DİKKAT! Bu inceleme ‘Üçüncü Yıl - Sayı 19’dan SPOILER bilgiler içermektedir!


Injustice serisi tam gaz aksiyona devam ediyor. Neredeyse her sayıda olduğu gibi cephelere yeni katılan dostlar ve düşmanlar, hız kesmeyen aksiyon, çözülen sırlar ve yeni sırların ortaya çıkması Injustice: Year Three #19’da da eksik olmuyor.


Buccellato’nun yüksek adrenalin içeren hikayesi ve bu adrenalini bize yansıtan Miller’in çizimleri için artık söylenecek bir şey yok. Son yıllarda görülmüş en iyi sinerji sanırım bu ikiliye ait olsa gerek. Kapak çizimleri her iki sayı yerine her sayıda değişse tadından yenmez bir seri olacak Injustice. Year One’da her dört veya beş sayıda bir değiştiğini düşünürsek aslında buna da şükretmek gerek.


Kahramanlarımız en son Doctor Fate’in kulesinde Superman ve ekibi tarafından baskın yemişlerdi. Her zaman gizli bir silahı bulunan Constantine, Trigon’u ortama çağırarak “baskın basanındır” tabirinin ağzına elinin tersi ile vurmuştu. Fakat son saniyede (her zaman olduğu gibi...) Superman’in yardımına takım elbiseli, fötr şapkalı, kır saçlı, elf kulaklı bir dede yetişti.


Öncelikle bilmeyenler için Superman’in yardımına gelen kişinin kim olduğunu açıklayalım. Beşinci boyuttan dünyamıza gelen ve Superman’e takıntısı olan kişi “Mister Mxyzptlk”. Kendisi bir “Imp”. Genellikle beşinci boyuttan dünyamıza gelir, Superman’e sorun çıkartır ve Superman tarafından dünyasına geri postalanır. Superman’i bulamazsa da başka karakterlere sorun çıkartır. Lex Luthor, Flash (Wally West), Lois Lane sorun çıkardığı isimlerden bazıları. Ana kaynağı büyü olan Mxyzptlk’ın teleport, gerçekliği değiştirme, şekil değiştirme, uçma ve sonsuz yaşam gibi güçleri var.

Injustice başladığından itibaren Superman’in defalarca yenildiğini gördük. Bir o kadar da son dakikada kurtarıldığını gördük. Şahsen sayısını unuttum. Injustice serisinin bu klişeyi defalarca kullanması aslında bizi biraz sıkmadı değil. Superman, bu kez Trigon’un elinden “Mxyzptlk” tarafından kurtarılıyor ve gayet ciddi bir savaş başlıyor. Buccellato’nun DC evrenine ne kadar hakim olduğunu Trigon ile Mxyzptlk karakterlerini karşı karşıya getirmesiyle tekrar anlamış olduk. 40 yıl düşünsem bu ikisini karşılıklı savaşırken göreceğim aklıma gelmezdi. Bunun için ellerine sağlık Buccellato ama hemen şımarma. Çünkü bu savaştan savaşa koşmalar sebebi ile karakterler geri plana düşmeye başladılar. Bu yüzden hikaye biraz zayıflıyor gibi geliyor okuyucuya.Mxyzptlk’in ortaya çıkması ile Spectre’nin garip davranışlarının gizemi de çözülmüş oldu. Superman’i koruyabilmek için Spectre’ye dönüşen Mxyzptlk, Trigon’un ortaya çıkması ile işler sarpa sarınca gizli kimliğini kenara bırakmak zorunda kaldı.Bu iki “yarı tanrı” arasındaki savaş çok ciddi boyutlara ulaşıyor ve bir noktadan sonra Superman ile ekibi de bu büyük kapışma karşısında güçsüz kalıyor. Fakat yine aynı klişe hareket ile Superman’in hayatı bir kez daha kurtarılıyor. Kurtarılma esnasında Superman ve saz arkadaşları kendilerini bir anda Batman’in takımının karşısında bulurlar. Taktiksel deha olan Batman, bu sürprizi avantaja çevirir ve tam Superman takımını alt etmişken “artık yeter” dediğimiz aynı klişe tekrar olur. Superman’in yardımına son dakikada beklenmedik biri yetişir.
Injustice: Year Three #19, iki beklenmedik karakteri karşı karşıya getirerek en başta yaratıcılığı ile çok etkilemişti bizi. Fakat “son saniye” golü diyebileceğimiz klişenin üç kere kullanılması, karakterlerin zayıf diyalogları “Acaba Buccellato ve ekibi yaratıcılığını mı kaybediyor?” sorusunu sormama sebep oldu. Umarız Injustice ekibi, ilerleyen sayılarda bize “Yine mi ya?” dedirtmek yerine “Oha, hiç aklıma gelmezdi” dedirtirler.


Caner COŞKUN - IGN