Bir önceki dersimizde Php yazım kurallarını göstermiştim şimdi ise sizlere Php yorum satırlarından bahsedeceğim ama öncelikle yorum satırları ne işe yarar onu anlatayım.


Yorum satırları genelde çok büyük yazılımlarda işe yararlar ve kullanılırlar. Yorum satırlarını tarayıcılar göremez daha doğrusu ziyaretçilere göstermez, sadece kodları notepad++, dreamweaver veya başka bir programla Php dosyasını açanlar görebilirler. Ziyaretçiler ancak sayfa kaynağını göster dediği zaman görebilirler.


Yorum satırları ne işe yarar?
Yorum satırları büyük bir proje için script yazılacak ise kodlamaların ne anlama geldiini görüntülemek ve hatırlamak için kullanılır. Örneğin bir haber portalı yazdınız diyelim ve kod değiştirme gereği duydunuz, eğer yorum satırı eklediyseniz neyin ne olduğunu belirttiyseniz değiştirme süreniz daha kısa sürede olacaktır ya da bir kaç kişiyle proje geliştiriyorsanız diğer arkadaşlarınızın sizin ne yaptığınızı anlamakta yardımcı olacaktır.


Yorum satırlarına bir örnek verir misiniz?
Yorum satırlarına örnek olarak ise aşağıdaki kodlamayı verelim basit olarak ekrana Merhaba Dünya yazdıracağım ve bir de yorum satırı ekliyeceğim.


PHP- Kodu:

<?phpecho "Merhaba Dünya"; // bu bir yorum satırıdır ziyaretçiye görünmez.?>


Not: Tarayıcıda sadece Merhaba Dünya yazacaktır.


Yukarıda // işareti yazarak yanına bir yorum ekledim o ziyaretçiye tarayıcı tarafından gösterilmez. Bir başka yazılış biçimi ise aşağıdaki gibidir.


PHP- Kodu:

<?phpecho "Merhaba Dünya"; /* bu bir yorum satırıdır ziyaretçiye görünmez. */?>


Not: Tarayıcıda sadece Merhaba Dünya yazacaktır.


Yukarıda ise yorum satırı /* ile başladı ve */ ile bitti.


Yorum satırları bu şekilde kullanılır. Eğer aklınıza takılan herhangi bir soru var ise konu altından belirtirseniz sevinirim. Bir sonraki dersimiz de bu yazıda kullanmış olduğumuz echo komutu ile ekrana yazdırma işlemini anlatacağım.