GNU/Linux'ta Video KaydetmekGNU/Linux üzerinde video kaydedip Youtube, Vimeo ve benzeri video sitelerine yüklemek aslında sanıldığı kadar zor değil. Bunun için gerekli olan yazılımlar hemen hemen her GNU/Linux dağıtımın deposunda var, olmayanları da dilerseniz ek depolardan dilediğiniz gibi kurabiliyorsunuz. Peki videolarımızı kaydedip video sitelerine hemen yüklemek için gereken yazılımlar neler? Gelin birlikte göz atalım:


Videolarımızı kaydedip video sitelerine yüklemek bir kaç adımdan oluşan bir iş. Gereken yazılımları bu adımlara göre ayırdık.


1) Ekran Kaydı/Uygulama Kaydı veya Oyun Kaydı Aşaması

Bu aşamada videosunu yapmak istediğimiz şeyin(masaüstü, uygulama veya oyunun) ham görüntülerini kaydederek işe başlarız. Bunlar video olabileceği gibi jpg/png veya başka resim formatlarındaki dosyalar da olabilir. Görüntü almak için kullanabileceğimiz yazılımlar şunlardır:


recordMyDesktopGNU/Linux üzerinde (maalesef) en sorunlu çalışan ekran kaydı programlarından biridir. Sadece seçenek olması açısından burada yer verdik ama alacağınız çoğu ekran görüntüsündeki testere dişi şeklindeki sabit bölgeler size hayal kırılığından başka birşey yaşatmayabilir.
gtk-recordmydesktop ve qt-recordmydesktop adlı iki arayüzü ile GNOME ve KDE kullanıcılarına sunulsa da maalesef her iki masaüstü ortamında (ve diğer masaüstü ortamlarında) aynı hatalarla çalışan bir masaüstü kayıt programı. Ubuntu tabanlı GNU/Linux dağıtımlarında (GTK tabanlı masaüstü kullananlar için)
scription">Kod:
sudo apt-get install recordmydesktop gtk-recordmydesktop
Qt tabanlı masaüstü kullananlar için
description">Kod:
sudo apt-get install recordmydesktop qt-recordmydesktop
komutları ile kurulabilir.

recordMyDesktop’ın sitesine Sitesine şuradan ulaşabilirsiniz:

https://recordmydesktop.sourceforge.net/about.php

KazamMasaüstü kayıtlarınızı, ders videolarınızı, Linux dağıtım incelemelerinizi güvenle yapabileceğiniz bir kayıt programıdır. Oyun kayıtlarını da yapabilirsiniz ama güçsüz bir bilgisayara sahipseniz yüksek FPS oranlarında ses-video eşzamanlamasının kaçmasına sebep olabiliyor.
Kazam’ı Ubuntu türevi GNU/Linux dağıtımlarında

Kod:
sudo apt-get install kazam
komutu ile kurabilirsiniz.


Kazam’ın geniş bir incelemesine şuradan ulaşabilirsiniz:
https://acikgunluk.net/wp/2014/12/23...ayit-yazilimi/

Kazam’ın sitesine şuradan ulaşabilirsiniz:

https://launchpad.net/kazam

Simple Screen RecorderOyun ve masaüstü kayıtlarını korkmadan emanet edebileceğiniz, kayıt anında boyutunu değiştirerek kaydedebileceğiniz, belli bir bölgeyi veya fare imlecinin gittiği yeri takip eden kayıtlar yapma olanağı da veren ve OpenGL kaydı özelliğini de deneysel olarak içeren çok fonksiyonlu bir kayıt yazılımıdır.
Henüz Ubuntu ve türevi GNU/Linux dağıtımlarının resmi depolarında olmasa da ppa depolarından kurabilirsiniz. Sırasıyla:

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:maarten-baert/simplescreenrecorder
Kod:
sudo apt-get update
Kod:
sudo apt-get install simplescreenrecorder simplescreenrecorder-lib:i386
komutlarını yazarak Simple Screen Recorder’ı sistemimize kurabiliriz.


Simple Screen Recorder’ın sitesine şuradan ulaşılabilir:

https://www.maartenbaert.be/simplescreenrecorder/

2) Montaj ve Kodlama (Render) Aşaması


Videoyu yapmak için kullanacağımız tüm video, resim ve ses parçalarını bir bir araya topladıktan sonra sıra geldi bunları bir araya getirip birleştirerek videoya çevirmeye. Montaj, geçişler, efektler, zaman ayarları, kesme, kırpma ve daha nice işlemi barındıran bu aşamada video düzenleme yazılımlarını kullanıyoruz. bu konuda pek çok yazılım bulunmasına rağmen en çok kullanılan 2 adet yazılım Openshot ve Kdenlive.


Openshot

Ses ve viddeo parçalarınızı ve ayrıca resimlerinizi kesip biçip birleştirerek video haline getirebileceğiniz, efekt ve geçiş verebileceğiniz çok kullanılan bir video düzenleme yazılımıdır.
Özellikle 20-30 parça içeren videolar üzerinde çalışırken oldukça fazla çöktüğü için kullanmayı bıraktığım bir yazılım.

Ama şunu da teslime etmek gerekir ki kodlama (render) hızı çok iyi.
Gerçi Linux Videoları denince akla gelen ilk isimlerden olan Venn Stone (LinuxGameCast) ve Nixie Pixel bu yazılımı kullanıyor. Siz niye kullanmayasınız?
Ubuntu tabanlı GNU/Linux dağıtımlarında
Kod:
sudo apt-get install openshot
komutu ile depodan kurulabilir.
Openshot’ın sitesine
https://www.openshotvideo.com/
adresinden ulaşılabilir.

Kdenliveİşte kullanımı rahat, teknik ayrıntıları bol ve kararlı bir video düzenleme programı. Openshot’ta yapabileceğiniz herşeyi yapabildiği gibi daha az çökmesi ile göz dolduruyor. Kurtarma özelliğini etkinleştirirseniz çöktüğü zaman kaldığınız yerden devam etme olanağınız oluyor.
Kdenlive’ın teklediği tek nokta ise kodlama hızının düşük olması. DV/AVI dışındaki formatlarda 20-30 dakikalık bir videoyu kodlamak için 40-45 dakika harcamanız gerekebilir. Çünkü Kdenlive kodlama için işlemcinizin sadece tek çekirdeğini kullanabiliyor. Deneysel MLT desteği ile çoklu çekirdekli kodlama gerçekleşse de Kdenlive’ın kullanabileceği çekirdek sayısı toplam çekirdeğinizin 1 eksiği. Bu da demek oluyor ki 2 çekirdekli bir laptopa sahipseniz çok çekirdek desteğini açsanız da alabileceğiniz performans aynı olacak. Ama üzülmeyin.Kdenlive üzerinde DV/AVI formatında 20 dakikalık bir videoyu 6-7 dakikada kodlamanız mümkün. Boyutu biraz büyük olsa da sonradan transcoder yazılımlarını kullanarak ciddi miktarda boyut küçültmesi yapabilirsiniz.


Kdenlive KDE için yapılmış bir yazılım olsa da GTK tabanlı masaüstü ortamlarında da sorunsuz çalışabiliyor. Kurmak için Ubuntu tabanlı GNU/Linux dağıtımlarında
Kod:
sudo apt-get install kdenlive
komutunu verebilirsiniz. Eğer Linux Mint 17.1 Cinnamon veya Xfce kullanıyorsanız komutu şu şekilde yazmak sizi arayüz hatasından kurtaracaktır:
Kod:
sudo apt-get install kdenlive kde-runtime
Kdenlive’ın sitesine şuradan ulaşabilirsiniz:
https://kdenlive.org/

3) Boyut Küçültme ve Format Değiştirme

Videomuzu kodladık. Artık elimizde bir videomuz var. Peki sonuçta elde ettiğimiz videonun boyutu çok büyükse veya yüklemeyi düşündüğünüz siteye uygun değilse ne olacak? Bunun için de çeşitli transcoder yazılımları var. Pek fazla seçenek vermeden en iyisini sizlere tavsiye edeyim:


Handbrake

Video dosyalarımızın boyutlarını değiştirebilen, çeşitli mobil cihazlara uygun hale getirebilen ve formatlarını değiştirebilen bir programdır Handbrake.
Videolarımın kodlama süresini kısaltmak için DV/AVI dormatında kodlayınca 20 dk için yaklaşık 5-6 GB gibi devasa boyutlarla karşılaşmaya başladım. Bunu Youtube gibi sitelere yüklemek çok eziyetli bir iş olduğu gibi bunları depolamak da ayrı bir mesele idi. Handbrake ile bu videoları MKV dosya biçimine çevirince elde ettiğim sonuca inanamadım. 5-6 GB’lık AVI dosyaları 200-300 MB’a inmeye başladı. Üstelik dönüştürme süresi 3-4 dk gayet makul miktarlarda idi.


Handbrake’i Ubuntu tabanlı GNU/Linux dağıtımlarında
Kod:
sudo apt-get install handbrake
komutu ile depodan kurabilirsiniz.


Handbrake’in sitesine şuradan ulaşabilirsiniz:
https://handbrake.fr/


Açık Günlük: https://acikgunluk.net/wp/2015/01/05...deo-kaydetmek/