Facebook, Twitter, Google + ve YouTube'a Erişim Her An Engellenebilir!

MİT TIR’larının Adana’da durdurulmasına ilişkin tutanakların dün internette yayılmasının ardından aralarında Twitter, Facebook, Google +, YouTube’un da bulunduğu çok sayıda siteye erişim engellemesi kararı alındı. Bunun yanı sıra tüm basın kuruluşlarına da yayın yasağı getirildi.Hürriyet’in haberine göre tutanakları yayınlayan tüm internet sitelerine erişimin engellenmesi için mahkeme kararı alındı. Karar, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine de erişimin engellenmesini içeriyor. Ancak Twitter’ın tutanakları yayınlayan hesabı karartmasının ardından söz konusu engelleme kararının Twitter için uygulanmayacağı belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre, şu an itibariyle engelleme kararı alınan diğer sitelerde ise içeriğin kaldırılıp kaldırılmadığına bakılıyor. Söz konusu içerik kaldırılmışsa engelleme kararı uygulanmayacak, ancak kaldırılmamışsa engelleme kararı yürürlüğe girecek. Bilgi veren bir yetkili, “Tutanakların yer aldığı birçok site için mahkeme kararı var. Şu anda süreç yürüyor” dedi.

RTÜK de bildirdi

RTÜK; Adana 5. Sulh Ceza Hakimliğinin, Hatay’ın Kırıkhan ilçesi ve Adana’da MİT’e ait araçların durdurulması ve aranması olayıyla ilgili yazılı görsel ve internet medyasında her türlü yayının yapılmasının yasaklanmasına karar verdiğini bildirdi.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği, 14 Ocak 2015 tarih ve 2015/197 D. İşNo’lu kararı ile 1 Ocak 2014 tarihinde Hatay ile Kırıkhan ilçesi ve 19 Ocak 2014 günü Adana’da Milli İstihbarat Teşkilatı'na ait araçların durdurulması ve aranması olayıyla ilgili açılan kamu davasının soruşturmasına devam edildiği gerekçesiyleyürütülen soruşturma ile ilgili yazılı, görsel ve internet medyasında her türlüyayının yapılmasının yasaklanmasına karar vermiştir.”

Alınan kararın ardından Facebook, Twitter, YouTube ve Google+ gibi sosyal medya siteleri, yasaklı içerikleri kaldırırken, bu içerikleri paylaşan kullanıcıların hesaplarına da erişimi engellediler.

btnet.com.tr