Bir web sitesi için siteyi yenilemek, kullandığınız script’in bir üst sürümünü yüklemek gerekli olabilir. Bu gibi durumlarda sitedeki bütün ziyaretçilere sitemize girmeyiniz diyemeyeceğimiz için siteyi Bakım moduna almak ve sitedeki herkese tek bir sayfa göstermek en iyi yoldur.
Sistemimizi yenilerken .htaccess dosyasını kullanarak ziyaretçilerimizi bakım sayfamıza yönlendirmek için yapmamız gerekenler; öncelikle sitenizdeki .htaccess dosyası varsa bir yedeğini alın. Aksi takdirde sisteminizde geri dönemeyeceğiniz bir soruna neden olabilirsiniz.
Htaccess Dosyasını Oluşturalım ve Kodları Ekleyelim


Dosya yedeğini aldığınızı varsayarak yapacağımız işlemin gerisini anlatmaya başlıyorum. Eğer .htaccess dosyanız yoksa .htaccess adında bir dosya oluşturun ve aşağıdaki kodları yazın.
Kod:
Options +FollowSymlinks RewriteEngine on RewriteCond %{REQUEST_URI} !/bakimmodu.html$ RewriteRule $ /bakimmodu.html [R=302,L]
Oluşturduğunuz bu dosyayı https://www.siteniz.com/ un kök (root) dizinine kopyalayın. Tabi bunu yaptıktan sonra bakimmodu.html adında bir sayfa oluşturun ve oraya istediğiniz bir uyarı mesajını yazın. Böylece sitemize girmeye çalışanlar doğrudan bakimmodu.html‘i görecekler.
Eğer Bizim Siteye Ulaşmamız Gerekiyorsa


Eğer yenileme sitemizin üzerinden olacaksa yani sitemize girmemiz gerekiyorsa, yine .htaccess dosyasından bunu ayarlayabiliriz. Google‘dan My Ip Address diye aratarak IP adresimizi öğrenelim. Demin oluşturduğumuz .htaccess dosyasını açalım ve kodu aşağıdakine benzer duruma getirelim.
Kod:
Options +FollowSymlinks RewriteEngine on RewriteCond %{REQUEST_URI} !/bakimmodu.html$ RewriteCond %{REMOTE_HOST} !^888\.888\.888\.888 RewriteRule $ /bakimmodu.html [R=302,L]
Dikkat! 888\.888\.888\.888 yazan yere kendi IP numaranızı burada olduğu gibi \. kullanarak yazınız.
Böylece ziyaretçiler bakım modunu görürken, siz siteye ulaşarak gerekli yenilemeleri yapabilirsiniz. Tabiki yenileme bittikten sonra .htaccess dosyanızı eski haline getirmeyi unutmayın. (Eskiden .htaccess dosyanız yoksa, .htaccess içindeki bütün kodları silip, dosyayı kaydedin.
Not: .Htaccess sadece Apache WebServer’larda çalışır. Eğer web server’ınızın ne olduğunu bilmiyorsanız, Hosting aldığınız şirkete bunu danışın. Buradaki kodlar .htaccess’in mod_rewrite modülü açıkken (enable) çalışır.