Wickr Kullanmayı Denediniz mi?

Teknoloji hızla ilerlerken, kişisel bilgilerin ve özel hayatın ne kadar özel olmaktan çıktığını da sanırım farketmeyenimiz yoktur. Bu konuda az çok bilgisi olanlardan başlayarak çok profesyomel şekilde bilişim teknolojilerindeki gelişmeleri takip edenlere hemen herkesin ortak görüşü, "ağ ortamında bilgilerin çeşitli zaafiyetler kullanılarak ele geçirilmesi mümkündür."

Genel anlamda teknoloji kullanımı bilgisayar ve cep telefonunu cihazları üzerine yoğunlaşmış durumda. Bu cihazlarla web üzerinde gezinti esnasında tüm ziyaret ettiğiniz web sunucuları, arama yaptığınız arama motorları ve bilmediğimiz daha bir çok etkin nokta bu gezintilerimizi dair bilgileri "bize daha iyi hizmet verebilmek adına" depoluyorlar. Bu tür durumlar için VPN ve Tor gibi yazılımlar geliştirilmiş ve %100 başarı garantisi olmasa da halen yaygın bir şekilde kullanıldıkları da bilinmektedir.

E-posta iletişimine gelindiğinde ise güvenlik ve bütünlük amacıyla asimetrik şifreleme algoritmaları geliştirilmiş olmasına rağmen kullanımı çeşitli sebeplerle beklendiği kadar yaygınlaşmamıştır.

Akıllı telefon teknolojisi ile günlük hayatımıza giren Tango, Facebook, Viber ve ChatOn gibi uygulmaların da tam olarak kişisellik sağladıklarını söylemek pek mümkün görünmüyor.

İşte bu konuları araştırdığım esnada mesajlaşma, dosya ve resim paylaşımını tam anlamıyla şifreli yaptığını iddia eden Wickr programını farkettim. Sistemi tanıtan ve anlatan dokümanları inceledim. Bence şans vermeye değer bir program. Üstelik akıllı telefonlar ile birlikte Ubuntu İşletim Sistemi için .deb (32/64 bit) paketleri de mevcut. Programı hem telefonunuzda hem de bilgisayarınızda kullanmanız mümkün.

Mesajınız gönderilmeden yerelde şifrelenip alıcıya özel olarak şifreli olarak sunucuya yükleniyor ve sizin belirlediğiniz süre sonunda siliniyor. Güzel bir mantık. Detaylı inceleme yapmaya devem edeceğim ve yeni gelişmeleri paylamaya çalışacağım.

Programı Android için Playstore'dan, iOS için Apple Store'dan, Windows, OS X, Linux için bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

İbrahim KORUCUOĞLU

ubuntum.blogspot.com.tr