Yandex Metrica ve Faydaları

Webmasterlar için 3 işlevi birarada sunan Yandex Metrica servisi ile, siteleriniz için hem iyi bir sayaç, hem kaliteli bir dizin, hem de sitenizin kategorisinde rakiplerinizle karşılaştırma yapabileceğiniz iyi bir sıralama imkanı bulunmaktadır.

Önce Yandex Webmaster uygulamasına sitenizi eklemenizi ve doğrulama kodunu sitenize yerleştirmenizi, bu sayede de Yandex arama motorunda da kayıtlı olarak arama sonuçlarında daha kolay indexlenmeyi öneririz.

Ardından metrica.yandex.com.tr adresine de sitenizi ekleyip, vereceği sayaç kodunu almanızı, bunu yaparken de sitenizin (kategorisini de seçerek) sıralamada görünme seçeneğini işaretlemeniz çok faydalı olur.

Gerekli kodları yerleştirdikten sonra, https://metrica.yandex.com.tr/tops adresinden de sisteme kayıtlı tüm sitelerin sıralamasını görebilirsiniz.
Mesela bizim sitemizin kategorisi olan "Forum" başlığının PR2 değerinde bir dizin - backlink sağladığını belirtmemiz lazım: https://metrica.yandex.com.tr/tops/?category=10

Her kategoride ilk sayfada ilk 50'ye giren siteleri görebilirsiniz.
Biz de epeydir Forum kategorisinde ilk sayfada yer aldığımız için PR2 backlinkimizi alıyoruz. Ve oradan da günde bir kaç tane ziyaretçimiz oluyor. Sanırım rakip siteler, forumumuzu merak ediyor. Kim bunlar diye gelip bakıyorlar.

Kaynak: https://webmasterlord.net/yandex-met...rada-t545.html