Linux Kullanıcılarının sahip olduğu 5 Süper “Windows 10″ özelliği!Merhaba, Ömrünüzün 3 yılını daha sizden alacak Windows 10 işletim sisteminin ilk ön-gösterim sürümü yayınlandı. 5 Süper “Windows 10″ özelliğinin Linux kullanıcıları tarafından yıllardır kullanıldığını biliyor muydunuz?

Bilgisayarlarla tanışmam Amiga 500 ile olsa da ilk bilgisayar eğitimimi Ms DOS üstünde aldım. Sonrasında Windows 95/98 üstünden Microsoft Office programlarının eğitimini aldım ve bilgisayar donanımları üstüne ilave eğitim aldım (1993-1999). Kişisel olarak uzun yıllar Windows 98, Windows XP, Windows 7 kullandım. Çalıştığım firmalarda Microsoft Server 2003 ve Microsoft Server 2007 kullandım. 2001 yılında F klavye kullanmaya başladım ve asla bırakmadım. 2003 yılında Linux ile tanıştım ama kalıcı bir kullanıcı olmam 2010 yılında oldu. 2010 yılında Windows tarafından kullanılmayı bıraktım.


Windows ile olan ilişkim hep nefret üstüne kuruluydu. Nefretime bir akçe daha dün eklendi. NTFS formatlı Terabayt Harici Diskim kardeşimin Windows 8.1 sürümü yüklü bilgisayarına takıldıktan sonra virüslerin istilasına uğramıştı. Klasör adlarıyla aynı exe dosyalarını sildiğimde ise 100GB data duman olup gitmişti. Teşekkürler Windows 3.1, seninle hiç virüs sorunu yaşamamıştık!


Bu acı olayın ardından, itsFoss.com sitesindeki şu yazıdan (https://itsfoss.com/windows-10-inspired-linux/) özet geçerek konuya dönersek; Windows 10 ile duyurulan veya gözlemlenen 5 yeniliğin yıllardır Linux kullanıcıları tarafından kullanıldığını görürsünüz.


“Multiple desktops aka workspaces” Çoklu Masaüstü veya Çalışma Alanları

Windows 10 ile duyurulan en sansasyonel özellik Çoklu Sanal Masaüstü özelliği. Bu özelliği biz Linux ortamında Çoklu Masaüstü veya Çalışma Alanları olarak biliyoruz ve kullanıyoruz. Çalışan uygulamaları farklı Çalışma Alanlarına bölebiliyorsunuz.

Bu özellik kimilerinin hayatına 2015 yılında, “Windows 10″ ile girecek olsa da Linux ortamında bu özelliğin tarihi 1998 yılında KDE 1.0 sürümünün yayınlanmasına kadar dayanmaktadır.
Popüler Linux dağıtımı Ubuntu 14.04’de bu özellik şöyle görünmektedir.
Gnome Masaüstü ortamının 3.0 sürümünde şöyle görünmektedir.

Video Hali:
scriptaccess" value="always">


“Task view aka window spread” Görev Görünümü veya Sıralı Pencere Listesi

“Window Spread” özelliği de Linux kullanıcılarının hayatına Unity ve Gnome 3 ile girmiş gözelliklerden.
/*Lakin ben Compiz Cube ile bu özelliği kullandığımızı zannediyorum.*/


“Desktop plus online search” Masaüstünde ve İnternette birlikte arama

Windows 10 ile birlikte, arama yaptığınızda sonuçlar arasında internet sonuçları da görüntülenecek. Muhtemelen bing arama motorunu kullanarak getirilecek bu sonuçlar ile 2015 yılınan itibaren Microsft, Arama Motoru pazarından daha pay almaya başlayacak.


Ubuntu bu özelliği Unity ve Unity Lensleri ile tamamlamıştı. Ubuntu 12.04 sürümü ile yayınlanan bu özellik 2012 yılından beri Ubuntu Linux kullanıcıları tarafından kullanılmakta. Bu özellik sayesinde aradığınız kelimeyle ilgili yerel dosyalarınız, yerel uygulamalarınız, ubuntu yazılım merkezindeki uygulama sonuçları, amazon arama sonuçları ve sosyal medya, Wikipedia, Youtube sonuçları ayrı ayrı listelenebiliyor.

Konuyla ilgili Video:
Borderless windows and flat icons: Az kenarlı Pencereler ve Geniş İkonlar

“Windows 10″ ile gelecek olan bu tasarım öğesini Ubuntu 14.04 ile Ubuntu kullanıcıları kullanmaya başladı bile.


Convergence of mobile and desktop OS: Mobil ve Masaüstü Ortamının BirleşmesiWindows 10 ile gelecek olan bir diğer özellik ise Windows 10 işletim sisteminin Mobil ve Masaüstü ortamında birlikte kullanılması olacak.

Bu özellik Linux dünyasına Meizu telefonların Ubuntu 14.10 yüklü olarak gelmesiyle birkaç ay içinde gelecek.
Daha önce de belirttiğim gibi, bu yazının kaynağı biraz da şu yazıdır: https://itsfoss.com/windows-10-inspired-linux/
Windows 10 büyüdüğünde ise bir Linux olmayı istemektedir

Sabri ÜNAL - Linux Haber Blogu