Merhaba arkadaşalr;

Sizlere virüsler hakkında genel bilgi sunacağım.

Genellikle bir virüs adı üç kısımdan oluşur : önek (prefix), ad ve sonek (suffix). Norton Anti-virüs yazılımı virüsleri bu şekilde adlandırmaktadır.
• Önek, virüsün çoğaldığı platformu veya virüs türünü belirtir. DOS virüsleri genelde önek içermezler.
• Ad, virüsün aile adıdır.
• Sonek her zaman olmayabilir. Sonekler aynı ailenin varyantlarını ayırdetmek için kullanılır. Genellikle virüsün boyutunu belirten bir numara ya da bir harftir.

Bu üçü şu biçimde yazılır : Önek.Ad.Sonek.
Örnek olarak WM.Cap.A Cap ailesinin A varyantıdır. WM ise bir Word Makro virüsü olduğunu belirtir. Şu önekler öngörülmüştür :

Örnekler

WM Word6.0 and Word95 (Word7.0) altında çoğalan Word Makro virüsleri. Word97 (Word8.0) altında da çoğalabilirler ancak aslen Word97 virüsü değildirler
W97M Word97 Makro virüsleri. Bunlar Word97 için yazılmışlardır ve sadece Word97 altında çoğalırlar.
XM Excel5.0 ve Excel95 için yazılan Excel Makro virüsleri. Bu virüsler Excel97 içinde de çoğalabilirler.
X97M Excel97 için yazılan Excel Makro virüsleri. Bu virüsler Excel5.0 ve Excel95'de de yayılabilirler.
XF Excel Formula virüsleri. Daha yeni Excel belgeleri içine gömülü (embedded) eski Excel4.0 gömülü çalışma sayfalarını kullanırlar.
AM Access95 için yazılan Access Makro virüsleri. A97M: Access97 içinde çoğalabilen Access Makro virüsleri.
W95 Windows95 işletim sistemindeki dosyalara bulaşan Windows95 virüsleri. Windows95 virüsleri çoğunlukla Windows98'i de etkilerler.
Win Windows3.x işletim sistemi altındaki dosyalara bulaşan Windows3.x virüsleri.
W32 Tüm 32-bit Windows platformlarında etkili 32-bit Windows virüsleri.
WNT Windows NT işletim sistemlerinde etkili 32-bit Windows virüsleri
HLLC High Level Language Companion virus. Bunlar genellikle yayılmak için ek bir dosya yaratan DOS virüsleridir.
HLLP High Level Language Parisitic virus. Bunlar genellikle kendilerini bir başka dosyaya iliştiren DOS virüsleridir.
HLLO High Level Language Overwriting virus. Bunlar genellikle host (ev sahibi) dosyaların üzerine kendi bulaşıcı kodlarını yazan DOS virüsleridir.