Merhaba arkadaşlar;

Yeni bir site açtık ve bundan sonra izlenecek yol haritasını siz değerli okurlarımızla paylaşıyorum.

Domain Seçimi


Sitemizde kullanacağımız domainde anahtar kelimemizin geçmesi yüksek derecede önem taşımaktadır. Ki bu SEO konusunda rakiplerinizi geride bırakacak bir madde olacaktır. Ayrıca domain uzantısının bilinen bir uzantı olması da önemlidir. İlk olarak .com önem taşırken arkasından net gelmektedir .


Ayrıca .tr uzantılı domainler Google gözünde ayrı bir önem taşımaktadır .


Hosting


Hosting seçimi de bir hayli önemlidir . Hosting seçiminde dikkat etmemiz gereken maddeler ise şunlardır ;
Rakiplerimizin kullandığı sunucuda barınmak sitemize artı değer katacaktır .
Kullandığımız sunucunun hızı bir hayli önemlidir. Ki Google’nin en çok önem verdiği hususlardan birisidir hız.
Sunucumuzun uptime oranı ( Sunucumuzun açık kaldığı sürenin oranlı ifadesi) yüksek olmalıdır. Ki sitemiz kapalı kaldığı süre boyunca gerek ziyaretçi gerek de sıra kaybı yaşayacaktır .
Domain ve Hosting seçimimizi yaptık . Peki bundan sonrası ne olacak , bunları da madde madde sıralıyalım ;
Sitemize kod hatalarının minimum düzeyde olduğu bir yazılım kurmalıyız. Ki bu yazılımın güvenlik düzeyi ve eklenti çeşitliliği de yüksek olmalıdır. Böylece işlevsel bir site elde etmiş oluruz.
Sitemizin özgün bir görünüm kazanması önemlidir . Ki Google’nin en önem verdiği husulardan biri budur. ( Bu yazımızda detaylı olarak anlatmıştık . ) Kullandığımız temayı ne kadar çok özgünleştirebilirsek o kadar iyi yani .
Bunun sonrasında sitemizi yararlı içeriklerle doldurmalıyız. Böylece index alabiliriz ve ziyaretçi sayımız artar. Kullanıcı memnuniyeti artacağı için Google nezninde de değerimiz artar.
SEO eklentimizi kurmalı ve meta ayarlarını yapmalıyız .


Sitemizi basitten oluşturduk . Şimdi geldi SEO kısmına ;
En başta yazılarımızı sosyal medyada paylaşarak link ağımızın temelini oluşturabiliriz. Alt sayfalarımız güçlenir ve sıralamalarda daha yukarıda çıkabiliriz . Ayrıca ziyaretçi sayımızda da kayda değer bir artış gözlenecektir.
Sosyal medya çalışmalarımızı hafiften devam ettirirken Google’nin değer verdiği ; alexa değeri düşük olan sitelerden backlink almaya başlayabiliriz. Bu backlinkleri çok fazla aldığımızda sitemiz SandBox a veya başka bir filtreye takılabilir ve yarardan çok zarar sağlar bize .
Link ağımızın temeli atıldı sanırım . Bundan sonra tanıtım yazıları almaya başlayabiliriz. Doğal görünümde aldığımız tanıtım yazıları tavsiye niteliği görecektir ve sıralamada kayda değer gelişmelere sebep olacaktır .
Bunun yanında link değişimleri de yapabiliriz.
Paylaş