Yapılandırılmış veriler, Google'ın sitenizdeki içeriği anlamasına yardımcı olur. Bunlar da arama sonuçlarındaki zengin snippet'leri görüntülemek üzere kullanılabilir.


Veri İşaretleyici
Siteniz etkinlik girişleri veya yorum oylamaları gibi yapısal veriler içeriyor mu?
Google'ın artık sitenizdeki verileri anlamasına yardımcı olmak üzere web yöneticisi işaretleme yerine kullanılabilecek yeni bir alternatif var. Veri İşaretleyici ile farenizi kullanarak her bir veri alanını kolayca "etiketleyebilirsini z".
Sonra Google, arama sonuçlarında verilerinizi daha etkileyici şekilde ve yeni yöntemlerle sunabilir.


HTML Geliştirmeleri
Bu bölümde sitenizde bulunan meta, başlık problemlerini inceleyebilirsiniz.


Site bağlantıları
Site bağlantıları, sitenizin arama sonuçlarının altında görüntülenebilen, otomatik olarak oluşturulmuş bağlantılardır. Daha fazla bilgi edinin. Bir sayfanın site bağlantısı olarak görünmesini istemiyorsanız, bunun sıralamasını düşürebilirsiniz. Yalnızca site sahipleri ve tüm izinlere sahip kullanıcılar site bağlantılarının sıralamasını düşürebilirler.


Arama Sorguları
Web sitenize gelen ziyaretçi veya müşterilerin hangi arama sorguları sonucu geldiklerini görebileceğiniz bir istatistik yer alır. Sorguların adedi, web sitenizin sorgular sonucu gösterimi ve sorgulanan anahtar kelimelerle kaç kere tıklandığını öğrenebilir, günlük, haftalık veya belirli bir zaman aralığında istatistik dökümü yapabilirsiniz.


Sitenize Bağlantılar
Herhangi bir siteye götüren bağlantı örneklemelerini bulmak için link: operatörünü kullanarak bir Google araması gerçekleştirebilirsi niz. Örneğin, [link:www.google.com], Google ana sayfasını işaret eden bağlantılara sahip web sayfalarından bazılarını listeler. "link:" ile web sayfası URL’si arasında boşluk olmaması gerektiğine dikkat edin.


Dahili Bağlantılar
Dahili Bağlantılar sayfası, başka dahili sayfalardan gelen bağlantıları içeren sitenizdeki sayfaların örneğini listeler.


Manuel İşlemler
Siteniz arama sonuçlarında görünmüyorsa veya önceki gibi bir performans göstermiyorsa, Manuel İşlem sayfasını kontrol etmenizi ve sorunu çözmek için gereken adımları atmanızı öneririz. Sitenizin Web Yöneticisi Yönergeleri'ne uygunluğundan emin olduktan sonra, doğrudan Manuel İşlemler sayfasından bir inceleme isteğinde bulunabilirsiniz. Web, sürekli olarak değişen bir ekosistemdir ve sitenizin Google Arama'daki performansının zaman içinde dalgalanacağı neredeyse kesindir. Bu nedenle, tekrar değerlendirme isteğiniz başarılı olsa bile, siteniz eskiye göre daha düşük (veya daha yüksek) bir sıralama elde edebilir.


Dizin Durumu
Dizin Durumu sayfası (Google Dizini > Dizin Durumu), Google'ın seçilen site için son bir yıl içinde dizine ekleyebildiği URL'ler hakkında istatistikler sağlar. Google'ın web'i nasıl taradığı ve dizine eklediği konusunda daha fazla bilgi edinin.


İçerik Anahtar Kelimeleri
İçerik Anahtar Kelimeleri sayfası, sitenizi tararken Google'ın bulduğu en önemli anahtar kelimeleri ve onların farklı biçimlerini listeler. Bu kelimeler, Arama Sorguları raporu ve sitenizin hedeflenen anahtar kelimeleriniz için gerçek arama sonuçlarındaki girişi ile birlikte incelendiğinde, Google'ın sitenizin içeriğini nasıl yorumladığıyla ilgili bir görüş sağlar.


URL’leri kaldır
Arama motorlarının sitenizi nasıl tarayacağını belirtmek için robots.txt dosyasını kullanın veya URL'lerin Google'ın arama sonuçlarından kaldırılması için istekte bulunun. Yalnızca site sahipleri ve tüm izinlere sahip kullanıcılar kaldırma isteğinde bulunabilirler.


Tarama Hataları
Tarama Hataları sitenizde Google'ın başarılı olarak tarayamadığı veya HTTP hata kodu döndüren URL'ler hakkında ayrıntılar verir.


1. Web Yöneticisi Araçları ana sayfasında istediğiniz siteyi tıklayın.
2. Tarama'yı ve daha sonra, Tarama Hataları'nı tıklayın.


Tarama İstatistikleri
Tarama istatistikleri sayfası son 90 gün içinde Googlebot'un sitenizde hangi etkinlikleri gerçekleştirdiği hakkında bilgi sağlar. İndirdiğimiz tüm içerik türleri (örneğin CSS, JavaScript, Flash dosyaları, PDF dosyaları ve resimler) bu istatistiklere dahil edilir. AdSense getirilerinin yanı sıra Google Haberler, Google Görseller, Google Akademik vb. gibi bazı Google ürünlerinin getirilerini de içerir.


Google gibi Getir
Google gibi Getir aracı, bir sayfayı tıpkı Google'ın gördüğü şekilde görmenize olanak tanır. Bu araç, özellikle bir sayfanın arama sonuçlarındaki kötü performans sorununu gidermek için faydalıdır. Örneğin, içerik görüntülemek için zengin medya dosyalarını kullanıyorsanız, Google'ın sayfayı verimli biçimde tarayamaması halinde araç tarafından döndürülen sayfada bu içerik yer almayabilir. Bir sayfayı, Google'ın normal web tarayıcısının gördüğü şekilde (veya mobil içerik yayınlıyorsanız mobil tarayıcılarımızın yaptığı) gibi getirmeyi seçebilirsiniz.


Engellenen URL'ler
Engellenen URL'ler sayfasında, robots.txt dosyanızdaki kısıtlamalar nedeniyle Google'ın tarayamadığı URL'ler listelenir.


Site Haritaları
Site Haritaları, sitenizde başka türlü bulamayacağımız sayfaları Google'a bildirmenin bir yoludur. En basit ifade ile, bir XML Site Haritası (genellikle Site Haritası olarak adlandırılır, ilk harfleri büyük S ve H olur), web sitenizdeki sayfaların bir listesidir. Site Haritası oluşturup göndererek, Google'ın normal tarama işlemiyle keşfedemeyeceği URL'ler de dahil olmak üzere sitenizdeki tüm sayfalardan haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.


URL Parametreleri
Google’ın amacı sitenizi mümkün olan en etkili şekilde taramaktır. Birebir aynı içeriği barındıran sayfaları taramak ve dizinlerini oluşturmak kaynaklarımızın verimsiz bir şekilde kullanılması demektir. Bu durum, sitenizde tarayabileceğimiz sayfa sayısını sınırlayabilir, dizinimizde yinelenen içeriklerin olması da sayfalarınızın arama sonuçlarımızdaki performansını düşürebilir. Yinelenen içerikler çoğu zaman, sitelerin aynı içerikleri farklı URL'ler üzerinden sunması durumunda oluşur. Örneğin, oturum kimlikleri veya aşağıdakiler gibi başka parametreler kullanarak:
https://www.example.com/urunler/bayan...eler/yesil.htm
https://www.example.com/products/baya...er&color=yesil
https://example.com/alisveris/dizin.p...=123&affid=431
Bu durumda, tüm bu URL'ler aynı içeriğe işaret ederler: Yeşil elbiseler koleksiyonu.


Google, URL parametrelerinin neden olduğu değişkenler gibi yinelenen bir içerik algıladığında, yinelenen URL'leri bir küme halinde gruplandırırız ve kümeyi arama sonuçlarında temsil edecek "en iyi" URL olduğunu düşündüğümüz URL'yi seçeriz. Ardından kümedeki URL'lerin özelliklerini (bağlantı popülerliği gibi) temsili URL ile birleştiririz. Yinelenen öğelerin özelliklerini tek bir temsili URL olarak birleştirmek çoğu zaman kullanıcılara daha doğru arama sonuçları sağlar.


Güvenlik Sorunları
Şu an için sitenizin içeriğiyle ilgili herhangi bir güvenlik sorunu tespit etmedik. Güvenlik sorunlarıyla ve bu tür sorunların sitenizi nasıl etkileyebileceğiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz saldırıya uğramış sitelere yönelik kaynaklarımızı gözden geçirin.
Bununla birlikte, sitenize gittiğinizde tarayıcınızda kötü amaçlı yazılım uyarısı görürseniz siteniz, kötü amaçlı yazılım içeren başka bir alan adındaki koda veya içeriğe başvuruda bulunuyor olabilir. Siteler arası kötü amaçlı yazılımla ilgili bilgi edinin ve bu sorunu nasıl ele alacağınızı öğrenin.