GNU Octave, öncelikli amacı sayısal hesaplamalar yapmak olan, üst seviye bir programlama dilidir. Matlab programına oldukça benzer, kullanışlı bir komut satırı sunan programla doğrusal ve doğrusal olmayan problemlerle birlikte diğer sayısal işlemlerin çözümünü gerekleştirmek de mümkündür.Octave programının eklentileri sayesinde doğrusal olmayan eşitsizliklerin kökleri, polinomlar, diferansiyel denklemler ve diferansiyel-cebirsel eşitlik problemlerini de çözme imkanınız bulunmaktadır.

Program, kullanıcının C++, C, Fortran ve diğer diller ile yazılabilecek ek programlar sayesinde tanımladığı fonksiyonlar kullanılarak daha da geliştirilme imkanına sahiptir.

GNU General Public License (GPL) lisansıyla dağıtılan program tamamen ücretsiz olarak kişisel veya okullarda eğitim amaçlı kullanılabilir ve Özgür Yazılım Vakfi (Free Software Foundation) belgelerinde belirtilen koşullarda geliştirip dağıtılabilmektedir.

Program John W. Eaton ve diğer katkı sağlayanlar tarafından yazılmıştır.

Özgür bir yazılım olan Octave programı, özellikle geliştirilmesi ve dağıtılması desteklenmekte ve tavsiye edilmektedir. Eğer programlama merakınız ve bilginiz varsa katkıda bulunmanızı öneriyoruz.

Ubuntu Yazılım merkezinden görsel olarak yükleyebileceğiniz gibi aşağıdaki komutla paket deposundan kurabileceğiniz program ve dokümanları pek çoğumuzun ilgi alanına girmese de eminim ki notlarınızın arasında durmasında fayda var. Hiç olmazsa böyle bir program arayan bir arkadaşınıza tavsiye edebilirsiniz.scription">Kod:
   sudo apt-get install octave octave-doc
Yukarıdaki komutu sadece


description">Kod:
   sudo apt-get install octave
şeklinde yazıp Enter tuşuna basmadan iki defa TAB tuşuna basarsanız program haricinde yükleyebileceğiniz ilave eklentilerin liste ve isimlerini görmeniz de mümkün.

Diğer Linux dağıtımı ve farklı işletim sistemleri için indirme adresi: https://www.gnu.org/software/octave/download.html

Alıntı: https://ubuntum.blogspot.com.tr/2014...ck-kaynak.html