Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Webmaster Forumu Kuralları

  A] GENEL KURALLAR:
  GENEL ÖN KURALLAR

  Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

  1. Webmaster.bbs.tr'ye üye olan herkes aşağıdaki kuralları okumuş ve kabul etmiş demektir.

  2. Üyeler, yazdıkları yazılardan doğrudan sorumludurlar, üyenin yazdığı yazıdan sitemiz sorumlu değildir.

  3. Sitemiz yalnızca "WeBMasteR" imzasıyla yayınlanan yazılardan sorumludur.

  4. Forumumuzda siyasi örgüt propagandası yapılamaz.

  5. Atatürk'e ve Cumhuriyet değerlerine hakaret edilemez. Hükümeti cebren yıkmaya teşebbüs eden cürümler övülemez.

  6. Site kuralları hiçbir zaman mevcut hali onun en son hali değildir. Forum içerisinde "Eleştiriler, Öneriler" bölümünde açılacak sabit bir başlıkta, sürekli güncellenerek katılımcıların yeni öneri ve eleştirilerine -hiç bir ön denetime tutulmadan- açık tutulacaktır. Forum yönetimi, belli aralıklarla bu bölüme gelen yeni öneri ve eleştirileri gündemine alarak, gerek duyulan değişiklikleri yapmakla yükümlüdür. Yapılan değişiklikler, üyelere ilgili alanlarda, akabinde duyurulacaktır.

  7. Site kurallarındaki tüm değişiklikler site yönetiminin açacağı anketler aracılığıyla üyeler tarafından onaylanmalıdır. Önemli konular dışındaki değişiklikler de oylama yapılması mecburi değildir.

  8. Webmaster.bbs.tr'de gündemden çarpıcı haberlere de yer verilmiştir. Bu haberler tartışmalara neden olabilir ve olgunluk, saygı çerçevesinde tartışılmasında bir sakınca yoktur. Ancak üyelerin birbirine veye gerçek kişilere karşı yapılacak her saldırı girişimi, her provokatif ve hakaret içerikli eylem, sitenin bütünlüğünü bozmaya yönelik bir eylem olarak kabul görür ve üslup kurallarında belirtilen cezai yaptırımlara göre karşılık görür.

  9. Forumun, herhangi bir siyasi çizgi tarafından etki altına alınmasına izin verilmez ancak, siyasi çizgiler arasındaki polemiklerden de kaçınmamalıdır. Tartışmalar olgunluk ve saygı çerçevesinde devam edebilir. Forum yönetimi bu konularda tartışmaların önünü kesici değil de sorunlu hallerde müdahalede bulunup, tartışmaların sağlıklı devam ettirilmesi için çaba harcamalıdır.

  10. Forum sorumluları, güncel, bilim, kültür, sanat, felsefe alanlarında, ekonomik veya politik tartışmalarda, iki üye arasındaki polemikte tarafsız davranmak zorundadır.

  11. Forum sorumluları, tereddüde düştükleri konularda, uygulamaya geçmeden önce, mutlaka daha deneyimli olanlarla ilgili sorunu paylaşmalıdırlar.

  12. Forum sorumluları, forum kurallarıyla uyuşmayan konuları silme veya kilitleme yetkisine sahiptir. Küfür ve karşılıklı atışma, uygunsuz içerik, spam içeren konular paylaşılması gibi acil müdahale gerektiren durumların dışında, konu kilitleme, ilk amacımız değildir. Yöneticiler bu konuda mümkün olduğunca konunun devam etmesini sağlayacak şekilde düzenleme yapmalı ve konuların açık olmasına dikkat etmelidir.

  13. Webmaster.bbs.tr bir "Chat" sitesi değildir, Türkçe'yi İstanbul lehçesi yani yazı diliyle kullanmak zorunludur.  AVATAR VE RUMUZ KURALLARI

  1. Sitemizde kullanılan avatarların boyutları bellidir. Bu boyut dışındaki bir avatar kullanılamaz.

  2. Rumuzlar ve önerilen avatarlar etik değerlere karşıt olamazlar.

  3. Rumuzlar gibi süsler içinde olamazlar.

  4.bRumuzlar anlamlı olmalıdır. Hiçbir anlam taşımayan "frtdcg" vs. gibi rumuzlar alarak, kayıt olan üyeler banlanacaktır.

  5. Rumuzlarla site reklâmı yapılamaz. Örneğin WebmasterForumu - ²ºº8 diye bir rumuz alınamaz bunun sonunda .com, .net, .org vs uzantı olup olmaması ya da başında www. Olup olmaması bir şey değiştirmez.


  KULLANICI İMZA KURALLARI

  1. Kullanıcı imzalarında başta etik değerler olmak üzere hiçbir kişi veya kuruma hakaret, aşağılama gibi sözlere yer verilemez.

  2. Kullanıcı imzalarında kullanılacak resim veya fotoğraf boyutları 150 x 150 Pixel´dir, aşamaz ve sadece 500 karakteri aşmayacak şekilde yazı kullanılabilir.

  3. Gerek imzalarda, gerek rumuzlarda ve gerekse forumdaki yazışmalarda "mErHaBa" gibi bir büyük bir küçük harflerle yazı yazılamaz.


  YAZIM VE DİL KURALLARI

  1. Webmaster.bbs.tr'nin dili Türkçedir. Yazılarda Türkçe'nin imla ve noktalama kurallarına uygun bir dil kullanılmalıdır.

  2. Hiçbir biçimde "iyi" yerine "iii", "öyle" yerine "öle", "söyle" yerine "söle" gibi "Chat" dili kullanılamaz.

  3. Hiçbir argo sözcük kullanılamaz. Kullanıldığı tek alan "Mizah" bölümüdür.

  4. Yazılar büyük harf ile yazılamaz.


  ÜSLUP KURALLARI

  1. Konu açmak için veya bir yazıya karşılık olarak yazdığımız bir yazıda kullanılacak üslubun, webmaster dünyasına uygun olmasına özen gösterilmelidir.

  2. Karşımızdaki insanın düşüncesini paylaşmamak demek, ona saldırmayı gerektirmez. Saygı, birinci plandadır.

  3. Küfür, açık hakaret, küçümseme vb. davranışlardan uzak durulmalıdır.

  4. Kimi zaman, tartışmalarda diyaloglar, dalga geçme, hakaret ve politik eleştiri arasındaki ince sınıra gelip dayanabilir. Böyle bir yazı, her şey gerekçelendirilerek, akla uygun bir şekilde açıklanmış ise, yazıyı yazan üyeye herhangi bir ceza verilmesi söz konusu olamaz. Bunun aksi olsa bile, ilgili üyenin savunması alınmadan, üyeye, ceza verilemez. Webmaster.bbs.tr sorumluları bunu uygulayacak, hakaret ve eleştiriyi ayırt edecek yetkinliğe sahiptir.


  YAZILARIMIZIN NİTELİK VE BİÇİM KURALLARI

  1. Yazılar ve cevaplar, bir konuyu doğrudan saptırıcı nitelikte veya sırf mesaj yazmak (örneğin boş teşekkür mesajları ya da birkaç cümlelik kişisel sataşma mesajları gibi) için olmamalı, içinin dolu olması gerekmektedir. Aksi bir durum, silinme gerekçesidir. Bu ayrıca yaptırımı gerektiren bir durumdur. İlgili üye uyarılır, ikinci davranışında "Yaptırımlar" başlığında belirtilen cezaya uygun olarak, cezalandırılır.

  2. Üst üste mesaj göndermek ("flood" yapmak) sitenin düzenini bozmaya yönelik bir davranış olarak kabul ve karşılık görür.

  3. Her konuyu kendi başlığı altında yayınlayınız. Örneğin site tanıtımı makalesinin SEO bölümünde yayınlanmasının faydası yoktur. Yazı yanlışlıkla başka bir bölümde yayınlanmışsa Süper Moderatör veya Moderatör bu yazıyı ilgili bölüme taşır ama bu durum suiistimal edilmemelidir. Suistimali halinde uyarıdan başlanarak artan bir dozda yaptırım uygulanır.

  4. Aynı konu ikinci kez açılamaz. Bunun için herhangi bir konu açmadan önce ilgili bölümün açılan başlıkları iyice incelenmelidir. Bu amaçla, üyeler sitedeki arama motorunu kullanmayı alışkanlık edinmelidirler.

  6. Aynı mesaj birden fazla gönderilemez. Değişiklik gerekiyorsa bunu "düzenle" düğmesini tıklayarak yapabilirsiniz.

  7. "Acil Yardım", "Lütfen Dikkat" gibi başlıklar yerine örneğin "Web Tasarım Konusunda Yardım Ricası" gibi açıklayıcı başlıklar yazılmalıdır. Bu tür başlıklar Süper Moderatörler ve Moderatörler tarafından düzeltilmeli ve ilgili üye uyarılmalıdır.

  8. Yayınlanan ürünler eğer yayınlayan kişiye ait değilse, ürünün sahibine ve harcadığı emeğe saygı gereği, kaynak belirtmek zorunludur. Kaynak belirtmeden eserler yayınlayan kimse uyarılarak kaynağını belirtmesi istenir. Uyarıdan sonra kaynak belirtilmemişse yazı silinir

  9.Üyelerimiz "kopyala yapıştır" yaparak uzun yazılar göndermek yerine, kendi yorumlarını yazmaya çaba göstermelidir. Referansa verilecek makalenin kendisi yerine adres gösterilerek üyelerin bilgi edinilmesi sağlanmalıdır. Zorunlu olarak yapılan kısa alıntılarda bile yazının kaynağı belirtilmelidir. Kaynağı belli olmayan alıntılar da uyarı yapılmaksızın silinir.

  10. Katılımcılar, özgür iradeleri ile yazdıkları yazıları, forum kurallarını ihlal ettiği anlaşılan veya yanlışlıkla iki defa gönderilen yazılar hariç, daha sonra silemezler veya silinmesini talep edemezler.


  DİĞER KURALLAR

  1. Üyelerimize yönelik herhangi bir cinsel olumsuzluk veya "tanışma", "sohbet etme", "adres isteme" gibi zorlama durumu tespit edilenler forumdan süresiz uzaklaştırılır.

  2. Siteye farklı bir kullanıcı ismi ile girip kendinize "teşekkür" ve "destek" yazıları yazamazsınız, bunlar hak edilmelidir.

  3. Sitedeki herhangi bir sorumlunun size yaptığı uyarıları küçümsemek ya da ciddiye almamak yaptırımı gerekli kılabilir. Moderatörler ile bir anlaşmazlık olursa üst sorumlu ile bağlantıya geçilmelidir.

  4. Hiçbir üyemiz bir başka üyeye ait hiçbir telefon numarası, yaşadığı bölge veya elektronik adresi, vb. özel bilgiyi yayınlayamaz.

  5. "Üyeliğimi silin" veya "Yazılarımı silin" gibi isteklerinize hiçbir şekilde yanıt verilmeyecektir. Bunun tek çözümü, siteye gelmemektir.

  6. Yöneticilerimiz her yazıyı denetleyemeyebilirler. Sitemize uygun olmadığını düşündüğünüz yazıları lütfen yetkililere bildiriniz.

  7. Forum sorumlusu, Banlanan kişinin banlanmasına sebep olan yazıyı ya da cümleyi alıntılayarak ban sebebine yazmalıdır. Küfür ve ağır hakaretler yazılmayabilir.


  C] YAPTIRIMLAR:


  a) Süresiz Ban Sebepleri

  1. Üyeleri herhangi bir şekilde taciz edenlerle, üyelere küfür edenler forumdan süresiz uzaklaştırılır.

  2. Forumda ki herhangi bir üyenin, yine forumda yer verilen, herhangi bir kişiye, gerçek veya tüzel kişilere açık hakareti, küfürü söz konusu olduğunda, ilgili üye süresiz olarak uzaklaştırılır.

  3. Üyeler, forum içerisinde veya forum dışında çeşitli iletişim araçları aracılığıyla forum aleyhinde, küçümseyici, alaycı vb. yazı yazmaları durumunda süresiz forumdan uzaklaştırılırlar.

  b) Süreli Ban Sebepleri

  1. Üyeleri veya gerçek/tüzel kişileri aşağılayıcı, onur kırıcı, küçümseyici ithamlarda bulunan üyeler (aşağılık, yalancılık gibi ağır ifadeler) en fazla 1 ay olmak üzere çeşitli yaptırımlara maruz kalırlar.

  2. Mevcut tanıtım bölümü dışında site tanıtan üye 7 gün süreli ban cezasıyla ile forumdan uzaklaştırılır. Yazdıkları mesajlar silinir. Hatanın tekrarında artan dozda yaptırım uygulanmasına devam edilir.

  3. Başkasına ait bir ürünün imzasız sergilenmesi ve alıntı yapılması halinde kaynağının belirtilmemesi durumlarında ilgili üye uyarılır ve ürünün sahibinin, ya da alıntının kaynağının yazılması istenir, bu yerine getirilmediğinde, ilgili eser veya alıntı silinir ve ilgili üyeye 1 hafta (7 gün) süreli ban cezası verilir.

  4. Herhangi bir konu başlığında, konuyla ilgisiz yazılan yazılar için ilgili üye uyarılır buna rağmen yazı değiştirilmiyorsa silinir ve ilgili üyeye 3 gün ban cezası uygulanır.

  5. "Yazım ve Dil Kuralları" bölümünde belirtilen uyarıları dikkate almadan yazı yazan, yazım ve dil kurallarına uyması yönünde uyarılır. Uyarıdan sonra, yine Yazım ve dil kuralları bölümünde belirtilen uyarıları dikkate almıyorsa 3 gün süreli ban cezası verilir.

  6. Boş teşekkür ya da yalnızca slogan içeren yazılar ilgili üye uyarılarak değiştirilmesi istenir. Bu yapılmadığında yazılar silinir ve ilgili üye ö.m yoluyla uyarılır. Üye davranışlarına devam ederse 1 gün süreli ban cezası verilir. Ban cezası aldıktan sonra Davranışlarına devam etmesi halinde 3 gün süreli ban cezası verilir.

  7. "Yazılarımızın Nitelik ve Biçim Kuralları" başlığında yer alan kurallara bağlı olarak, kuralların ihlali karşısında, ihlal eden üye ilk önce uyarılır, ikinci ihlalinde 1 hafta (7 gün) uzaklaştırılır.

  8. Süreli ban cezası verildikten sonra, yine aynı eylemlerin gerçekleştirilmesi durumunda, ilgili üyeye verilen cezadan bir üst ceza verilerek ö.m yoluyla uyarılır. Bu cezadan sonra aynı davranışta ısrar ederse, süresiz ban cezasıyla forumdan uzaklaştırılır

  9. Üyeden habersiz bir şekilde üyenin şifresiyle girip mesaj yazan, konu açan üye süresiz forumdan uzaklaştırılır. Üyeden haberli bir şekilde üyenin şifresiyle girip siteyi provoke edici vb. mesaj yazan, konu açan üye süresiz olarak forumdan uzaklaştırılır, kendi üyeliğinin de içinde bulunduğu tartışmaya kendisine yarar sağlayacak mesajlar yazması veya diğer tartışmacıları tahrik edici mesajlar yazması vb. durumlarda olayın mahiyetine göre süresiz veya 1 ay süreli banlanarak forumdan uzaklaştırılır. Forum yararına mesajlar yazması durumunda ise ilk olarak bu üye uyarılarak başkasının üyeliğini kullanmaması söylenir eğer kullanmaya devam ederse 15 veya 7 gün süreli banlanarak forumdan uzaklaştırılır.

  10. Sitedeki herhangi bir sorumlunun yaptığı uyarıları haklı bir gerekçesi olmadan küçümseyen ya da ciddiye almayan üye 7 gün süreli olarak banlanır. Acil durumlar dışında en az iki yöneticinin görüşlerini almalıdır. Acil durumlarda üye banlandıktan ve acil durum geçtikten sonra en az iki yöneticinin görüşleri alınarak verilen ban cezası kalabilir ya da kaldırılabilir.

  11. Banlanan üye başka bir isimle kayıt olursa; süreli uzaklaştırma cezası süresize çevrilir.

  12. Süreli uzaklaştırma cezası alan aktif üyenin savunma ve özeleştirisini yapabilmesi için; "Savunma Bölümü" açılmıştır.


  c)Verilen ban cezasını ortadan kaldıran veya azaltan durumlar


  1. Banlanan üyenin özeleştiri vermesi

  2. Üyelere karşı aşağılayıcı, onur kırıcı, küçümseyici ithamlarda bulunan üyeler (aşağılık, yalancılık gibi ağır ifadeler), böyle ithamlarda bulunduğu üyeden özür dilemesi ve diğer üyenin bu özrü kabul etmesi

  3. En az 3 yöneticinin banlanan üye hakkında haklı gerekçe göstererek banın kaldırılmasını talep etmesi ve bu talepten sonra yapılan ilk toplantıda forum yöneticilerinin çoğunluğunun banın kaldırılması konusunda karar alınması

  4. Herhangi bir üyenin banlanan üye hakkında banın yanlış olduğunu gerekçelendirerek ve bu gerekçelerin mesajın yazılmasından sonraki ilk toplantıda forum yöneticilerinin 2/3 'ü tarafından haklı bulunması durumunda.

  Yukarda geçen durumlarda, banlanan üyenin banı durumun mahiyetine göre bir ya da iki derece düşürülür.

 2. #2
  Üyelik tarihi
  11.Ocak.2014
  Mesajlar
  1,597
  Blog Başlıkları
  3

  Standart

  Üye Gruplarının Kullanım Hakları
  Site Tanıtım Şablonu ve Kuralları


  Gibi özel alanlara ait kurallar ilgili adreslerdedir ve o kurallara da uyulması zorunludur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Webmaster Forumu - Sitemize Hosgeldiniz.
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Webmaster Sitesi
  Cevap: 24
  Son Mesaj : 16.Haziran.2021, 12:11
 2. Wupz.Net | WebMaster & E-ticaret Forumu
  Konu Sahibi Sir.Vanity Forum Forum Tanıtımı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Mayıs.2015, 15:13
 3. Webmaster Forumu WL Twitter Sayfamız
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Sosyal Medya Sayfa Tanıtımı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 21.Nisan.2014, 17:11
 4. WebmasterLord | Webmaster Forumu Facebook Sayfası
  Konu Sahibi WeBMasteR Forum Sosyal Medya Sayfa Tanıtımı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19.Mart.2014, 23:18

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Linux Hosting
Yasal Bildirim
Sitemizde paylaşım yapan tüm üyeler T.C.K 20. Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4. maddesinin 2. fıkrasına göre kendi konu ve mesajlarından sorumludur. Webmaster.bbs.tr hakkında yapılacak olan hukuksal ve diğer şikayetler için iletişim bölümünden iletişime geçilmesi halinde site yönetimi tarafından gereken işlemler yapılacak ve ilgili kişilere/kurumlara/vekillerine bilgi verilecektir.
Sosyal Medya