Yeni bir masaüstü yada laptop bilgisayar aldınız ama hangi özelliklere sahip olduğunu bilmiyorsunuz? İşte bu yazı tam size göre;

Tek bir tuşla bilgisayarınızın tüm özelliklerini öğrenmeniz mümkün.

Bilgisayarınızın özelliklerini bilmek, hangi programı çalıştırıp çalıştırmayacağını öğrenmek için ve eğer bilgisayarınız yavaşsa bu sorunun hangi parçadan kaynaklandığını öğrenmek için önemlidir. Bilgisayarınızın özelliklerinin neler olduğunu öğrenmek için iki farklı seçeneğiniz var. Bunlardan birisi özellikle Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlar için çok kolay. Ancak kısıtlandırılmış bir kullanımınız varsa, örneğin bir şirket bilgisayar, bilgisayarınızın özelliklerini internet üzerinden de öğrenebilirsiniz.

Üçüncü bir yol da mevcut. Bu yöntem bilgisayarınızın modelinden eminseniz üreticinin sayfasına bakmak. Ancak çoğu bilgisayar üreticisi aynı model ismine sahip bilgisayarları farklı ülkelerde farklı teknik özelliklerle satabiliyor. Örnek vermek gerekirse Lenovo Z510 modelinin 2 farklı işlemciye sahip 2 farklı modeli var. Her bir işlemci modeli de kendi altında RAM, hard disk ve ekran kartı gibi konularda farklılık gösterebiliyor. O yüzden model ismini bilmek bazı durumlarda işe yaramayabiliyor.

1. Denetim Masasından Bilgisayar Özelliklerini Öğrenmek

Anlatacağımız ilk yöntem Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak Özellikler’e tıklamak veya Denetim Masası içerisinde yer alan Sistem ve Güvenlik > Sistem sekmesinden ulaşabileceğiniz özellik bölümü.

Bu iki farklı yöntem de sizi aynı pencereye ulaştıracaktır. Bilgisayarınız ile ilgili temel işlemci, RAM ve işletim sistemi bilgilerini buradan görüntülebilirsiniz. Ancak bu ekranda ekran kartı, ekran çözünürlüğü, depolama kapasitesi gibi bilgiler yer almamaktadır.

2. İnternet Üzerinden Bilgisayarımın Özelliklerini Nasıl Öğrenebilirim?

Her zaman internete erişim imkanınız olmayabilir. Ancak eğer internet erişimine sahip ve Java yazılımı yüklü bir bilgisayara sahipseniz, bilgisayarınız ile ilgili çok daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz. İşlemcinizin seri numarasından, işletim sisteminizde hangi Service Pack sürümünün yüklü olduğuna kadar hemen her detaya erişmeniz mümkün. Bu yöntem için Google Chrome isimli tarayıcıyı kullanmanızı öneriyoruz.

System Requirements Lab isimli internet sitesi tarafından sağlanan bu hizmete erişmek için buraya tıklamanız yeterli. Bu servis Java altyapısıyla çalıştığı için ilk girişinde tarayıcınız engelleyecektir. Bu engeli adres çubuğunun hemen sağ tarafında yer alan uyarı bölümünden kaldırabilirsiniz. Java eklentisinin çalışması için izin verdikten sonra sayfayı yenilemeniz gerekebilir.

Ardından aşağıda görebileceğiniz gibi 3 farklı kategori altında (Basit, Standart, İleri Düzey) bilgisayarınızın özellerini görüntüleyebilirsiniz. İşlemcinizin model ve hız bilgisi, dahili ve harici ekran kartlarınızın bilgileri, ekran çözünürlüğünüz, sabit diskinizdeki toplam dolu ve boş alan miktarı, optik sürücü bilgileri, BIOS sürümü gibi oldukça detaylı bilgilere bu şekilde ulaşmanız mümkün.