Edward Snowden, Oscar Kazandırdı

NSA'in tüm dünyayı şok eden projesini ortaya çıkartan Edward Snowden adına yapılan belgesel film geçtiğimiz gece Oscar ödülü kazandı.
Bundan yaklaşık olarak 2 yıl önce ortaya çıkan bir skandal sadece teknoloji dünyasını değil siyasi arenayı da küresel çapta sarsmıştı. Eski bir CIA ajanı olan Edward Snowden çok önemli belgeleri paylaşmış ve Amerikan Savunma Bakanlığı'nın ürkütücü projesi olan PRISM'in ortaya çıkışını sağlamıştı.


PRISM sayesinde bakanlık hem dünya vatandaşlarını hem de başka ülkelerin sayısız devlet yöneticisini gizlice takibe almıştı. Facebook hesapları, e-posta adresleri ve telefon konuşmaları gizlice kayıt altına alınırken, Almanya şansölyesi Angela Merkel bile izinsiz dinlemelerden nasibini aldı.


Snowden'in sızdırdıkları ile ortaya çıkan skandalın ardından çeşitli yapımlar hayat buldu. Bunlardan bir tanesi de Citizenfour adlı belgesel oldu. Snowden'ın da yer aldığı belgesel film bu ürkütücü gelişmeleri tüm çıplaklığı ile dünyayla paylaştı. Laura Poitras'ın yönettiği bu başarılı çalışma dün gece önemli bir ödüle layık görüldü.


Proje, Oscar ödülünü kazanırken, sunuculuğu yapan aktör Neil Patrick Harris ise eski ajan için tatsız bir şaka yaptı ve ondan "hain" olarak bahsetti.

scriptaccess" value="always">

Burçin Aygün - SDN