Google Webmaster Tools - Araçları Tanıyalım


Google bir web sitesi yöneticisi için gerekli olan verileri sağladığı web sitesi yönetim merkezi oluşturmuştur. Bu yönetim merkezinde siteniz için gerekli olan bazı araçlar yer almaktadır. Aşağıda kısa açıklamaları ile birlikte webmaster araçlarını tanıyalım.


Site Kontrol Paneli
Webmaster araçlarına eklemiş ve doğrulamış olduğunuz web sitelerinin tarama hatalarını, arama sorgularını ve site haritalarının kısa istatistiklerinin yer aldığı karşılama ekranıdır. Siteniz ile ilgili durum raporu veya özel olarak siteniz adına oluşturulmuş mesajları yine bu ekranda görüntüleyebilirsini z.


Site Mesajları
Site kontrol panelinde kısaca görüntülenebilen yeni veya özel mesajların bir listesine bu başlık altından ulaşabilir, web sitenizle ilgili uyarı ve öneri mesajlarını takip edebilirsiniz.


Arama Görünümü
Arama görünümü son zamanlarda ziyaretçisinin ilgisini çekebilmek için oluşturulan tarih, oylama, video veya resimlerin küçük önizlemelerini arama sonuçlarında gösterebilmemiz için oluşturulmuş dokümanları içerir.


Örnek olarak arama sonuçlarında sitemizin içeriğini şu şekillerde gösterebiliriz.


a- Başlık
Her Web sayfası için HTML başlık etiketine bilgilendirici ve alakalı açıklamalar yazın.


b- Snippet
Sayfanın meta açıklama etiketinde sayfa içeriğinin doğru ve kısa bir açıklamasını sağlayın. Sayfa gövdesi için bilgilendirici ve alakalı bir içerik yazın.


c- Site bağlantıları
Site bağlantıları, web sitesine ve kullanıcı sorgusuna bağlı olarak algoritma ile oluşturulur. Site bağlantılarını "etkinleştiremezsini z".


d- Bir site içinde arama
Arama kutusu, web sitesine ve kullanıcı sorgusuna bağlı olarak algoritma ile tetiklenir. Kullanıcının aramayı hassaslaştırmasına yardımcı olabileceğini düşündüğümüz zaman arama kutusunu görüntüleriz.


e- URL
Web sayfalarınızı mantıksal bir yapı içinde düzenleyin. Daha fazla bilgi edinin.
Ayrıca sayfa işaretlerini kullanmayı da düşünebilirsiniz.


f- Etkinlik - Zengin Snippet
İçeriğinizi anlamamıza yardımcı olabilmesi için Web sayfalarınızın alakalı bölümlerini işaretleyin. Daha fazla bilgi edinin.


g- Sayfa işaretleri
Web sayfalarınızın gövdesindeki içeriği işaretleyin. Daha fazla bilgi edinin.


h- Ürün - Zengin Snippet
İçeriğinizi anlamamıza yardımcı olabilmesi için Web sayfalarınızın alakalı bölümlerini işaretleyin. Daha fazla bilgi edinin.