Bu mobil uygulama bindiğiniz uçağın çarpma riskini hesaplıyor

Geçtiğimiz yıl uçak kazalarının yoğun olarak yaşanması oldukça ilginç bir mobil uygulama için ilham kaynağı olmuş görünüyor.iOS platformu için sunulan Am I Going Down? Adlı mobil uygulama bineceğiniz uçağın kaza geçirme riskini hesaplıyor.
Uygulama bir tür büyük veri çözümü gibi işlev görüyor. Sunduğu sonuçlarla uçak korkusu olan kişileri bir anlamda rahatlatabilecek bu uygulamaya uçuş bilgilerinizi, uçacağınız uçağın modelini ve kalkış ve iniş yapacağınız havaalanı bilgilerini giriyorsunuz. Bu bilgilere göre uygulama bineceğiniz uçağın kaza geçirme ihtimalini sizin için hesaplıyor.
Ücretli uygulamaUygulama 0.99 dolar fiyatla sunuluyor.


Uygulamayı geliştiren Nic Johns’ın CNN’e yaptığı açıklamaya göre uygulama, tahminlerini yaparken Uçak Kazaları Arşiv Bürosu, ABD Ulusal Taşımacılık Güvenlik Kurulu ve Sivil Havacılık Kurumu’ndan elde ettiği verileri kullanıyor. Am I Going Down? Uygulamasında 10 milyondan fazla uçuş rotası analiz ediliyor.


Uygulamada daha önce yaşanan kazalar da dikkate alınırken, 10 yıldan fazla evveliyatı olan uçuş bilgileri analize dahil edilmiyor.


Nic Johns bu uygulamayı geliştirme fikrinin, eşinin, Malezyalı havayolu şirketi AirAsia’nın 8501 nolu seferinin kaza geçirmesinden eşinin duyduğu korku yaşamasıyla oluştuğunu söylüyor.


computerworld.com.tr