Linkbait, herkesin şu ya da bu şekilde duymuş olduğu ancak pek çok kişinin bu konsepti gerçekte nasıl verimli bir şekilde uygulanabileceğini bilmediği terimlerden birisidir. Buna rağmen, eğer Linkbait’in ne olduğunu ve nasıl yapılacağını doğru bir şekilde öğrenirseniz, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) üst sıralara yükselmek için oldukça verimli bir araç olduğunu göreceksinizdir.

Kara Cuma Analojisi

Linkbait
’in ne olduğunu anlamak için gelin Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli alışveriş günlerinden birisi olan Kara Cuma (Black Friday)’i ele alalım. Kara Cuma, Şükran Günü’nden hemen sonraki gün olan ve geleneksel olarak satıcıların tüm yıl boyunca aldıkları borçları geri ödemeyi tamamladıkları gündür. Ayrıca aynı gün, Noel alışveriş sezonunun başladığını da simgeler.

Günümüzde ise Kara Cuma, insanların yıl boyunca satın almayı hayal ettikleri ürünleri genellikle oldukça uygun fiyatlara satın alabildikleri bir gündür. Mağazalar müşterilerin ilgisini çekmek için popüler bir üründe inanılmaz indirimler yaparak müşterileri mağazaya çekmeyi ve onların aynı sırada başka ürünler de satın alarak mağazanın dolaylı yoldan para kazanmasını hedeflerler.

Linkbait İnsanları Web Sitenize Çeker
Her ne kadar linkbait terimini tam olarak açıklayan bir tanım mevcut olsa da, ki ona daha sonra değineceğiz, şimdilik linkbait’i mağazaların yaptığı ve pek çok kişinin ilgisini çekerek web sitenizi ziyaret etmelerini sağlayan ve muhtemelen daha sonra da sitenizi düzenli olarak ziyaret edecek olan kişiler için oluşturulmuş indirimlere benzetelim.

Etimoloji
Gelin linkbait teriminin kelime anlamına bir göz atalım. Linkbait, tahmin edeceğiniz üzere “link” ve “bait” (av) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşturulmuş bir terimdir. Tartışmaya açık, heyecan verici ya da yeni olan bir içeriği / ürünü / hizmeti ya da diğer herhangi bir materyali sitenizde yayınlayarak insanların ilgisini çekmeyi ve bu sayede sitenize düzenli olarak gelmelerine önayak olmanızı sağlar. Ayrıca yine bu yolla diğer web sitesi sahiplerinin sitenize link vermesini de sağlamış olursunuz.

Bunu yapmanızdaki temel sebep, SEO’nun temel taşlarından birisinin hiç şüphesiz aldığınız linklerin kalitesinin önemli olmasıdır. Her ne kadar güzel içerik yazarsanız yazın, eğer insanlar size link vermezlerse, bu içeriğin arama motorlarının gözünde daha az önemi olacaktır.

Linkbait Nasıl Yapılır?
En sık kullanılan linkbait yöntemlerinden birisi ileri derecede tartışmaya açık (örneğin önemli bir siyasetçinin eşini aldattığına dair elinizde somut bir kanıtın olması) ya da insanların öğrenmek istediği ancak bir türlü İnternet üzerinde bulamadıkları bir faydalı bir bilgiyi sitenizde yayımlamaktır. Buna bir tür viral marketing de denebilir. İşin özünde öyle bir içerik oluşturmalısınız ki çok sayıda kişinin ilgisini çeksin ve size gerek kendi siteleri üzerinden gerekse de farklı sosyal medya platformları üzerinden arkadaşları ile paylaşarak size link versin.

Bu makalenin orjinalinin yazarı Eric Hammer, geçtiğimiz günlerde Mısır’da yaşanan isyanlarla ilgili bir linkbait denemesinde bulunmuş ve başarılı olmuş. Eric, sitesi üzerinden Hüsnü Mübarek’in düşüşünün en önemli sebebinin Mısır’da yükselen yemek fiyatları olduğunu ve vatandaşı olduğu Birleşik Devletler’de yaşayan insanların da nasıl olsa bu tip şeyler bizim başımıza gelmez dememesi gerektiğini gerekçeleri ile açıklamış.

Bu yazının amacı insanları heyecanlandırarak sitesine link vermeye ve yazıya çok sayıda yorum bırakmaya teşvik ederek sitenin arama motoru sonuç sayfalarındaki sıralamasını yükseltmekmiş. Peki bu işe yaramış mı? İlgili makaleyi yayımladığı blogun henüz yeni bir blog olduğu ve buna rağmen aylık 2.000 sayfa gösterimine ulaştığı göz önüne alındığında pek de başarısız olduğu söylenemez.

Linkbait Yapmanın Bir Başka Yolu
Elbette insanları tartışmaya teşvik eden bir içerik yayımlamanın yanısıra, bir değeri olan bir materyali ücretsiz vermek de önemli bir linkbait yöntemi olarak gösterilebilir. Buna, insanların okumaktan ya da paylaşmaktan zevk alacağı bir e-kitap örnek gösterilebilir.

Ayrıca, örneğin yazdığınız bir blog makalesinde 100 yoruma ulaştığınızda yorum bırakanlardan birisine iPad gibi herkesin sahibi olmak istediği bir hediye vermek, yine başarılı ve günümüzde pek çok web sitesi sahibi tarafından kullanılan bir yöntem olarak gösterilebilir.

Sonuç olarak linkbait, insanların ilgisini çekecek bir içerik oluşturarak onların size link vermesini sağlamak için yapılan farklı aktiviteler bütününü ifade eden, İngilizce kökenli bir terimdir. Daha önce linkbaiting aktivitelerinde bulunduysanız, deneyimlerinizi yorumlarınızda paylaşmaktan çekinmeyin.