E-Ticaret sitesi iddalı bir projedir. Helede bunu script haline getirip dağıtacaksan herşey daha da zorlaşır. Modülür yapıda, Nesnel kodlanması gerekiyor. Seni bu konuda sınırlamıyorum. Hangisi kolay geliyorsa onu kullan. PHP seçeceksen PHP 5 ile kodlamalısın. Bu durumda da nesnele geçeceksen C#'ı tavsiye ederim.

Eğer gerçekten bu işe vakit+nakit+ekip yatıracaksan. Þimdiye kadar gördüğüm en sağlam e-ticaret yazılımları ASP.NET(C#) ve MsSQL Server üzerindedir. Open Source tarafında PHP 5 ve MySQL Server üzerindedir. Fakat MySQL'de maximum optimize ve profesyonel sql kodlaması ile 100GB'a kadar kaldırıldığı söyleniyor. Ben şimdiye kadar 45GB'dan daha buyuk bir MySQL veri tabanı görmedim. E-ticarette de yoğun veri tabanı kullanıldığından ve veri tabanı parasal işlemleri tutuğundan çok kritik önem taşıyor bu yüzden baştan seçimini doğru yapman gerekiyor.

MsSQL Server ile TB(Terabyte) boyutunda veri tabanları bile yönetilebilmektedir. ASP.NET ilede uygulamanı daha kısa sürede ve daha kolay geliştirebilirsin. Seni zorlarsa söylediklerim arasında bir tek C#.NET zorlar. Onuda aştınmı zaten web tabanlı hemen hemen herşeyi yapabilirsin. İstersen windows uygulamarıda geliştirebilirsin tabi.

Modüler yapı demiştim, Modüler yapı nedir?

Siz bir yazılım yazarsınız bir dosya yaparsınız eklentiler diye. Diyelim hesap makinesi yaptınız. Toplama,Çıkartma,Çarpma,Bölme yapıyor. Adam yarın öbür gün dediki ben mod almakta istiyorum. İşte o zaman nesnel ve moduler yapıda tasarlamamışsanız. Oturup programı baştan yazıp derleyip yeni sürüm vermeniz gerekecek. Yada adama kaynak kodları vereceksiniz, kendi programcıları isteklerini yapacaklar. Adamda size kaynak kodlarını verdiğinizden artık para ödemeyecek Bunun yerine diyebilirsiniz ki Benim şöyle,şöyle interface'lerim var. Böyle yapım var. Buna göre bir function yazın ve mod.dll isminde eklentiler klasörüne atın programı yeniden çalıştırın. Mod modülü programa eklenmiş olacak. Size yazın dersede tek class yazıp bir sürü para kazanabilirsiniz. Neyse bu konular teknik terimler içerdiğinden pek girmeyeyim.Sonuçta anladınız sanırım size tavsiye ettiğim standartların ne kadar işinizi kolaylaştıracağını.

Bunun yanında Open Source çephesinde elinizde DLL'ler yok. Yani kaynak kodlarınızı göstermeden yazılım dağıtmak zor ve külfetli. İlla gidip bir kaynak kod şifreleyen firma ile anlaşıp para ödemeniz gerekiyor. Hadi onuda yaptınız satacağınız adamın kullanacağı sunucuda bu şifreleme desteğini sağlayan eklentinin kurulu olması gerekiyor. Yaygın olanlarda pahallı. Bunun yerine Microsoft platformunu seçerek ücretsiz DLL'leri oluşturup kullanabilirsiniz. İşin komik yani bir tanesini söyleyyim. PHP'de içerik şifreleyen ioncube diye bir yazılım var. Sunucuya desteğinide ioncube.dll isimli bir DLL dosyası ile sağlıyorsunuz Buradanda yazılımlarınızı çalınmaya karşı para ödemeden rahat rahat dağıtımını sağlamış oluyorsunuz.