Site Dışı Seo Etkisindeki Değişiklikler

Google Penguen güncellemelerinin ardından site dışı seo çalışmalarının etkisinden şüphelenmeye başladım.

2 ay önce açıp, 1 ay öncesine kadar normal içerik girip, site dışı pek bir çalışma yapmadığım bir sitem bugün yaklaşık 1.500.000 arama sonucu arasında ilk sayfaya geldi. Bu gayet normal bir durum gibi algılanabilir. Aynı kategoride 3 sitem daha var. Aynı kelime ile arama yaptığımda, yaşları daha büyük, içerikleri daha zengin ve site dışı seo çalışmaları abartıya kaçmadan yapılmış sitelerim epey gerilemeye başladı.

Yine aynı kategoride, henüz 1 aylık bir sitem de mevcut. Ona da 2 aylık olan sitemden daha zengin ve özgün içerikler girip, ikinci haftasında 3. sayfada görünmeye başladığında, deneme amaçlı kategorik sağlam sitelerimden 3 gün ara ile tekil link vermeye başladım. Gördüm ki, her verdiğim linkin akabinde site bir kaç sıra geriye gitmeye başladı. Aynı kelimede şu an 6. sayfaya kadar geriledi. Bir ileri, bir geri gidip geliyor.

Henüz site çok yeni, link vermek yanlış olur diyen arkadaşları duyar gibiyim. Daha yaşlı sitelerim de daha zengin içerik ve daha zengin link inşaasına sahip olduğu halde gerileme yaşıyor.

Aynı alandaki rakip siteleri inceliyorum: Genelde ilk sayfada olan siteler hep yeni açılmış. Daha önce bizimle rekabet eden eski siteler bizden de gerilere gitmiş. Yeni açılıp, çizgi film gibi, tasarım yoksunu, toplam 7 indexi olan, her tarafı anahtar kelimelerle şişirilmiş metinlerle yapılmış siteler ilk sıralara gelmiş. Hani, yeni sitelere bir şans verir Google amca... Ama bir iki aydır çok garip şekilde, başarılı olduğunu düşündüğüm, rakip siteler ve kendi sitelerimiz bu kadar gerileyip, komik haldeki ve normalde bir sürü negatif iç seo özelliklerine de sahip sitelerin sadece yeni olması ile bu kadar da kalitesizliğin prim yapmasına bir anlam veremiyorum.

Daha çok çekeceğimiz var senden ey Google...