E-Ticaret sitesi iddalý bir projedir. Helede bunu script haline getirip daðýtacaksan herþey daha da zorlaþýr. Modülür yapýda, Nesnel kodlanmasý gerekiyor. Seni bu konuda sýnýrlamýyorum. Hangisi kolay geliyorsa onu kullan. PHP seçeceksen PHP 5 ile kodlamalýsýn. Bu durumda da nesnele geçeceksen C#'ý tavsiye ederim.

Eðer gerçekten bu iþe vakit+nakit+ekip yatýracaksan. Þimdiye kadar gördüðüm en saðlam e-ticaret yazýlýmlarý ASP.NET(C#) ve MsSQL Server üzerindedir. Open Source tarafýnda PHP 5 ve MySQL Server üzerindedir. Fakat MySQL'de maximum optimize ve profesyonel sql kodlamasý ile 100GB'a kadar kaldýrýldýðý söyleniyor. Ben þimdiye kadar 45GB'dan daha buyuk bir MySQL veri tabaný görmedim. E-ticarette de yoðun veri tabaný kullanýldýðýndan ve veri tabaný parasal iþlemleri tutuðundan çok kritik önem taþýyor bu yüzden baþtan seçimini doðru yapman gerekiyor.

MsSQL Server ile TB(Terabyte) boyutunda veri tabanlarý bile yönetilebilmektedir. ASP.NET ilede uygulamaný daha kýsa sürede ve daha kolay geliþtirebilirsin. Seni zorlarsa söylediklerim arasýnda bir tek C#.NET zorlar. Onuda aþtýnmý zaten web tabanlý hemen hemen herþeyi yapabilirsin. Ýstersen windows uygulamarýda geliþtirebilirsin tabi.

Modüler yapý demiþtim, Modüler yapý nedir?

Siz bir yazýlým yazarsýnýz bir dosya yaparsýnýz eklentiler diye. Diyelim hesap makinesi yaptýnýz. Toplama,Çýkartma,Çarpma,Bölme yapýyor. Adam yarýn öbür gün dediki ben mod almakta istiyorum. Ýþte o zaman nesnel ve moduler yapýda tasarlamamýþsanýz. Oturup programý baþtan yazýp derleyip yeni sürüm vermeniz gerekecek. Yada adama kaynak kodlarý vereceksiniz, kendi programcýlarý isteklerini yapacaklar. Adamda size kaynak kodlarýný verdiðinizden artýk para ödemeyecek Bunun yerine diyebilirsiniz ki Benim þöyle,þöyle interface'lerim var. Böyle yapým var. Buna göre bir function yazýn ve mod.dll isminde eklentiler klasörüne atýn programý yeniden çalýþtýrýn. Mod modülü programa eklenmiþ olacak. Size yazýn dersede tek class yazýp bir sürü para kazanabilirsiniz. Neyse bu konular teknik terimler içerdiðinden pek girmeyeyim.Sonuçta anladýnýz sanýrým size tavsiye ettiðim standartlarýn ne kadar iþinizi kolaylaþtýracaðýný.

Bunun yanýnda Open Source çephesinde elinizde DLL'ler yok. Yani kaynak kodlarýnýzý göstermeden yazýlým daðýtmak zor ve külfetli. Ýlla gidip bir kaynak kod þifreleyen firma ile anlaþýp para ödemeniz gerekiyor. Hadi onuda yaptýnýz satacaðýnýz adamýn kullanacaðý sunucuda bu þifreleme desteðini saðlayan eklentinin kurulu olmasý gerekiyor. Yaygýn olanlarda pahallý. Bunun yerine Microsoft platformunu seçerek ücretsiz DLL'leri oluþturup kullanabilirsiniz. Ýþin komik yani bir tanesini söyleyyim. PHP'de içerik þifreleyen ioncube diye bir yazýlým var. Sunucuya desteðinide ioncube.dll isimli bir DLL dosyasý ile saðlýyorsunuz Buradanda yazýlýmlarýnýzý çalýnmaya karþý para ödemeden rahat rahat daðýtýmýný saðlamýþ oluyorsunuz.