Merhaba arkadaşlar bu yazı da dosya paylaşımının nasıl bir güvenlik riski oluşturduğuna değineceğim.
Dosya paylaşma, başkalarının yerel ağlardan veya internetten mevcut verileri indirmek için yapılan oluşturma ve paylaşma sürecidir. Dosya paylaşımı bir ağda bulunan önemli bir avantajıdır. Yani bilgi aktarımının sağlanabilmesi için ağın olmazsa olmazlarındandır. Ağ üzerindeki dosyaların ve ya farklı tip bilgisayar sistemindeki elektronik programların aktarılması buna örnektir.


Yangın paylaşım teknolojisi iki tür olarak kategorize edilebilir:


Peer to Peer (P2P) : İki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmak için kullanılan bir ağ protokolüdür.
Dosya Hosting hizmetleri: Bu da dosyaların belli bir hosta yüklenip oradan kullanıcıların erişimine imkan veren sistemdir.


Güvenlik Riski:


Burada risk nerededir ? Ne diyorsun kardeş dosya paylaşımı kötü bir şey mi? İşte size bu noktada dosya paylaşımının ne kadar güzel olduğu yanında güvenlik risklerinden bahsedeceğim.


Malware:


Dosya paylaşım uygulamasını kullandığınızda eğer profesyonel bir şekilde malware (zararlı yazılım) ile ilgilenmiyorsanız, aldığınız dosyanın içeriğinden emin olamazsınız ve malware bulaşma riski oldukça yüksektir. Çoğunlukla saldırgan tarafından kullanılan bu uygulamalar veya hizmetler, kötü amaçlı yazılım yaymak ve çok sayıda insanı bu durumdan etkilemek için kullanılır. Normalde bir saldırgan Peer to Peer yoluyla truva atı veya virüs yaymayı amaçlar.


Adware:


Bu sizin internet bağlantınıza bulaşabilen bir spyware türüdür. Ve siz internete bağlandığınızda bu yazılım, popup gibi farklı türde reklamlar gönderir. Daha da fazlası ilginizi çekebilecek iş ilanı ya da güzel kızlar gibi şeylerle sizin reklama tıklamanızı sağlar ve zaralı kodun sisteminize inmesini sağlayarak sisteminizi bozar.


Korunma:


Peki korunma için neler yapacağız ? Bu risklerden bilgisayarınızı korumanın en iyi yolu dosya paylaşımından kaçınmaktır ancak günümüzde bu ne kadar mümkün olur nereye kadar dayanılır tartışılır. Bu durumda dosya paylaşım teknolojisini kullanmak istiyorsanız bazı kurallara uymanız gerekecek.
Malware yoluyla etkilendiğinizde bilgisayarınız genelde gözle görülebilir bir şekilde yavaşlar.Ve truva atı dediğimiz malwareler sisteminizde büyük zararlara yol açarlar. Sorun şu ki; bu tehtitlere karşı nasıl güvende oluruz ve nasıl baş ederiz ?
Çözümü basit ve kullanımı kolay bazı basit adımları takip ederek sisteminizi güvenli hale getirebilirsiniz.


İzlemeniz gereken bazı temel ipuçları:


Sadece güvenilir ve bilindik sitelerden dosya indiriniz.
Bilgisayarınızı sıklıkla tarayınız.
Istenmeyen e-postalara tıklamayın.
Antivirüs yazılımı edinin.
Toolbar indirmeyin.
Popupslara tıklamayın.
Tanımadığınız kişilerle P2P hizmeti kullanmayın.


Kaynak: Dosya Paylaşımı bir Güvenlik Riski - BugSecurity