Android Cihazlar için Yeni Tehlike!

Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler için yeni bir zararlı uygulama keşfedildi. Milyonlarca kişi tarafından indirilen bu uygulamayı indirenlerden biri de yoksa siz misiniz?
Google Play’de zaman zaman geniş bir kullanıcı kesimini etkileyen kötü amaçlı uygulamalara rastlanabiliyor. Android uygulama mağazasında genelde tespit edildikten sonra etkisiz hale getirilen bu tür uygulamalar, süreç içerisinde çok sayıda akıllı telefona veya tablete büyük zararlar verebiliyor, kullanıcıların deyim yerindeyse başını ağrıtabiliyorlar. İşte bu tür uygulamalardan biri de Durak adıyla Google Play’de yer aldı ve tahminlere göre milyonlarca kişiyi etkiledi.Avast Antivirus Security
araştırmacıları tarafından yapılan açıklamaya göre Durak, ilk yüklendiği anda gayet normal çalışan, üstelik iyi bir oyun gibi görünüyor. Uygulamanın tuhaf yanı ise tam da bu noktada ortaya çıkıyor; Bulgulara göre yaklaşık 30 gün içerisinde etkisini göstermeye başlıyor ve akıllı telefon kullanımını adeta bir çileye dönüştürüyor.


Durak yüklendikten bir hafta sonra cihazınızda yanlış giden şeyler olduğunu hissetmeye başlıyorsunuz ve 30 gün sonra artık akıllı cihazınız kelimenin tam anlamıyla virüslü bir hale geliyor; siz bunu kesinlikle fark ediyorsunuz. Peki Durak, ne gibi etkilere neden oldu?Durak uygulamasını yükleyen Android kullanıcıları, aniden açılan tam ekran reklamlar gördü. Üstelik bu reklamların büyük kısmı porno içerikli. Bu tip uygulamalar, Google tarafından uygulama mağazasından her ne kadar çekilse de Durak gibi ‘çok daha sinsice’ uygulamaların yayılımının önüne geçilemeyebiliyor. Etkileri sonradan başgösteren uygulama, bu sayede çok sayıda cihaz kullanıcısının başını ağrıtmayı başarıyor.

Ferhat Verdi
SDN - ShiftDelete.Net