Reddit Güvenliği Artırıyor

Sosyal haber sitesi Reddit, geçtiğimiz yıl yaşanan ünlülerin çıplak fotoğraf ve videolarının sızma olayından dolayı güvenliğini arttıracağını açıkladı.The Fappening
olayı geçtiğimiz yıla damgasını vurmuştu. Ünlülerin iCloud hesaplarında bulunan çıplak fotoğraf ve videoları ilk olarak 4Chan sitesinde daha sonra sosyal haber sitesi Reddit'te yer almıştı. Ortalığı bir anda karıştıran The Fappening olayından sonra site sahipleri önlemler alıp görselleri kaldırmaya çalışsa da üyeler durmadan siteye yeni konular açarak görselleri sızdırmayı başarmıştı.

Apple'ı zor durumda bıraktı!

Bu olayda Jennifer Lawrence, Kate Upton ve Rihanna gibi ünlülerin çıplak fotoğraflarının sızması büyük ses getirmişti. Toplamda 2700'den fazla ünlünün çıplak fotoğraflarının hacklenmesi Apple'ın çift aşamalı güvenlik sistemini devreye sokmasına neden olmuştu.


Olayın üstünden uzun zaman geçmesine rağmen sızıntılara ev sahipliği yapan siteler suskunluğunu korumuştu. Bugün bu suskunluk nihayet bozuldu. İleride böyle bir olayın tekrardan yaşanmaması için Reddit'ten önemli bir hamlenin geleceği açıklandı.


Reddit'in kurucusu Alexis Ohanian, The New York Times'a verdiği röportajda; "On yıldır internette en çok tıklanan medya sitesi Reddit'in geleceği için gizliliği bir standart haline getirme şansımızın olacağına inanmak istiyorum. Yeni kurallar ile hack ve sızıntılara ek olarak kullanışlı içerik araçları sunacağız." dedi.
Alexis Ohanian'ın bu sözlerine bakacak olursak ilerleyen zamanlarda Reddit'te bu tip olaylar yaşandığı an direkt olarak yöneticiler tarafından içerikler silinebilecek veya düzenlenebilecek. Muhtemelen özgür bir platform olan Reddit'te bu tip müdahaleler sadece cinsellik ve şiddet içerikli konulara olacaktır.


Ender Öztürk - SDN