Presta kelimesinin anlamı alışveriş demektir. Prestashop genel itibari ile bir e-ticaret yazılımı olmakta birlikte ücretsiz açık kod kaynaklı bir yazılımdır.
Dünya üzerinde 100 binden fazla kullanıcısı ve geliştiricisi bulunmaktadır. Prestashop dünya üzerinde ücretsiz e-ticaret yazılımı olarak kabul görmüş olsada pek fazla bilmeyeni de bulunmaktadır.
Yazılımın ilk geliştiricilerinden biri EticSoft adlı şirketin sahibi Mahmut Gülercedir.
WordPress gibi büyük ve kullanışlı sistemlerin yanında küçük sistemler olarak nitelendirilmektedir.
Prestashop ücretsiz demiştik evet PHP de ücretsiz bir yazılım dilidir onunla beraber MYSQL PHP+MYSQL server kullanan bir içerik yönetim sistemidir. PHP bilginiz var ve CSS bilginiz üst düzeyde ise kendi tasarımınızı oluşturup Prestashop sistemine giydirebilirsiniz. Yada var olan tema üzerinden de edit(düzenleme) yapabilirsiniz.
Prestashop kolay kurrulumu ve bazı hosting firmalarının da otomatik olarak kurup verdiği bir sisteme dayalıdır.


PrestaShop, PHP ve MySQL tabanlı ücretsiz bir e-ticaret yönetim sistemidir. Açık kaynak kodları ile sunulduğundan kullanıcılarına düzenleme ve geliştirme imkanı verir. Kolay kurulumu ve kurulum ile gelen eklentileri ile başlangıç seviyesi için tercih edilebilecek e-ticaret sistemlerinden biridir.


PrestaShop, 2007 yılında açık kaynaklı yazılım lisansı altında küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarına cevap vermek için geliştirilmeye başlayan bir projedir. Paypal ve Google Checkout gibi çok çeşitli ödeme yöntemleri mevcuttur. Dünya genelinde 100.000 e-ticaret sitesi tarafından kullanılmaktadır. 2010 yılında en iyi açık kaynaklı yazılıma sahip e-ticaret sistemi ve 2011 yılında en iyi açık kaynaklı iş uygulaması seçilmiştir.


40 dilde çevirisi mevcut olup, tam destek ingilizce ve fransızca dillerini kapsamaktadır. Teknik destek için forum sayfaları kullanılmaktadır.


Admin paneli ajax ile güçlendirilmiş olup, ekstra işlevsellik sağlamak için bağımsız geliştiricilerin paylaştığı ücretsiz modül blokları kullanılabilir. Ayrıca, eklenti (modül ve tema) geliştirerek ücret karşılığı dağıtılmasını isteyenler PrestaShop resmi eklentiler sayfasını kullanabilirler.