedi tabi. "Linux işletim sistemleri söylemi yanlış." Linux işletim sisteminin sadece çekirdeği. Geri kalan özgür araçlar GNU projesinin ürünleri. Lütfen Linux yenine GNU/Linux kullanalım Stallman'ın hakkını Stallman'a verelim

  Bir de Açık Kaynak mevzusundan bahsetti. Açık kaynak diye bir kavram var elbette. Ama bunun Stallman ile bi alakası yok. Açık kaynağın babası falan diye bahsedilmesinden oldukça rahatsız. Tam da bunu yazacakken Stallmanın türkçe viki maddesine bakayım dedim bir de ne göreyim. Her yerde açık kaynak yazıyor. Kolları sıvadım ve özgür yazılım ulan diye değiştirdim

  Kısacası Stallman'ı görmüş olmak heyecan ve mutluluk vericiydi. Bu konuşmayı kaçırdıysanız geç kalmış değilsiniz. 6 Mart 2015 te BİLMÖK'te yine konuşacak ve biz de orada olacağız
  Şimdi de en havalı fotoğrafımı paylaşıyorum
  Gülşah KÖSE

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Türkiye 77-104 İspanya
  Konu Sahibi erkolay Forum Spor
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Eylül.2015, 23:53
 2. Richard Stallman Dünyanın Neresinde?
  Konu Sahibi erkolay Forum Linux - Unix
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Şubat.2015, 16:40
 3. fitness Türkiye
  Konu Sahibi osman75 Forum Site Ekle
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Aralık.2014, 20:42
 4. Türkiye 1-2 Çek Cumhuriyeti
  Konu Sahibi kazanova21641 Forum Spor
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Ekim.2014, 23:10
 5. Richard M. Stallman Röportajı
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Linux - Unix
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ocak.2014, 21:19

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya