İş dünyasının çok işine yarayacak en iyi 10 uygulama

Mobil uygulamalar hayatın her alanında olduğu gibi iş dünyasının da vazgeçilmezleri arasında... Yoğun iş temposundan dolayı çoğu zaman anlık planlamalar yapamayan iş insanları, bu uygulamalar ile ihtiyaç duydukları her şeye kolayca erişebiliyor.Gelişen teknolojiyle birlikte sürekli değişen mobil dünya sayesinde, artık ne tür bir işletim sistemine sahip olursa olsun bütün mobil cihazların bu eşsiz "nimetten" yararlandığı söylenebilir. Adeta cepte küçük bir asistan taşımaya olanak sağlayan mobil uygulamalar, iş dünyasının vazgeçilmez trendi oldu. Özellikle, "mobil uygulama deryasının" içerisinde bazıları tam olarak iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte. İşte onlardan bazıları...

BoxBox uygulaması dosyaların herhangi bir yerden kontrol edilmesini sağlayan, iş hayatını kolaylaştıran bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Uygulama ücretsiz olarak 50 GB'lık bir alanı tahsis ederken, mobil cihazlarla kolayca bu alana ulaşılabiliyor. E-posta ile gönderilemeyen tüm dosyalar ve veriler bu uygulama sayesinde iş partnerlerine rahatlıkla gönderilebiliyor. Uygulamada yeni içerik oluşturulabileceği gibi, mevcut dosyalara da ulaşılabilir. Kolayca dosyalar bulunabilir ve ayrıca, oluşturulan dosyalar Box'taki kayıtlı hesabınızda hazır halde bulunabilir. Ayrıca bu uygulamada alt kullanıcılar oluşturulabildiği gibi, bu kullanıcılar da takip edilebilir.

booking.comOnline bir rezervasyon uygulaması olan booking.com özellikle çok fazla seyahat eden iş adamları için ideal bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Hem iPhone hem de iPad ile uygulama üzerinden seçilen herhangi bir şehirdeki otellerin detaylarına fotoğraflarla birlikte ulaşılabiliyor.Kullanıcı yorumları ve otellerin puan durumlarına da rahat bir şekilde erişebildiğiniz uygulama ile kaç gün kalacağınızı ve oteli seçtikten sonra kredi kartı bilgisi girerek rezervasyon yapabiliyorsunuz. iPad ile yapılan işlemler, iPhone uygulaması üzerinden de takip edilebiliyor. Uygulama üzerinde bulunan harita seçeneğiyle otele nasıl ulaşılacağı kolayca bulunabiliyor.

ScanBizCardsKartvizitlerin büyük önem taşıdığı iş dünyasında tahmin edileceği üzere, bu uygulama en çok işe yarayan mobil uygulamalardan biri olarak dikkat çekecektir. ScanBizCards adı verilen uygulama ile adres defterinizi olduğu gibi iPhone cihazınıza kaydedebilirsiniz. Uygulamanın sunduğu hizmet adres defterine kayıtla kalmıyor, 20'den fazla hizmetle iş adamlarına birçok farklı seçenek sunuyor. 1.99 TL karşılığında indirebileceğiniz uygulamanın ücretsiz sürümü de mevcut. Uygulamanın ayrıca, Türkçe dil seçeneği de bulunuyor.

EvernoteAslında Box'tan çok da farklı olmayan Evernote, yanınızda not defteri ve kalem taşımanızın tamamiyle önüne geçiyor. Notlarınızı tamamen elektronik ortamda tutmanızı sağlayan Evernote, mobil cihazlar ile senkronize eden bir uygulama. Özellikle sunumlar için de ideal bir elektronik not uygulaması olan Evernote, notların altını çizmek için hayli ideal olabiliyor. Etiket eklenebiliyor olması hem yazılınları kategoriye ayırmaya yarıyor hem de arama yapılmak istendiğinde daha kolay bir aramaya olanak tanıyor. Evernote'a sesli ve görüntülü dosyalarda ekleyebilmek de mümkün. Bu uygulamayı denemek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Yapmanız gereken tek şey bir hesap açmak.

flightradarYine çok seyahat eden iş adamları için oldukça ideal olabilecek bir uygulama. Flightradar 24 saat boyunca uçak radarlarının görülebileceği bir uygulama olurken, hemen hemen bütün havayolu şirketlerine ait uçak gidiş-geliş saatlerine bu uygulamadan ulaşılabiliyor. Bütün bunların yanında, havadayken gördüğünüz bir uçağın modelini, firmasını, nereden kalktığını, nereye gittiği, hızını, yüksekliğini görebilirsiniz. Bir yolcunuzu beklerken uçuş kodunu bildiğiniz takdirde de uçağın tam olarak nerede olduğu da rahatlıkla görülebiliyor. Bütün bunların yanında Flightradar'ın en dikkat çeken özelliklerinden biri de telefonunuzun kamerasını gökyüzündeki bir uçağa tuttuğunuzda, o uçak hakkında bilgiler veriyor olması.

DROPBOXDropbox mobil çalışanlara sağladığı birbirinden faydalı imkanlarla tanınan bir mobil uygulama. Online depolama hizmeti sunan uygulama, resimlerden, word dosyalarına kadar her türlü dosyayı depolayıp yedekleyebliyor. Uygulamaya, akıllı telefon ve tabletlerden ulaşım sağlanabilirken, sadece üyelik yapmanız yeterli oluyor. Bunun için cihazınızın internete bağlı olması yeterli oluyor. Dropbox’taki verilere Windows, Linux ve Mac işletim sistemine sahip her cihaz üzerinden ulaşabiliyor.

Google çeviriGoogle'ın herkesin bildiği çeviri uygulaması, artık gerçek zamanlı olarak karşımıza çıkıyor. 500 milyon aktif kullanıcısı bulunan Google Çeviri uygulamasına anlık ve kamera kullanarak tabela yazılarını çevirme işlevleri eklendi. Google Çeviri’ye dahil edilen Word Lens özelliğinde kullanıcılar kamera yardımıyla herhangi bir tabela ya da duvar yazısını internet/veri bağlantınız olmasa bile anında çeviri yapabiliyor. Yoğun iş temposunun içinde çevirilerini anlık yapmak isteyen ya da toplantı esnasında anında çeviri yapmak isteyen iş adamları için ideal bir uygulama olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca uygulama konuşulan dili istenilen bir başka dile de çevirebiliyor. Ülke ülke gezen iş adamlarının işini fazlaca kolaylaştıran bir uygulama.

HAILOMobil taksi uygulamalarının artık Türkiye'de de yaygın hale gelmeye başladığını biliyoruz. Ancak bu uygulama yoğun yurtdışı seyahatleri olan iş adamları ve yöneticiler için ideal bir uygulama olarak dikkat çekiyor. Yurtdışında toplantıya yetişmek zorunda kalan iş adamlarının taksi aramalarına son vermek için hazırlanan bu uygulama için sisteme kayıt yaptırmak yeterli oluyor. Mobil cihazınıza yüklü olan Hailo uygulaması ile kolayca en yakınınızdaki taksi durağına ulaşabilir, kapıya gelen taksicinin kimlik bilgilerini öğrenebilir ve hatta kredi kartıyla dahi ödemenizi yapabilirsiniz.

SkypeWindows Live Messenger'ın kaldırılmasından sonra gelen Skype iş ortamından uzakta olduğunuz her yerde iş partnerleriyle iletişiminizi daha kolay hale getirecek bir uygulama. Ücretsiz bir uygulama olan Skype ile dünyanın herhangi bir yerinden çok kolay bir şekilde görüntülü görüşme yapılabiliyor. P2P teknolojisiyle yaratılan Skype, özellikle iş seyahatlerinde yüksek faturaların önüne geçecek bir uygulama. Skype iyi bir ses kalitesine ve noktadan noktaya yüksek korumalı şifreleme sistemine sahip.

Microsoft remote desktopMicrosoft Remote Desktop Masaüstü uygulaması ile Android cihazları nerede olunursa olunsun çalışma kaynaklarına bağlanabiliyor. Bu noktada tek ihtiyaç duyabileceğiniz şey, çalışma kaynağınızın açık ve internete bağlanmış olması. Uzak Masaüstü Ağ Geçidi üzerinden kaynaklara erişim özelliği bulunan uygulama, çoklu dokunmatik, veri ve uygulamalara güvenli bağlantı, bağlantı merkezinden tüm uzak bağlantılar için basit yönetim, gelişmiş sıkıştırma ve bant genişliği kullanımı ile yüksek kaliteli video ve ses akışı özellikleri bulunan Microsoft Remote Desktop cihazlara rahatlıkla yüklenebiliyor.

Computerworld